Diyanet İşleri Başkanı Görmez:

-

GAZİANTEP

(AA) -Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez,masum, suçlu vesuçsuz demeden insanları katletmenin cihatla ilgisinin olmadığını belirterek"Çapulcu kültürü, ne zamandan beri cihat olmuş?Bugün asıl büyük cihat, cehalete karşı olandır. Asıl cihat, yeryüzünden bütün kötülükleri ortadan kaldırmaktır" dedi.

Gaziantep'te temaslarda bulunan Görmez, UluCamii'decumanamazıkıldırdı.Cuma hutbesinde cemaate seslenen Görmez, Antep savunmasının,muazzam veİslam'ın çiğnenmesine izin vermeyen kutlu bir cihat olduğunusöyledi.

Müslüman dünyasında bugün cihatgibi İslam'ın en temelkavramlarınıntahrif edildiğini ifade eden Görmez, şöyle konuştu:

"Cihat, İslam'ın en önemli farizalarındandır. Yeri geldiğinde İslam'ı çiğnemekisteyenlere mücadele etmek,yeri geldiğinde İlayı Kelimetullah'ıelde etmek için karşınıza dikilenlere mücadele etmek, elbette İslam'ınşiarlarındandır. Cihat, masum insanları öldürmek olamaz. Ahlak ve hukuk tanımayan savaşlara cihat denilemez. Masum, suçlu vesuçsuz demeden insanları katletmenincihatla ilgisi yok. Vücuduna bombaları bağlayarak camilere girmek, camilerde onları patlatarak dünyanın görmediği cinayetleri işlemek de cihat değildir.Çapulcu kültürü, ne zamandan beri cihat olmuş?Bugün asıl büyük cihat, cehalete karşı cihattır. Asıl cihat, yeryüzünden bütün kötülükleri ortadan kaldırmaktır."

Görmez, kendi nefsiyle mücadele edemeyenlerin savaşalanlarında cihat etmesinin mümkün olamayacağını vurguladı.

Cihatın ahlak ve hukukunu, Antep savunması ileÇanakkale Savaşı'nda görüldüğünübelirten Görmez,HazretiPeygamber'in"Düşmanla karşılamayıtemenni vearzu etmeyiniz. Eğer karşılaşırsanız da sevap gösteriniz"şeklinde buyurduğunu anımsattı.

Görmez, bu hadisin ve Kuran-ı Kerim ayetlerinin, yeryüzünde öncelikle barışın esas alınması gerektiğine işaret ettiğini söyledi.

Asıl özgürlüğün, yürekleriözgürleştirmek ve akıllarıbağımsızlaştırmaktan geçtiğinidile getiren Görmez, şunları kaydetti:

"Bugün, bireyve toplumunkalbini ve yüreğini işgal eden çok büyük kötülüklervardır. Başta insanın Rabbine şirk koşması, Rabbine isyan isyan etmesi, günahişlemesi, kardeşine karşı kin ve nefrette olması, intikam duygusu içerisinde olması, kibir ve güç tutkusu gibibütün bunlar insanın yüreğini işgal eder.Rabbimizin bize gösterdiği yolun dışında başka batıl fikir ve düşüncelerin hegemonyası ve egemenliği altına girdiğinizdeo zamankalbin işgalini deönleyemezsiniz."

25 Aralık 2015 - Gündem

urfanatik.com son bir ayda 489.517 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfanatik Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfanatik Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


ŞANLIURFA ŞEHİR MARKALARI

Markanız 1 yıl boyunca, Urfanatik'te, bu alanda! Arayın...

+90 (532) 175 0403
Reklam bilgi