YILLIK İZİN KULLANMA

Bilindiği üzere yaz ayları çalışanlar için izin kullanma aylarıdır. İzin yasal bir hak ve aynı zamanda çalışan insan için bir ihtiyaçtır. Uygulamada

Bilindiği üzere yaz ayları çalışanlar için izin kullanma aylarıdır. İzin yasal bir hak ve aynı zamanda, çalışan insan için bir ihtiyaçtır. Uygulamada, bazı işverenler para vererek izin kullandırmama ya da bazı çalışanlar izin kullanmayıp, parasını isteme gibi durumlara girmektedirler. Bu yasalara göre uygun değildir. Aynı zamanda Anayasal suçtur. İzinler mutlaka kullanılmalıdır.

İş Kanununa tabi çalışan işçilerde izin durumu hizmet süresine göre değişiklik gösterir. 4857 sayılı İş Kanunun 53 üncü maddesine göre işçiler; işe başladıktan bir yıl geçmeden izne hak kazanamaz. Deneme süreleri dahil bir yıl dolunca işçi izne hak kazanır ve yıllık izin kullanır. Hizmet yıllarına göre izin süreleri ise şöyledir. Hizmet süresi;

1) Bir yıldan 5 yıla kadar (beş yıl dahil) olanlara 14 günden,

2) Beş yıldan fazla 15 yıldan az olanlara 20 günden,

3) 15 yıl (dahil) ve daha fazla olanlara 26 günden, az olamayacaktır.

Ancak 18 ve daha küçük yaştaki işçilerle 50 ve daha yukarı yaştaki işçilere verilecek yıllık ücretli izin süresi yirmi günden az olamaz. Toplu iş sözleşmeleri ile daha fazla izin verilebilir.

Uygulamada izin günlerinin hafta tatili, dini ve resmi bayramlar ile Cumartesi günlerinin izne dahil olup olmadığı, izne ne zaman hak edildiği gibi konular hep tartışma konusudur.

Öncelikle izin kullanabilmek için izni hak etmek gerekir. Bir yıl bittikten sonra (2 nci yılın içinde) ilk izin kullanılır. Her yılın izni bir sonraki sene içinde kullanılır. Buna göre 6.cı çalışma yılında 5.çalışma yılının 14 günlük izni kullanılır. 6 yıl dolduktan sonra 7 nci yılın içinde 6. Yılın 20 günlük izni kullanılır.

Yıllık izinler en çok 3 defada ve biri en az 10 gün olmak üzere kullanılır. Burada işçinin yılda 10 gün aralıksız dinlenmesi amaç edinilmiştir.

İzin günlerinin hesabında izin süresinin içinde kalan ulusal bayram ve genel tatiller ile hafta tatili günleri izin süresinden sayılmayacaktır. Bazı işverenler, söz konusu tatilleri izin süresinden saymakta olup, İş Kanunun 56 maddesindeki net yasa hükmü uyarınca, bu tatiller izin süresinden sayılamaz.

Bankalar, finans şirketleri, özel okullar ve diğer bazı işyerlerinde cumartesi günü çalışılmamaktadır. Yıllık izin kullanımında izin günlerinden cumartesi gününe rastlayan günlerin izinden sayılmaması yönünde talep ve anlaşmazlıklar olmakta ise de; yasaya göre hafta sonu tatili 1 gün olarak belirlenmiştir. İzinden sayılmayacak hafta tatili günü 1 gün olduğundan (genellikle tatil Pazar günüdür) cumartesi günleri izinden sayılacaktır. Yani 7 gün izin kullanıp işe gelmeyen bir kişinin kullandığı izin 6 gündür. Yani iznin bir günü hafta sonu tatilidir. O da tatile denk gelen Pazar günüdür. Bu tür durumlarda; Cumartesi kişi çalışmasa bile, işverenin kendi tasarrufu ya da iş veya toplu iş sözleşmeleri gereği Cumartesi tatildir. Hafta sonu tatili değildir. İş kanununda hafta sonu tatili bir gün olarak kabul edilmiş ve bu genel olarak Pazar günü kabul edilmiştir. Kişi, hafta tatilini işinin gereği olarak başka bir iş günü de kullanabilir.

İzinler yıl başlarında planlanıp kullandırılması esastır. Ama işin gereği kişinin ihtiyaçları vb. sebeplerle hak edilmiş olmak kaydıyla her zaman kullanılabilir. İznin bir dilekçe ile talep edilmesi ve bunun yetkili makamca onaylanması ve yerine bakacak kişilerin belirlenmesi gerekir. İzin defterine kaydedilip izin kullanıldığına dair imza atılması gerekir. İzin gidiş ve dönüşlerinin birim amirlerince kayıt ve imza altına alınması gerekir. İzin kullandırma işleminin muhasebe birimine, dışarda muhasebe tutan muhasebeciye bildirilmesi gerekir. Zira ücret bordrolarına da izin kullanımının yansıtılması gerekir.

Özellikle işin gereği ve yoğunluğu, işçinin parayı tercih etmesi gibi hallerde izin yerine para ödenmesi kesinlikle yasal değildir. Sadece işten ayrılan ve hak edipte kullanılmamış izni olanlara izin ücreti ödenebilir. İşten ayrılmamış işçiye izin ücreti ödenmez. İyi günde bu tür ücret alan işçi, işveren ile ters düştüğünde ben izin kullanmadım diyebilmektedir (istisna da olsa) . Bazen de işçi izin kullanıyor ancak, bu izinler kayıt ve imza altına alınmıyor. Sonraki yıllarda bu husus da sıkıntı yaratmaktadır. İşçiye 1 saat dahi izin verdiyseniz bir imza ve belgeye bağlayınız. Zira o izni verdiğinizi birkaç ay sonra unutursunuz. Ama o işçi o bir saat içinde yasal olmayan bir suça katılmış ise ilk size sorulacaktır. Siz hatırlamadığınız için o kişi o gün o saatte işte idi diyeceksiniz. Adeta yalancı şahitlik yapacaksınız. O yüzden 1 saat dahi olsa kayıt altına alınız. İyi izinler…

#

07 Eyl 2014 - 00:00 - Gündem

urfanatik.com son bir ayda 1.022.077 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfanatik Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfanatik Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Urfanatik Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Urfanatik Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.