2014'te NELER YAŞANDI

1-Suruç sulama tünelini Başbakan açtı Milli Ekonomiye Yılda 316 Milyon TL Katkı Sağlanacak Başbakan önce Şanlıurfa merkezde Topçu meydanında binlerce

1-Suruç sulama tünelini Başbakan açtı

Milli Ekonomiye Yılda 316 Milyon TL Katkı Sağlanacak

Başbakan önce Şanlıurfa merkezde Topçu meydanında binlerce kişiye hitap etti. Başbakan daha sonra BDP’nin kalesi olan Suruç ilçesinde Cumhuriyet Meydının’da halka hitap etti. Suruç ilçesi sulama projesi olan Türkiye’nin en büyük kalkınma projesi GAP kapsamında inşa edilen ve Türkiye’nin en büyük, dünyanın da 5. büyük sulama tüneli olan Suruç Tüneli’nin resmi açılışını Recep Tayyip Erdoğan ile Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun katıldığı Törenle açılışı gerçekleşti.

Proje kapsamında Suruç Ovası’na su temin edecek olan 17 bin 185 metre uzunluğundaki Suruç Tüneli tamamlandı.

2-Şanlıurfa Emniyet Müdürlüğüne atanan, Eyüp Pınarbaşı yeni görevine başladı.

Şanlıurfa Emniyet Müdürlüğüne atanan, Eyüp Pınarbaşı yeni görevine başladı. Pınarbaşı, Urfa asayiş yönüyle değil sportif faaliyetleriyle gündeme gelmeli, Şanlıurfaspor’un başarısı için elbirliği yapılmadır.

İçişleri Bakanlığı'nın son kararnamesiyle Şanlıurfa’ya atanan Eyüp Pınarbaşı törene katılanlarla tek tek tokalaştıktan sonra makam odasına geçti.

Makam odasında gazetecileri kabul eden Pınarbaşı, Şanlıurfa’yı çok sevdiğini Nüfus bakımından Türkiye’nin 8. büyük kenti olduğunu burada görev yapacağından dolayı çok mutlu olduğunu belirtti.

3- Hülya Avşar Suruç'taki Kobanilileri ziyaret etti

Türkiye İş Kadınları Derneği (TİKAD) yönetim kurulu üyeleri ile sanatçı Hülya Avşar, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesinin Kobani'den (Ayn el Arap) gelen Suriyeli Misafirler için başlattığı yardım kampanyasına destek olmak amacıyla Suruç'ta kalan Kobanili (Ayn El Arap) misafirleri ziyaret ettiler.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi tarafından Suriyeli misafirler için başlatılan yardım kampanyasına; Türkiye İş Kadınları Derneği tarafından yapılan yardımlarla bin elektrikli ısıtıcı, bebek maması ve bezi ile temel ihtiyaç malzemeleriyle destek verdileri.

4-Başbakan rehinelerle Ankara'ya götürdü

Başbakan Şükür namazı kıldı

Rehineler Başbakana sarılarak ağladı

IŞİD örgütü tarafından Irak‘ın Musul kentinde alıkonulan 3'ü bayan, 2 çocuk olmak üzere 46 Türk vatandaşı Mit tarafından yapılan operasyonla kurtarıldı, rehinler bu Sabah Suriye'nin Rakka kentinden Akçakale Sınır Kapısı üzerinden Şanlıurfa'ya getirildi. burada milli istihbarat binasında misafir edildi.

Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük, 101 gün sonra özgürlüklerine kavuşarak Türkiye'ye getirilen ve Şanlıurfa'daki bir kamu kuruluşunda kısa süre dinlenen 46 rehineyi ziyaret etti. Vali Küçük, görüşme yaptığı rehineleri ziyaretinin ardından çıkışta gazetecilere kısa açıklama yaptı. Vali İzzettin Küçük, "Rehinelerin hepsinin ve çocukların sağlığı iyi yerinde. Herhangi bir sorun ve sıkıntı yok dedi"

Vali Küçük'ün ayrılması ardından rehinelerin götürüldüğü kamu kurumuna bir araçla yeni kıyafetler de getirildiği de görüldü. Polisler tarafından otomobillerle getirilen yeni kıyafetler görevliler tarafından rehinelerin bulunduğu binaya götürüldü.

