"Gezi olayı için ayaklananlar Kürdistan için..."

Halkların Demokrat Partisi (HDP) Şanlıurfa Milletvekili Dilek Öcalan batıya seslenerek ' dün gezi olayları için ayaklanıyor dunuz cansız ağaçlar

Video için play'e tıklayın

Umut DELİ

Halkların Demokrat Partisi (HDP) Şanlıurfa Milletvekili Dilek Öcalan, batıya seslenerek " dün gezi olayları için ayaklanıyor dunuz, cansız ağaçlar için ayaklanıyor dunuz, şimdi neden Kürdistan için, ölen kadınlar için ayaklanmıyorsunuz? Diyerek çatışmalara tepki gösterdi.

Ahmet Bahçıvan iş merkezinde gerçekleşen basın açıklamasına Halkların Demokrat Partisi (HDP) İl Eş Başkanı Sevda Çelik Özbingöl, Rıdvan Yavuz, HDP Şanlıurfa Milletvekili Dilek Öcalan, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) İl Eş Başkanı Leyla Coşkun, İnsan Hakları Derneği Başkanı Atilla Yazar, partililer ve sendika temsilcileri katıldı.

Çatışma ortamlarında hayatını kaybedenler için 2 dakikalık saygı duruşu gösteren grup adına ilk açıklamayı HDP Şanlıurfa İl Eş Başkanı Sevda Çelik Özbingöl yaptı. Özbingöl konuşmasında: “ Saray darbesi ile geliştirilen savaş konsepti yoğun bir şekilde devam etmektedir. Siyaseten her alanda çöküş içinde olan ve hedeflediği sonucu elde edemeyen savaş yönetimi, tüm gücüyle AK-IŞİD terörünü yükselterek başarı elde edeceğini düşünmektedir. Bir süre öncesine kadar yediden yetmişe katledilirken bu gün anne rahmindeki bebekten başlayan katliam mezarlıklarımıza kadar varmış durumda. Pek çok ilde yaşam alanlarına dönük geliştirilen savaşa karşı ise direniş bütün kararlılığıyla sürmektedir. Tanklarla şehirleri; ilçeleri, mahalleleri kuşatarak katliam, infaz ve 'Çökertme Planı' ile en temelde direnen kadınlar hedef alınmaktadır.

Gün yok ki ölüm haberi almayalım, artık gün yok ki insanlık tanımını zorlayan vahşet haberleri almayalım. Vahşice katledilen halkımıza yönelik büyütülen bu savaşa ve ölülerimize reva görülen insanlık dışı uygulamalara dur diyen herkesin infaz emri verilmiştir. Savcıların önüne çıkmaya korkmayın talimatı her sıvı e ateş etme emridir. İşlenen ve işlenecek sivil cinayetlerin yazılı ve aleni aleni talimatıdır. Cizre'de 8 aylık hamile Güler Yanalak, 11 çocuk annesi 57 yaşındaki Taybet İncil 3 çocuk annesi Hediye Şen, 45 yaşındaki Zeynep Yılmaz başından hedef alınarak öldürüldü. Kahvaltı sofrasında çocuklarının gözü önünde havan topu ile katledilen Emine ana. Son 6 ayda 39 kadın devlet güçleri tarafından katledildi. Son olarak Silopi'de gerçekleşen kadın katliamları direnişe ruhunu veren örgütlü kadın gücünden ne kadar korktuklarını bir kez daha göstermiştir. 9 Ocak Paris Katliamı ile kadın özgürlük mücadelesini hedef alanlar bugün İstanbul, Cizre, Sur, Nusaybin, Silopi'deki infaz ve Katliamlarla aynı kadın düşmanlığını ortaya koymaktadır. DBP PM Üyesi Seve Demir, HDP ve KJA çalışanı Fatma Uyar ve Silopi Halk Meclisi Eş başkanı Pakize Nayır'ın katli ile teslim alınmaya çalışılan direnen örgütlü kadın gücüdür. Tüm saldırılara rağmen kararlılıkla süren direniş hattı kadınların öncülüğünde yükselmektedir. Bu saray darbesine ve yükseltilen faşizme karşı kadın isyanını büyütecek güce sahibiz. Saldırılarınız, öldürmeleriniz, katliamlarınız arttıkça direnişimiz artacak. Katlettiğiniz kadınlar, direnişimizle yaşayacaklar. Güçlü ve haklı insanlık mücadelesi kadının örgütlü gücü, kadın ruhu ve kadın kararlığı ile yükselecektir“ dedi.

