Doğan: "Delili Yeterli Olmayan Hiç Kimse Cezaevinde Değil"

Burdur Cumhuriyet Başsavcısı Sadi Doğan FETÖ/PDY soruşturmalarına ilişkin yaptığı açıklamada 'İnanmadığımız bu örgüte temas etmediğini

Hakimler ve Savcılar Kurulu'nun yaz kararnamesiyle Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığı'na atanan Burdur Cumhuriyet BaşsavcısıSadi Doğan ilde yürütülen FETÖ/PDY soruşturmaları hakkında bilgi verdi. Ülkenin zor dönemden geçtiğini söyleyen Doğan, FETÖ/PDY soruşturmaları başladığı zaman yaptığı ilk açıklamada "Kurunun yanında yaş da yanmayacak. Bunun teminatı da Burdur Cumhuriyet Başsavcılığıdır" dediğini hatırlattı. Doğan, "Bugüne kadar 2 bine yakın kişi hakkında soruşturma açtık ve delili olmayan hiç kimseye soruşturma açmama kararlılığıyla bu soruşturmaları açtık. Kesinlikle hiçbir ihbar dilekçesiyle kimseye soruşturma açmadık, onları ön araştırma ve soruşturmalarla değerlendirdikten sonra o kişinin örgütle bağlantılı olduğuna kanaat getirdiysek öyle soruşturma açtık" dedi.

'YANLIŞ YAPTIĞIMIZI DÜŞÜNMÜYORUZ'

Bu titizliğe rağmen rakamların çok yüksek olduğuna işaret eden Sadi Doğan, "Şu an Burdur Cumhuriyet Başsavcılığı görevini bırakıyorken gönül rahatlığıyla şunu söyleyebiliriz, cezaevinde bulunan yaklaşık 300 civarında kişi var. İnanmadığımız, bu örgüte temas etmediğini, örgüt üyesi olmadığını düşündüğümüz hiç kimse cezaevinde değil. Delili yeterli olmadığını düşündüğümüz hiç kimse cezaevinde değil. Tutuklu olanların tamamı yüksek deliller ve cumhuriyet başsavcılığımızca oluşan yüksek kanaatle cezaevinde. Dolayısıyla kamuoyunda 'kurunun yanında yaş da yanıyor, haksız şekilde insanlar gözaltına alınıyor' algısının bir kenara bırakılması gerekiyor. Allah'ın izniyle bu konuda bir yanlış yaptığımızı düşünmüyoruz. Yanlış yaptığımızı düşündüğümüz herkesi hakkını teslim ederek, tahliye ederek gönderdik" diye konuştu.

'YAZILI KAYITLARA ÇOK AZ ULAŞILDIĞINI GÖRDÜK'

Kamuoyunun tartıştığı konulardan birinin de itirafçılık müessesesi olduğunu vurgulayan Doğan, şöyle dedi:

"Bu örgüt 28 Şubat sonrası kendisine yönelik benzeri bir problem yaşayacağını düşündüğü için yazılı bir delil bırakmama konusuna dikkat etti. Bunu yıllarca araştırdık, biliyoruz. Yaptığımız bütün soruşturmalarda Türkiye genelinde yazılı kayıtlara çok az ulaşıldığını gördük. Bu örgütü çözümlemede en önemli delillerimizden birisi, örgütün içerisinde olan ve yapılan iş nedeniyle pişmanlığını dile getiren insanların bize yüksek duyarlılıkla verdiği ifadelerdir."

06 Temmuz 2017 - Gündem

urfanatik.com son bir ayda 727.549 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfanatik Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfanatik Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


ŞANLIURFA ŞEHİR MARKALARI

Markanız 1 yıl boyunca, Urfanatik'te, bu alanda! Arayın...

+90 (532) 175 0403
Reklam bilgi


Anket Urfa'nın çözülmesi gereken en acil sorunu sizce hangisidir?