Polis ve Askerlerin İzin Yasağı Kalktı! Sağlıkçılar Hala Kullanamıyor

Şanlıurfa Tabip Odası'nda Türk Tabipler Birliği Merkez Konsey Üyelerinin katılımıyla Barış Pınarı Harekatı'nda sağlık çalışanlarının

Ayşe çiçek
Video için play'e tıklayın

Barış Pınarı Harekatı’nın başladığı andan itibaren öncelikle Şanlıurfa ve Mardin’de sağlık çalışanlarının ve doktorların izinleri süresiz olarak ertelenmişti. Barış Pınarı Harekatı’nın üzerinden 3 ay geçmesine rağmen Mardin ve diğer illerde izin hakları geri verilirken Şanlıurfa’da hala kaldırılmadı.

Türk Tabipler Başkanlığı Genel Sekreteri Bülent Nazım Yılmaz, Şanlıurfa Tabip Odası Başkanı Ömer Melik ile birlikte, Şanlıurfa Tabipler Odasında açıklamada bulunarak, askerlerin ve polislerin izin haklarının geri verildiğini fakat sağlık çalışanlarının hala neden sürdüğünü başta Sağlık Bakanlığı, Şanlıurfa Valiliği ve Şanlıurfa İl Sağlık Müdürlüğü’ne sordu.

‘’ Şanlıurfa’da Sağlıkçıların İzin Ertelemeleri Kaldırılmadı’’

Genel Sekreter Bülent Nazım Yılmaz; 19 Eylül 2019 tarihinde Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından sınır dışı askeri harekât düzenlendi ve bu çerçeve de başta Şanlıurfa ve Mardin olmak üzere 2 ilde hekimlerin ve sağlık çalışanlarının izinleri süresiz olarak ertelenmişti. Bu süre içerisinde Mardin’de hekimlerin izinleri geri verildi, onlar artık izinlerini kullanabilir hale geldi. Ancak aradan 3 ay geçmesine rağmen Şanlıurfa’da sağlık çalışanlarının ve hekimlerin izinleri kullandırılmıyor’’ dedi.

‘’ Gerçekçi Olmayan Nedenlerle 3 Aydır İzinler Kapalı’’

Yılmaz; ‘’Şanlıurfa gibi çalışma koşulları zor olan ve sağlık alanında birçok sorunların yaşandığı bir bölge de bir ilde hekimlik yapmak gerçekten zor bir iştir. Bizler Türk Tabipler Merkez Konseyi olarak bu tabip odalarının, hekimin ihtiyacı olan her bölge de sağlık hakkını ve toplumun yaşam hakkını en ısrarlı bir şekilde sorulması gerektiğini söylüyoruz ve hayata geçiriyoruz. Bu çabayı veren bir meslek örgütünün ve meslek mensuplarının yıllık izinlerini gerçekçi olmayan nedenlerle 3 aydır kapatma, onlara izin hakkını kullandırtmamak başlı başına onların mesleki sorumluluklarını yerine getirmeye bir engeldir. Böyle zorunlu bir bölge de bir kere daha dikkat çekiyoruz, hekimlerin izi haklarını kapatamazsınız, bunu sınırsız bir şekilde engelleyemezsiniz. Hala bugün sağlık bakanlığı ile görüşmemize rağmen, onlara gerek yazılı gerek sözlü olarak süreci ifade etmemize rağmen ve onlarla irtibat kurmamıza rağmen izinlerin ne zaman açılacağı belli değil’’ ifadelerini kullandı.

‘’ Polis ve Askerlerin İzinleri Geri Verildi’’

Türk Tabipler Başkanlığı Genel Sekreteri Bülent Nazım Yılmaz; ‘’polislerin, askerlerin izinlerini kullanabilir hale geldiği bir ortamda sağlık çalışanlarının ve hekimlerin izinlerinin kullandırılmamasına anlayamıyoruz. Bölgede buna neden olabilecek bir hareketlilikte yoktur, bir sağlık sorunu da yoktur. Bizler zaten Uluslararası hekimlik değerlerinden ve kaygılarından yola çıkarak halkın sağlık ve yaşam hakkının sorunlu olduğu bir dönemde böyle bir taleple kamuoyunun karşına çıkmayız. Ama biliyoruz ki şuan Şanlıurfa’da hekimlerin izin haklarının kullandırılmaması tamamen keyfidir. Bu nedenle Türk Tabipler Birliği olarak daha önce ki başvurularımıza olumsuz yanıt verildiğini burada bir kez daha kamuoyuna paylaşmakla birlikte en kısa sürede hekimlerin ve sağlık emekçilerinin izin haklarının verilmesini buradan bir kez daha talep ediyoruz. Başta talebimiz Sağlık Bakanlığı’nadır ve aynı zaman da Şanlıurfa Valiliği’ne ve Sağlık Müdürlüğünedir. Biz bu dileklerle talebimizin en kısa sürede yerine getirileceğini umarak bir kere daha buradan tüm Şanlıurfa kamuoyuna, halkına hekimlerin kendileri için gece-gündüz mücadele ettiklerini ve onların sağlık haklarının, yaşam hakları için önemli olduklarını bir kere daha ifade ederek saygılarımızı sunuyoruz’’ dedi.

Video Yükleniyor...

08 Aralık 2019 Şanliurfa- Gündem

urfanatik.com son bir ayda 538.881 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfanatik Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfanatik Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


ŞANLIURFA ŞEHİR MARKALARI

Markanız 1 yıl boyunca, Urfanatik'te, bu alanda! Arayın...

+90 (532) 175 0403
Reklam bilgi


Anket Şanlıurfa'da en iyi çalışan belediye sizce hangisi?