5- Savaşın çocukları

Suriye'de IŞİD ile PYD güçleri arasında devam eden şiddetli çatışmalardan kaçarak Şanlıurfa'ya sığınan mültecilerde, savaş en çok çocukları etkiliyor.

Suriye'de yaklaşık 4 yıldan bu yana süren olaylar nedeniyle hemen her gün Türkiye sınırına doğru kaçışlar sürüyor. son olarak IŞİD ile PYD güçleri arasındaki savaşta yine kaçışlarda en çok çocukları etkiliyor.

6- Ailesine son görevini kelepçeli olarak yaptı

Önceki gün Düğün dönüşü Malatya'da meydana gelen trafik kazasında 6 kişi öldü, 3 kişi yaralandı. Kazada Annesini, Karısını 2 kız kardeşini kaybeden Mehmet Işık Özel izinle çıktığı cezaevinden kelepçeli olarak mezarlıkta son görevini yaptı.

7-Şehit olan polisin cenazesi memleketine gönderildi

Geçtiğimiz günlerde görev icabı Diyarbakır’a giden polislerin kaza geçirmesi sonucu 2 polis yaralandı. Tedavi gördüğü hastanede beyin ölümü gerçekleşen Nail Akdoğan için Emniyet Müdürlüğünde cenaze töreni gerçekleşti. Törene katılan Akdoğan’ın ailesi gözyaşlarına boğuldu.

8-Komiser yardımcısı memleketine uğurlandı

Şanlıurfa’nın Bozova ilçesinde görevli Komiser yardımcısı Muaz Köroğlu direksiyon hâkimiyetini kaybederek takla attı. Kazada ağır yaralanan Köroğlu hayatını kaybetti. Komiser yardımcısı düzenlenen cenaze töreniyle memleketine gönderildi.

9-Hilvan’da muhtarlık kavgası 6 ölü 7 yaralı

Şanlıurfa’nın Hilvan İlçesine bağlı Yuvacalı Köyü’nde muhtarlık seçimi nedeniyle çıkan silahlı kavgada 6 kişi öldü, 7 kişi yaralandı.

Olay saat 10:30 sıralarında meydana geldi. Hilvan İlçesine bağlı Yuvacalı köyünde oy kullanma sırasında Sinka ile Çelik aileleri arasında muhtarlık seçimi nedeniyle tartışma çıktı. Sözlü başlayan tartışma bir anda büyüyerek kavgaya dönüştü. Silah, taş ve sopaların kullanıldığı kavgada ilk belirlemelere göre Ethem Çelik, Davut Çelik, Semih Çelik, Bedirhan Çelik, Suphi Tanık ile Orhan Tanık öldü. Yaralılardan Halil Çelik, Ramazan Çelik, Adalet Tanık, Mehmet Tanık, Ahmet Çubuk, Mehmet Çubuk, Muhammet Balcı’nın tedavilerine devam ediliyor. Olayın ardından Jandarma köyde geniş çaplı önlem aldı.

10-Büyükşehir Belediye Başkanı Güvenç oldu

2014 Yerel Seçim sonuçlarına göre, Şanlıurfa Büyükşehir belediye başkanı Celalettin Güvenç oldu

1959 doğumlu olan Celalettin Güvenç, lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinde tamamladı. İyi derecede İngilizce bilen Celalettin Güvenç, Gazi Üniversitesi Hukuk Fakültesinde “İdare Hukuku” alanında yüksek lisans yaptı.

Kaymakamlık ve Vali Yardımcılığı görevlerinin ardından 8 yıl Mülkiye Başmüfettişliği yaptı.

