CHP Genel Başkan Yardımcısı Tanrıkulu:

-

DİYARBAKIR

(AA) -

CHP

Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, "Evet hendekle, evet barikatla Türkiye'nin Kürt meselesi çözülmez ama tanklatopla da çözülmez. Üçüncü bir yol mümkündür; o üçüncü yol da kinimizi, öfkemizi, nefretimizi bir tarafa bırakarak Meclis'te yeni bir yol açmaktır. Bir diyalogla masa kurmak ve bu masada gerçekten yol almaktır" dedi.

Bazı mahallelerinde sokağa çıkma yasağı uygulananSur ilçesinden esnaf temsilcileriyleDiyarbakır Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası'ndabir araya gelenTanrıkulu, gazetecilere yaptığı açıklamada, Sur'da yaşananların sadece ilçe sakinlerini değil, Diyarbakır'ı ve bölgesini etkiler hale geldiğini söyledi.

İlçede sokağa çıkma yasağının sürdüğünü hatırlatan Tanrıkulu, şöyle devam etti:

"İnsanlar birbirlerine kin duyabilirler ama bizler adına çalışması gereken devlet denen kurum, yurttaşına, halkına karşı kin taşıyamaz. Maalesef görüyoruz ki Adalet ve Kalkınma Partisi iktidarının yönettiği devlet, kinle öfkeyle hareket etmekteve bu öfke, kin siyasetçilerin, Başbakan'ın, Cumhurbaşkanı'nın diline yansımakta. Biz bu dili darbe dönemlerinde gördük. 'Temizleyeceğiz, süpüreceğiz, yok sayacağız, başlarına yıkacağız' gibi dil, maalesefbarışa giden bütün sürecin önünü tıkıyor ve tahrip ediyor. Bu dille bu öfke, kinle devlet, hükümet hareket edemez. Maalesef hareket ediyor. Bir halk bu yöntemle toptan cezalandırılıyor."

Tanrıkulu, bölge insanından bazılarıyla yüz yüze, kimileriyle telefonla görüştüğünü anlattı.

Yetkililerin, bölge halkının sorunlarınıdinlemediğini öne süren Tanrıkulu, "Evet hendekle, evet barikatla Türkiye'nin Kürt meselesi çözülmez ama tanklatopla da çözülmez. Üçüncü bir yol mümkündür; o üçüncü yol da kinimizi, öfkemizi, nefretimizi bir tarafa bırakarak Meclis'te yeni bir yol açmaktır.Bir diyalogla masa kurmak ve bu masada gerçekten yol almaktır. CHP olarak bir kez daha söylüyoruz; buna hazırız,parlamentoda bir süreç başlamalıdır" diye konuştu.

Tanrıkulu, siyasetçilerin, siyasi partilerin birbirleriyle küsemeyeceğini, diyalogsuz hale gelemeyeceğini, kavga edemeyeceğini ifade etti.

Sur'daekonomik olarak büyük tıkanıklık olduğunu vebu durumun3-5 ayda çözülebilecek sıkıntılar olmaktan çıktığını, etkilerininen az 1-2 yıl devam edeceğini iddia eden Tanrıkulu, "Ben taleplerini aldım. Bugün itibarıyla Genel Başkanımıza ve Merkez Yürütme Kurulumuza bildireceğim. Üzerimize düşen hangi sorumluluk varsa da yerine getirmeye çalışacağım" dedi.

- Tahir Elçi'nin öldürülmesi

Diyarbakır Barosu'na da ziyarette bulunanTanrıkulu, Baro Başkan Vekili Ahmet Özmen, yönetim kurulu üyeleri veavukatlarla görüştü.

Baro Başkanı Tahir Elçi'nin öldürülmesine değinen Tanrıkulu, bu olayla ilgili soruşturmayı yakından takip ettiğini bildirdi.

Sezgin Tanrıkulu, şunları kaydetti:

"Neredeyse canlı yayında gerçekleştirilen bu katliamın aradan geçen süreye rağmen bir şüphelisinin olmaması tabii ki hepimizi endişelendiriyor. İstense, etkin bir soruşturma yapılsa inanıyorum ki bugüne kadar en azından katillerin kimliği ortaya çıkardıama etkin bir soruşturma yapıldığı konusunda ciddi şüphelerimiz var.Bir şüphelinin dahi olmaması, bu soruşturmanın da failimeçhul kalacağı şeklindeki kaygılarımızı artırmaktadır. Buradan hem Adalet Bakanlığına hem İçişleri Bakanlığına hem de Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığına sesleniyorum.Etkin veadil, sanıkları ortaya çıkaracak bir soruşturma yapmaya davet ediyorum. Bu soruşturmayı faili meçhul bırakmamak için üzerimize ne düşerse yapıyoruz, yapmaya da devam edeceğiz."

21 Aralık 2015 - Gündem

urfanatik.com son bir ayda 494.914 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfanatik Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfanatik Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


ŞANLIURFA ŞEHİR MARKALARI

Markanız 1 yıl boyunca, Urfanatik'te, bu alanda! Arayın...

+90 (532) 175 0403
Reklam bilgi