Haliliye'den muhteşem etkinlik

Şanlıurfa Haliliye Belediyesi tarafından Göbeklitepe Belgesel Filim Festival tanıtımı gerçekleşti.

Video için play'e tıklayın

Umut DELİ

Şanlıurfa Haliliye Belediyesi tarafından Göbeklitepe Belgesel Filim Festival tanıtımı gerçekleşti. Başkan Fevzi Demirkol, bölgede yaşanan olumsuz olaylardan dolayı festivalin eğlence kısmı iptal ettiklerini belirtti.

Özel bir otelde gerçekleşen tanıtıma Haliliye Belediye Başkanı Fevzi Demirkol, Başkan yardımcısı Aysel Göncü, ŞUÇGAD Başkanı Tahir Gülebak, kentte görev yapan yerel ve ulusal gazete Tv temsilcileri katıldı.

“FESTİVALİN EĞLENCE KISMINI İPTAL ETTİK”

Film gösteriminin ardından kürsüye çıkan Başkan Fevzi Demirkol, bölgede yaşanan terör olaylarından dolayı festivalin eğlence kısmını iptal ettiklerini söyledi. Hayatını kaybeden güvenlik güçlerine Allah’tan rahmet dileyen Başkan Demirkol, “Öncelikle bölgemizde yaşanan ve hepimizi derinden üzen, maalesef kardeşlik adına, insanlık adına, Müslümanlık adına yaşanmaması gereken olayları bölgemizde, coğrafyamızda yaşıyoruz. Bu uğurda hayatını kaybeden, şehit düşen güvenlik görevlilerimize ve hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Cenab-ı Hakk’tan rahmet diliyorum. Onların aziz hatırasına hürmeten bu festivalimizin eğlence kısmını iptal ediyoruz. Sadece festivalimizin sanat ve kültür faaliyetleri devam edecek. Jürimiz Türkiye’nin mümtaz şahsiyetleri ve gösterdikleri tevazu için kendilerine teşekkür ediyorum” dedi.

“GÖLE MAYA ÇALDIK”

Başkan Fevzi Demirkol, Haliliye Belediyesi olarak tarihi ve kültürel değerleri kayıt altına aldıklarını ifade etti. Bu anlayışla göle maya çaldıklarının altını çizen Başkan Demirkol, şöyle konuştu: “Haliliye Belediyesi olarak bir anlayışımız var; tarihi ve kültürel değerlerimize sahip çıkacağımızı söyledik. Bu tarihi ve kültürel değerlerimizden unutulmuş olanları hatırlatmak, yaşanması mümkün olanları yaşatmak ve eğer yaşanması mümkün değilse kayıt altına almak adına bir takım faaliyetlerde bulunmamızı daha öncesinden söylemiştik. Hizmet dönemimiz içerisinde aynı şekilde devam edeceğiz. Bu faaliyetimiz bu anlayışımızın küçük ölçekte de olsa bir tezahürüdür. Biz göle maya attık. Bu maya belki nesiller sonra tutacak. Ama önemli olan bir siftah demek, bir bismillah demek” lazım diye konuştu.

“HALİLİYE’NİN TÜM DÜNYAYA TANITILMASI HEDEFİMİZDİR”

Haliliye’nin ve Göbeklitepe’nin tüm dünyaya tanıtılması hedefleri olduğunu belirten Başkan Fevzi Demirkol, “Burada hedefimiz şu; Haliliye’nin, Göbeklitepe gibi sahip olduğu bir değerin tüm dünyaya tanıtılması bizim hedefimizdir. Bu bir ülküdür, bu bir idealdir, bu bir hedeftir. Ne ölçüde ulaşırız, Cenab-ı Hakk’ın bize vereceği takate bağlı” diye konuştu.

“GÖBEKLİTEPE FİLM FESTİVALİ, KENTTEKİ İLK FİLM FESTİVALİ”

Konuşmasının son bölümünde kentte ilk defa bir film festivali başlattıklarını hatırlatan Başkan Demirkol, bu festivalin ileriki dönemlerde uluslararası olacağını söyledi. Başkan Demirkol “Tertiplemiş olduğumuz 1. Göbeklitepe Film Festivali. İlk defa Urfa’da bir film festivalini başlattık. Bu ileriki aşamalarında daha fazla yankı bulacak, uluslararası olacak. O günü biz göremeyeceğiz ama biz rahmeti rahmana kavuştuğumuzda, bize bizden sonra gelenler Fatiha okuyacak. Hedefimiz ve gayemiz budur” dedi.

Toplantı, konuşmaların ardından Göbeklitepe konulu belgeselin izlenmesiyle sona erdi.

05 Şubat 2016 - Gündem

urfanatik.com son bir ayda 969.070 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfanatik Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfanatik Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.ŞANLIURFA ŞEHİR MARKALARI

Markanız 1 yıl boyunca, Urfanatik'te, bu alanda! Arayın...

+90 (532) 175 0403
Reklam bilgi


Anket Korona gündemden düştükten sonra hangi sektör en çok değişime uğrayacak?