2004'te Erzurum Valiliğine 2008'de Manisa Valiliği’ne atanan Celalettin Güvenç, 2011-2013 yılları arasında Şanlıurfa Valiliği görevini yürüttü Celalettin Güvenç; farklı vizyonu ve çalışkanlığı ile halkın hem takdirini hem de sevgisini kazandı.

11-Peşmergeler Suruç'ta

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY), Suriye'nin Kobani (Ayn el Arap) ilçesine göndereceği bir grup peşmerge, uçakla Şanlıurfa'ya geldi.

İŞİD’e karşı savaşmak için Irak Kürt Bölgesel Yönetimi YPG güçlerine destek için peşmerge güçlerini Kobani kentine gönderme kararı alması üzerine bugün Erbil’den Şanlıurfa’ya hava yoluyla 84 peşmerge gelerek Kobani’ye gitti.

12-Öyle bir şey yaptı ki eşi, onu affetti

Küçük bir söz büyük hatalara neden oldu

Billboard affettirdi

Şanlıurfa'nın Haliliye ilçesi eski 11 Nisan stadyumun yanında bulunan billboarda eşinin kalbini kıran 7 yıllık öğretmen Mesut Aslankarayiğit "Sevgili eşim Şermin senden bütün Şanlıurfalıların önünde Bin kere özür diliyorum beni affet" ifadeleri ile kiraladığı billboard'tan eşinden özür diledi. Billboard'u gören eşi onu affetti eşinin kendisini çok sevdiğini anlayan Sermin hanım eşine kendi elleriyle çay ikram etti.

Eşinin kalbini kıran Mesut Aslankarayiğit "Eşinin özrünü kabul etmesi için billboard kiraladı. Kiraladığı billboard'da eşine seslenen öğretmen; “ Ben aşkımı kirletecek kadar gururlu değilim, Senden özür dilemeyecek kadarda kibirli değilim aşkım, Bütün derdi kaderi ve kibiri arkama aldım ve tüm Şanlıurfa şahidim olsun senden bin kere özür diliyorum Seni her zaman sevdim ve seveceğim” ifadelerini kullandı. Ve eşinin kalbini kazandı.

13-Likoğlu, Böyle bir atama beklemiyordum

Şanlıurfa il Emniyet müdürü Mehmet Likoğlu 27 ay görev yaptığı Şanlıurfa’ya veda etti. Likoğlu merkezden alındığını gece saat 01:00’de Şehitlik Polis Karakolu’nda toplantı esnasında öğrendiğini belirtti.

Son İçişleri Bakanlığı’nın kararnamesi ile merkeze alınan Şanlıurfa Emniyet Müdürü Mehmet Likoğlu, Polisevinde Şanlıurfalılara veda etti. Likoğlu’nun veda törenine çok sayıda davetli katıldı.

Polisevinde vedalaşma törenine Vali Yardımcısı Aylin Kırcıduman, İl Özel İdare Genel Sekreteri Uğur Büyükhatiopoğlu, İş Adamları STK Temsilcileri, Gazeteciler, Kurum Amirleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Emniyet Müdür Yardımcısı Alparslan Hersanlıoğlu, Mehmet Likoğlu’nun görev süresi boyunca başarılı işlere imza attığını söyledi. Hersanlıoğlu, Şanlıurfalı’ların polis ile daha iyi bir diyalog içerisinde girdiğini aktardı. Hersanlıoğlu konuşması sırasında oldukça duygulandığı dikkatlerden kaçmadı.

14-Başbakandan maganda kurşunuyla yaralan oğlunun faillerini istedi

Şanlıurfa'nın Haliliye ilçesinde ailesiyle ev bakmayan giden 12 yaşındaki Mehmet Doğan maganda kurşunuyla ağır yaralandı. Baba Başbakan Davutoğlu'nun yolunu keserek faillerin bulunması için yardım istedi.

