Bartholomeos sığınmacı ölümlerine dikkat çekti

İZMİR'de bulunan Fener Rum Patriği Bartholomeos ülkelerindeki iç savaştan kaçıp geldikleri Türkiye'den Yunan adalarına geçmeye çalışırken

Fener Rum Patriği Bartholomeos, İzmir'de geçen cuma gününden beri sürdürdüğü programı kapsamında, Alsancak semtindeki Aya Fotini Kilisesi'nde düzenlenen pazar ayinini yönetti. Ayine Yunanistan'ın Ankara Büyükelçisi Kyriakos Loukakis ve Yunanistan'ın İzmir Başkonsolosu Theodore Tsakiris'in yanı sıra İzmir'de yaşayan Rum Ortadoks cemaati mensupları ile Yunanistan'dan gelen bir grup katıldı.
Ayin sonrası yaptığı açıklamada, Başbakan Ahmet Davutoğlu ile Yunanistan Başbakan'ı Çipras'ın İzmir'de buluşmalarının planlandığı hatırlatılan Bartholomeos, "Memnuniyet verici bir olay. İnşallah, her konuda anlaşırlar. Gerek siyasi konularda gerekse turizm ve ticaret alanlarında her iki ülkenin yararına olacak" dedi. Patrik Bartholomeos, Ege Bölgesi Türk-Yunan İşadamları Derneği Başkanı Nikola Hacudi ve beraberindeki heyetle de bir süre görüştü.
DOSTLUK AĞACI DİKTİ
Ziyaretlerini Karşıyaka'da sürdüren Bartholomeos, Karşıyaka Saint Helen Katolik Kilisesi'nde, Karşıyaka Belediye Başkanı CHP'li Hüseyin Mutlu Akpınar ile dostluk ağacı dikti. Kilisede bir süre kalan Bartholomeos, daha sonra Karşıyaka Belediye Başkanı Akpınar'ı makamında ziyaret etti. Burada iki çocuk Ege Bölgesi'nin yöresel dansı olan Zeybek gösterisi yaptı. Dansı çok beğenen Bartholomeos, çocuklara teşekkür etti. Başkan Akpınar, Bartholomeos'a Pınar Karşıyaka Basketbol Takımı'nın imzalı forması ile işlemeli vazo ve kahve takımı hediye etti. Ardından, Bartholomeos ve beraberindekiler Başkan Akpınar'ın yemek davetine katılmak üzere Denizkent Restoran'a geçti. Burada da dostluk ağacı dikildi.
BAŞKANDAN 'DOSTLUK' VURGUSU
Yemekte konuşan Başkan Akpınar, kardeşlik vurgusu yaptı. Akpınar şunları söyledi:
"Ülkemizdeki kardeşlik, barış ve demokrasi olgunluğu adına bu tür ziyaretleri çok önemsiyorum. Biraz önce dostluk ağacı diktik. Saint Helen Kilisesi'ne diktiğimiz dostluk ağacıyla kadim bir tarih ve mitolojinin tanığı ve esin kaynağı olan Ege Denizi'ne karşı aynı ağacı diktik. Ege'nin rüzgarı birazdan ağacımıza şarkılar söyletmeye başlayacak. Eminim bu topraklara değer katanlar, sonsuzluk uykularında bu şarkıyı dinleyip mutlu olacaklardır. Umarım yeni kuşaklar bu ağaç sayesinde barışın ve dostluğun erdemini hiçbir zaman unutmayacaklar."
'COĞRAFYANIN ETRAFINDA ATEŞLER YANMAKTADIR'
Ege Denizi'ndeki kaçak göçmen ölümlerine burada da dikkat çeken Bartholomeos şöyle konuştu:
"Bir din adamı olarak hem buradaki cemaatimizle bir arada olmak, hem de daha huzurlu bir yaşama el verecek sevgi köprüleri kurmak üzere buraya geldik. Ne yazık ki insanlık tarihi boyunca pek çok medeniyeti bağrında yetiştirmiş olan bu coğrafyanın etrafında ateşler yanmaktadır. Her an buradan ülkemizi de tehdit edebilecek kıvılcımlar sıçrayabilir. Bu kıvılcımların yangına neden olmaması için, tüm kesimler arasındaki iletişim kanalları açık olması ve hepimizin empatiyle birbirimize yakın durmamız gerekir. Kişilerin veya grupların kim olduğundan ziyade, genel geçer kural ve ilkelere riayet ile sorunları değerlendirebilmek ve yapıcı olmaya ihtiyaç vardır. Atatürk ve Venizelos önderliğinde her iki tarafta ağır izler bırakan savaşın ardından Türkiye ile Yunanistan arasında başlayan dostluk ilişkileri her iki ülkenin gelişmesine yol açmıştır. Bugün ise Ege'nin sularında bilinmeze yol alırken boğulan Suriyeli çocuklar hepimizin çocuklarıdır. Bu acı insanlığın acısıdır. Hiçbir politika bu acıyı mazur gösteremez. 2'nci Dünya Savaşı'nın ayak seslerini çok önceden algılayan Atatürk, daha 1931 yılında 'Yurtta barış dünyada barış' ifadesini kullanmıştır. Bu prensip keşke dünyaca muteber bir gerçek olsaydı. İster tanrı inancı ile ister ateist bir yaklaşımla, yaratıcının sonsuzluğu yanında bir nokta dahi olmayan hayatımızda daha yapıcı ve sevgi dolu olmalıyız. Ancak o zaman bu küçük noktalar yani yaşamlarımız anlamlı bir hale gelir."
Yemeğin ardından Bartholomeos, programına devam etti.
PASTALI SÜRPRİZ
Yemeğin ardından Başkan Akpınar, 29 Şubat 1940 doğumlu olan Bartholomeos için bir sürpriz yaptı. Görevliler tarafından getirilen, erken doğum günü pastası kesildi. Daha sonra Bartholomeos beraberindekilerle programına devam etti.

08 Şubat 2016 - Gündem

urfanatik.com son bir ayda 538.881 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfanatik Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfanatik Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


ŞANLIURFA ŞEHİR MARKALARI

Markanız 1 yıl boyunca, Urfanatik'te, bu alanda! Arayın...

+90 (532) 175 0403
Reklam bilgi


Anket Şanlıurfa'da en iyi çalışan belediye sizce hangisi?