"GEZİ OLAYI İÇİN AYAKLANANLAR KÜRDİSTAN İÇİN NEREDE?"

HDP Şanlıurfa Milletvekili Dilek Öcalan ise: “Dün gezi olayları için ayaklanıyor dunuz, cansız ağaçlar için ayaklanıyor dunuz, şimdi neden Kürdistan için, ölen kadınlar için ayaklanmıyorsunuz? Diyerek çatışmalara tepki gösterdi. Öcalan: “ Bugünde artık söyleyecek sözümüzün kalmadığını diyoruz. Çünkü 3 kadın siyasetçinin hunharca Silopi’de katledilmesi artık bu tarih itibariyle gösteriyor ki, bu zulme hiçbir kesimin sesiz kalmaması gerekiyor. Daha 3 yıl önce 9 Ocak’ta yine aynı şekilde vahşi şekilde katledilen 3 kadın siyasetçinin daha failleri ortaya çıkarılmamışken bugün yine aynı şekilde Ocak ayında 3 kadın siyasetçi yine aynı yöntemle katlediliyor. Buna daha ne kadar sesiz kalacak tüm kamuoyu? Daha tüm insanlık ne kadar sesiz kalabilecek? Bu nedenle çağrımız bütün halklaradır, artık devletin yapacağı her şey ortadadır. Bütün sivil katliamları meşru görerek, daha doğmamış bebekleri katlederek kendine bu savaşı meşru kılmaktadır. Buna artık dur demek gerekiyor, bugün Silopi’de katledilen kadınlar şahsında tüm insanlık katlediliyor. O nedenle bizim çağrımızdır tüm insanlara bugün Silopi’de yaşananlara sesiz kalırsak yarın çok geç olacaktır ve savaş şiddetiyle devam etmektedir. O üç kadın arkadaşımız yaralıyken yetkililerden yardım talep etmelerine rağmen hiçbir şekilde yardım talepleri cevap bulmamıştır. Seve arkadaşımız yaralıyken ilçe başkanını arayarak şuan yaralıyız bize yardım edin demesine rağmen sadece onların adresini alıp yaralı bir şekilde tekrardan vahşi bir şekilde infaz edilmişlerdir. O kadın arkadaşların yüzleri tanınmayacak haldedir, yaralı bir insan yardım istedikten sonra vücudunun çeşitli yerlerinin vahşice katledilmesi başka ne şekilde açıklanabilinir? Buna artık kılıf uydurulmaması gerekiliyor, tüm demokrasi güçlerinin özellikle batının gezi direnişinde cansız varlık olan ağaçlara sahiplenmesi kadar, bugün aynı şekilde Kürdistan’da yaşanan bu katliama da sesiz kalmamaları gerekiyor” diyerek batıya seslendi.

Yapılan açıklamaların ardından grup sesiz bir şekilde dağıldı.

06 Ocak 2016 - Siyaset

urfanatik.com son bir ayda 789.385 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfanatik Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfanatik Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.ŞANLIURFA ŞEHİR MARKALARI

Markanız 1 yıl boyunca, Urfanatik'te, bu alanda! Arayın...

+90 (532) 175 0403
Reklam bilgi


Anket Korona gündemden düştükten sonra hangi sektör en çok değişime uğrayacak?