Olay Şanlıurfa'nın Haliliye ilçesi Devteşti mahallesinde meydana geldi. Baba inşaat işçisi 7 çocuk babası Salih Doğan (44) çocuklarıyla Devteşti mahallesinde ev bakmaya giderken nereden geldiği belli olmayan maganda kurşununun evin en küçük çocuğu 6.sınıf öğrencisi 12 yaşındaki Mehmet Doğan'ın kafasına isabet etmesi sonucu ağır yaralandı. sivil araçla Balıklıgöl devlet hastanesine kaldırılan küçük çocuk yapılan ameliyata rağmen kurşun kafasından çıkarılmadı. Doğan Beyin cerrah servisinde makineye bağlı olarak yaşam savaşı verdi hayatını kaybetti.

15- Töre kurbanı genç kız köyüne uğurlandı

Şanlıurfa’nın Viranşehir İlçesinde, 19 yaşındaki Hacer G. isimli kızın cesedi, boynunda iple 18 metre derinliğindeki su kuyusunda bulundu. Genç kızın töreye kurban gittiği iddia edildi.

Şanlıurfa’nın Viranşehir ilçesine bağlı Tekmeli Köyünde yaşayan Hacer G., iddiaya göre 5 ay önce, şiddet gördüğü ve ölümle tehdit edildiği gerekçesiyle Diyarbakır Kadın Sığınma Evi'ne götürülerek koruma altına alındı. Akrabası tarafından ikna edilen Hacer G. sığınma evinden alındı.

16- Emniyet müdürü öncüsüne dayanmadı ağladı

"Ben Seni göreve gönderdim ölüme değil"

Şanlıurfa'da geçirdiği kazada şehit olan devlet büyüklerine öncülük eden motosikletli trafik polisi 37 yaşındaki Serdar Gören memleketine uğurlandı. Pınarbaşı öncüsünü kaybetmenin üzüntüsü ile gözyaşlarına hakim olamadı.

Kaza, Haliliye ilçesi Necmettin Cevheri Bulvarı, İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde meydana geldi. iddiaya göre Abide Kavşağı istikametinde ilerleyen plakası henüz öğrenilemeyen otomobile arkadan çarpan devlet büyüklerine öncülük eden motorize trafik polisi 11 yıllık polis memur 37 yaşındaki Serdar Gören çarpmanın etkisi ile motosikletten düştü. kazada ağır yaralanan polis memuru Ambulansla Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma hastanesine kaldırıldı. polis memuru yapılan tüm müdahaleye rağmen kurtulmayarak yaşamını yitirdi. Polis memuru cansız bedeni Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırması morguna kaldırıldı.

17-Kuzenlerin cenazeleri yürek burktu

Şanlıurfa'da aynı istikametten gelen 2 otomobil ile ticari panelvan aracın çarpışması sonucu meydana gelen trafik kazasında 6 kişi öldü 9 kişi de yaralandı. Ölen 4'ü bayan iki çocuğun cenazeleri yan yana toprağa verildi.

18-Rehin şoförler Şanlıurfa’ya geldi

IŞİD tarafından Irak’ın Musul kentinde rehin alınan 32 TIR şoförü, hava yoluyla Şanlıurfa’ya geldi.

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) terör örgütü tarafından rehin alınan ve uzun bir sürenin ardından serbest bırakılan 32 TIR şoförü serbest bırakıldı. Serbest bırakılan şoförler, Erbil’den Şanlıurfa’ya hava yolu ile geldi. GAP hava alanına saat 21:00 sıralarında gelen rehin şoförler Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük, Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Celalettin Güvenç, İl Emniyet Müdürü Eyüp Pınarbaşı ve aileleri tarafından karşılandı. Mutluluk gözyaşlarının döküldüğü anda şoförler serbest bırakılan şoförler özgür kalmanın ve ailelerine kavuşmanın sevincini yaşadı. Türk yetkililer tarafından Mahmur'da karşılanarak otobüse bindirilen şoförler, Erbil'e nakledildi. Şoförler burada çok yoğun güvenlik önlemleriyle korundu. İşçileri getirecek uçağın Şanlıurfa'ya indi. Hava alanında gazetecilere açıklama yapan şoför aileleri, mutluluktan bütün yaşadıklarını söyledi. Ailelerin de mutlulukları gözlerinden okundu.

