Doğu ve Güneydoğu'daki barolardan açıklama

- Şırnak Baro Başkan Yardımcısı Tanış: -

ŞIRNAK

(AA) -Doğu ve Güneydoğu Anadolu'daki bazıbarolar Şırnak'ta son dönemde gelişen terör olaylarına ilişkin açıklama yaptı.

Cumhuriyet Meydanı'nda bir araya gelen barolar adına açıklamalarda bulunanŞırnak BaroBaşkan YardımcısıSavaş Tanış, Türkiye'nin yapısal sorunlarının nedeni ve sonucununKürt meselesi olduğunu savunarak, bu sorununşiddet dışı yöntemlerle çözülmesi fırsatı yakalanmışken, yeniden şiddet sarmalına dönüldüğünü belirtti.

"Anne karnında, anne kucağında vurulan bebekler var. Morglardakicenazeler içinde çocuklar varken bir de kütüphanenin yakılmış olmasınıninsanın tahammül sınırlarını zorlayan gerçeğiyle karşılaştık" diyen Tanış, şunları kaydetti:

"Siyaset kurumunun şiddete ve güvenlik anlayışına teslim olmasıaynı zamanda kendini inkar anlamına geliyor. Kürt'lerin birey ve toplum olmalarından kaynaklanan haklarının güvence altına alınması tartışmalarından, insan hakları ihlallerinin yaşandığı bu ortama dönüşün sonuçlarıbütün toplum için çok ağır olacak. Bölge baroları olaraksivil alanlarda devam eden çatışmaların bir an önce bitirilmesi gerektiğini düşünüyoruz. İnsan hakları ihlallerine zemin hazırlayan tüm çatışma ve operasyonlar sonlandırılmalı, sokağa çıkma yasakları kaldırılmalıdır."

Tanış, Çözüm Süreci'ne işaret ederek, "Büyük bir toplumsal destek ve emekle gelinen mutabakata bir an önce dönülmelidir. Aksi takdirde tahribat gören toplumsal barış ve bir arada yaşama kültürügeridönüşü olmayacak şekilde kaybolacak" diye konuştu.

Diyarbakır'ın Sur ilçesinde 28 Kasım'da Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi'nin hayatını kaybettiğini anımsatan Tanış, olayla ilgili etkin bir soruşturma yürütülmediğini ileri sürdü.

Tanış, "Tahir Elçi'siz ilk toplantımızı yapmanın ağır yükü altındayız. Şırnak BaroBaşkanı Nuşirevan Elçi ileCizre ve Silopi'deki 100 meslektaşımızın sokağa çıkma yasağı nedeniyle bizlere ev sahipliği yapamadığı bir toplantının burukluğunu yaşıyoruz" dedi.

Basın açıklamasınaAdıyaman, Ağrı, Batman, Bingöl, Bitlis, Tunceli, Diyarbakır, Hakkari, Iğdır, Kars, Ardahan,Mardin, Muş, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak ve Vanbarolarına üye avukatlar katıldı.

26 Aralık 2015 - Gündem

urfanatik.com son bir ayda 492.200 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfanatik Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfanatik Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


ŞANLIURFA ŞEHİR MARKALARI

Markanız 1 yıl boyunca, Urfanatik'te, bu alanda! Arayın...

+90 (532) 175 0403
Reklam bilgi