Bir Damla Kan Talasemi Derneği, Kıbrıs Cumhurbaşkanıyla Biraya Geldi

Bir Damla Kan Talasemi Derneği Başkanı İbrahim Dizlek Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) düzenlenen program kapsamında Cumhurbaşkanı Mustafa

KKTC Talasemi Derneği Başkanı Ahmet Varoğlu tarafından organize edilen programa katılan Bir Damla Kan Talasemi Derneği Şanlıurfa Şube Başkanı İbrahim Dizlek, bir dizi görüşmede bulundu.

Program kapsamında Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’yla bir araya gelen Talasemi Dayanışma Derneği Başkanı Duru Malyalı, Kan Hastalıkları Federasyonu Başkanı Ali Kılıç, Batman Talasemi Derneği Başkanı Meledin Yıldırım, Şırnak Talasemi Derneği Başkanı Nurullah Bertan ve İbrahim Dizlek, hastalık konusunda yetkililere bilgi verdi.

Cumhurbaşkanı Akıncı, topyekûn yıllardır talasemi mücadelesinin içinde olunduğunun ve bu bilincin ülkede gelişmesi için çok büyük emek verildiğini belirtti. Yapılan bir yasayla sorunun büyümesinin engellendiğini ama sorunların bitmediğini ifade eden Cumhurbaşkanı Akıncı, eski Sağlık Bakanlarından Dr. Gülsen Bozkurt’un da bu konuda emeğinin büyük olduğuna vurgu yaparak, el birliği ile büyük bir başarıya imza atıldığını söyledi.

“GÖNÜLLÜ KAN VERME BİLİNCİ”

Kan ihtiyacına işaret ederek, gönüllü kan verme alışkanlığı ile bilincinin eksik olduğunu, bu konuda gösterilen gayretin ise istenilen seviyede olmadığını belirten Cumhurbaşkanı Akıncı, “Kan ihtiyacı doğduğu zaman, çoğu zaman, hemen askere başvuruyoruz. Ancak son yıllarda bu konuda toplumda bir uyanış var, çeşitli kurumlar bu konuda katkı yapmaya başladılar, bunu gözlemliyoruz. Bir de son zamanlarda seyyar araçlar devreye girdi, onların da bazı bölgelerde faaliyetlerini izledim. Aldığım bilgiye göre, bu araçların vatandaşın ayağına gitmesi bir katkı getirdi. Ama konuyu sürekli takip etmek ve peşini bırakmamak önemli” dedi.

Kan verme bilincinin daha da yaygınlaştırılarak, tabana yayılması gerektiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Akıncı, şöyle konuştu:

“Kan verme konusundaki bilinci bir yaşam biçimi haline getirebilmemiz lazım. İnsan için, sağlıklı bünyeler için kan vermenin çok yararlı bir şey olduğunu da anlatmamız lazım. Bir yandan ihtiyaç içinde olan talasemi hastalarımıza ya da başka bir nedenle kan ihtiyacı olan insanlarımıza hayat verirken, bir yandan da bağış yapan insan kendi sağlığını da korumaktadır. Bu bilincin yeşermesi için daha fazla gayret göstermemiz lazım. Belki okul çağlarından başlayarak, tıpkı çevre bilincini yaymaya çalıştığımız gibi, bu konudaki hassasiyetlerin de okul çağlarından başlayarak genç nesillere aktarılmasında büyük yarar var. Birçok toplum bu sorunu aştı. Biz de aşmak için uğraşmaya devam etmeliyiz.”

Kabulde, Türkiye’den gelen dernek başkanları, Cumhurbaşkanı Akıncı’ya çeşitli hediyeler verirken Şanlıurfa Şube Başkanı İbrahim Dizlek, Akıncı’nın isminin yer aldığı bakıra işlenmiş Balıklıgöl manzarası sundu.

07 Ekim 2019 - Diğer

urfanatik.com son bir ayda 735.785 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfanatik Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfanatik Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


ŞANLIURFA ŞEHİR MARKALARI

Markanız 1 yıl boyunca, Urfanatik'te, bu alanda! Arayın...

+90 (532) 175 0403
Reklam bilgi


Anket Urfa'nın çözülmesi gereken en acil sorunu sizce hangisidir?