Uçaktan inen şoförler ise kendilerine kötü muamele yapılmadığını söyledi. Türk şoförlerden biri "Musul havalimanında kaldık. Bir günde onların askeri üssünde kaldık" diye konuştu. Bir başka şoför "Kötü davranmadılar, yemediler bize yedirdiler" diye konuştu.

19-

Vali İzzettin Küçük görevine başladı

Ak Parti Şanlıurfa Büyükşehir Belediye başkan adayı olan Vali Celalettin Güvenç’ten Boşalan valilik makamına İçişleri Bakanlığı’nın atamasıyla Vali İzzettin Küçük Şanlıurfa’ya geldi.

AK Parti’den Belediye Başkan adayı olmasıyla boşalan Şanlıurfa Valiliği görevine, Karabük Valisi İzzettin Küçük atanmıştı. Şanlıurfa’ya atanan Vali İzzettin Küçük ise Havayolu ile Şanlıurfa’ya geldi. Şanlıurfa Valilik önünde düzenlenen törene Vali Yardımcıları, Belediye Başkan Yardımcıları, İl Jandarma Komutanı Serman Kömürcü, İl Emniyet müdürü Sıtkı Akgül, Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Halil Mutlu, kamu kurum ve kuruluşları amirleri tarafından karşılandı.

Vali Küçük Herkesle tokalaştı ardından selamlama konuşması yaptı. Küçük, Şanlıurfa’nın öneminden bahsederek konuşmasına başlayarak, makam koltuğuna oturdu.

20-Halfeti cinayet zanlısı yakalandı

Motorcuların katil zanlısı yakalandı

Motosikletle İstanbul 'dan Güneydoğu turuna çıkan ve Şanlıurfa'nın Halfeti İlçesi'nde ölü bulunan Abdullah Türk ile Engin Öksüz'ün katil zanlısı yakalandı.

İstanbul'dan bir ay önce motosikletle Güneydoğu turuna çıktıktan sonra kendilerinden haber alınamayan Engin Öksüz ile Abdullah Türk, Şanlıurfa'nın Halfeti ilçesinde metruk bir evde başları taşla ezilip, silahla vurularak öldürülmüş halde bulundu. Katil ve katillerin bulunması için Şanlıurfa Emniyet Müdürü Eyüp Pınarbaşı’ın talimatı ile özel 20 kişilik ekip kuruldu. Halfeti, Birecik ve Nizip ilçelerinde kayıtlı 17 bin motosikleti incelemeye aldı. Mobesse, güvelik kamera görüntülerinden kullanılan motosiklet 39 yaşındaki Hasan Yılmazer ait olduğunu tespit eden özel ekip Yılmazer’i gözaltına aldı. Öldürülen Abdullah Türk’e ait olan saati koluna takan Yılmazer İfadesinde Zanlı motorcuları gezdirmek bahanesiyle tanışmış daha sonra motorcuların üstündeki eşyaları beğendiğini itiraf eden zanlı motorcuları Halfeti’nin Çekem mahallesine götürüp orada silahla öldürdüğünü itiraf etti. Zanlı ayrıca motorcuların üzerindeki mont, kask, cep telefonlarını ve eşyaları alıp bir kısmını evinde sakladığını bir kısmını da bir tarlada gömdüğü yerleri polislere gösterdi Halfeti’nin bir köyünde ikamet eden ve boş gezen cinayet zanlısı Hasan Yılmazer Halfeti'de olay yerinde yapılan tatbikatın ardından zanlı Halfeti’den alınarak Şanlıurfa Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğüne getirildi. Balıklıgöl Devlet hastanesinde sağlık kontrolünden geçirilen zanlı Hastaneye Özel harekat ile getirilen zanlı Yılmazer için hastanede geniş güvenlik önlemleri alındı. 4 yunus ekibi ve sivil polisler eşliğinde Akrep tipi zırhlı araçla hastaneye getirilen Yılmazer’in üzerinde çelik yelek oluşu dikkatlerden kaçmadı. Yılmazer, sorgulamasının ardından ‘Planlayarak adam öldürmek’ ve ‘Gasp’ suçundan Halfeti adliyesine sevk edildi.

21-Gülben Ergen Harran’da Okul Açtı

Çocuklar Gülsün Diye Derneği'nin, yürütülen kampanya kapsamında Şanlıurfa'nın Harran ilçesinde Gülben Ergen Okul açtı

Gülben Ergen'in kurucusu ve başkanı olduğu dernek 18. Anaokulunu sosyal sorumluluk projesi kapsamında, Şanlıurfa'nın Harran İlçesindeki Akkuş Köyü'nde açtı.

Proje kapsamında gerçekleştirilen anaokulu açılışına, Şanlıurfa Vali Vekili Ramazan Seçilmiş, İl Milli Eğitim müdürü Metin İlci, Harran Kaymakamı M. Selamı Yazıcı ve Dernek Başkanı Gülben Ergen ile ilgililer katıldı. Anaokulu, açılış töreni ardından Milli Eğitim Bakanlığı'na bağışlandı.

Yaklaşık 100 öğrenciye okul öncesi eğitim olanağı sunacak kapasiteye sahip okulun iç donanım malzemelerinin taşınmasına bir kargo firması taşıma sponsoru olarak destek verdi. Bir otelin Şanlıurfa Şubesi ise konaklama sponsoru olarak destek verdi. Bir kırtasiye boya firması da okulun kırtasiye ihtiyaçlarını karşıladı.

22-Çimler kurudu, Bakanlık soruşturma açtı

Şanlıurfa Gap Arena Stadyumu'nda çimlerin tamamen kurumasına ilişkin idari soruşturma açıldı.

Bakan Çağatay Kılıç'ın idari soruşturma talimatına ilişkin Gençlik ve Spor Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklama şu şekilde:

"Bakanlığımıza bağlı teknik elemanların yaptığı incelemeler neticesinde Şanlıurfa Gap Arena Stadyumu'nun çimlerinde kuruma tespit edilmiştir.

Bakan Çağatay Kılıç'ın talimatlarıyla stadyumun çimlerinin kurumasına sebep ve sebebiyet verenler ile ilgili idari soruşturma başlatılmıştır."

23-Fakıbaba, mal varlığını azaldı, çevreci bir belediye başkanı oldu

Şanlıurfa Belediye Başkanı Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba 10 yıllık hizmetlerini basın mensuplarına anlattı. Fakıbaba “186 Trilyon borcumuz var, mal varlığım 4 ev, 3 işyeri, 1 arsa, 1 bağ evi”olduğunu ifade etti.

Özel bir otelde düzenlenen Şanlıurfa Belediye Başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba, 10 yıllık icraatını değerlendirdiği toplantısına Belediye Başkan Yardımcıları, birim müdürleri ve basın mensupları katıldı.

Toplantıda 10 yıllını değerlendiren Fakıbaba, “2004 yılında ben ilk belediye başkanı seçildiğimde şu düşüncelerle geldim. Kendi kendime dedim ki arkadaş ben yemeyeceğim, yedirmeyeceğim bu düşüncelerle bu kentte başkanlık yaptık. Kocaman bir köyü bir şehir haline dönüştürdük, Şanlıurfa imarını 2550 hektardan, 8936 hertara çıkardık, Şanlıurfa’nın içme su ihtiyacının 2050 yılını kadar çıkardık, 615 kilometre kilitli parke döşendi, 10 yılda 208 park ve 275 bin ağaç dikildi. 65 yol açıldı,19 yol genişletildi. Şanlıurfa belediyesi bir ilki yaptı, taşeron işçilere belediye tarafından konut yaptırdığını ifade etti.

Fakıbaba” Şanlıurfa Belediyesinin borcu 186 Trilyondu bu borcun bir kısmını ödedik. 10 yıl yaptığımız işlerin ardından borcumuz son olarak 2013 yılı sonunda 176 Trilyondu tabi biz 3 aydır çalışıyoruz. Bu borcu biraz daha ödedik. 176 Trilyon borç 2013 sonu borcu bizim son 3 ayda ödediğimiz borçlar ardından son borç durumumuzu muhasebemizden öğreneceğim” dedi.

Fakıbaba; “ Yaşana bilir kent sıralamasında sadece kentin yapısıyla değil Hastaneleriyle, Eğitimiyle araştırma yapılıyor. Onlara göre sıramız sonlarda olabilir ama benim için Şanlıurfa yaşayacağım kentlerin en başında geliyor. Benim yaşanabilir şehir sıralamam ise Şanlıurfa birinci sonra Halep geliyor onun ardından Mardin ondan sonra ise Londra ben tarihi seviyorum Londra’ya gittim ve gezdim onlarda gerçekten tarihi çok iyi korumuşlar” ifadelerini kullandı.

Fakıbaba, nasıl anılsın diye sorduklarında Fakıbaba mal varlığını azatlı, çevreci bir belediye başkanıdır, Benim 2004 yılında 5 evim, 4 işyerim, 1 hisseli arsam, 1 bağım ve 1 arabam vardı. Fakat bugün 2014 yılında bunlarda gerileme oldu. Yani şuan 4 evim, 3 işyerim, 1 hisseli arsam ve 1 bağım var. Yani o zamandan bu zamana kadar 1 evimi ve arabamı sattım.” Dedi.

Yapılan toplantı ardından basın mensupları ve Belediye Başkanı Fakıbaba hatıra fotoğrafı çektirdi.

24-Ölen bebek pikap arkasında Suriye’ye gönderildi

Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak, Şanlıurfa’ya sığınan Suriyeli bir aile, tehlikeli yolculuk sonucu kaybettiği 1 yaşındaki çocuğunu pikabın arkasına bindirerek, ülkelerinde döndü.

Akçakale Ceylanpınar arasında bulunan Pekmezli civarında aynı motosiklet üzerinde bulunan El casım ailesinin 1 yaşındaki çocuğu, motosikletten düşmesi sonucu hayatını kaybetti.

25-Eğitim hayatları ilkokuldan sonra sona eriyor

Doğu ve Güneydoğu bölgelerindeki şehirlerin genelinde maddi sorunlar ve ulaşım sıkıntısından kaynaklı eğitim sorunları yaşanıyor. Eğitimlerine devam edemeyen çocuklar, iyi bir gelecek için önündeki engellerin kaldırılmasını istiyor.

Doğu ve Güneydoğu illerinin genelinde yaşanan sıkıntılar, Şanlıurfa’nın yüksek kesimlerinde yer alan köylerde daha çok görülüyor. Genellikle Karacadağ bölgesine yakın köylerde ulaşım sıkıntısı yaşandığı için, çocuklar eğitimlerine devam edemiyor. İş imkanları da kısıtlı olduğu için maddi imkanlardan kaynaklanan eğitim aksamaları meydana geliyor.

26-Çiftçiler Şanlıurfa - Diyarbakır yolunu kapattı

Şanlıurfa'da elektriği kesilen çiftçiler pamukların yanacağını belirterek, Şanlıurfa-Diyarbakır yolunu trafiğe kapattı. Yaklaşık 2 saat kapalı kalan karayolu Şanlıurfa Valisi İzzetin Küçük’ün çiftçilere elektriklerin verileceği sözü yol trafiğe açıldı.

Olay akşam saat 22: 00 sıralarında Şanlıurfa- Diyarbakır karayolunun 5'inci kilometresi Bozova yol ayrımında toplanan kalabalık, sık sık kesilen elektriklerinden dolayı pamuklarını sulamadıklarını belirterek yolu ulaşıma kapattı. Metrelerce araç kuyruğunun oluştuğu bölgeye, çok sayıda polis, çevik kuvvet, özel hareket polisi, toma ve akrep sevk edildi. Çiftçiler zaman zaman Araçlarıyla geçmek isteyen sürücülerle tartıştı. Tartışma esnasında bir bayan baygınlık geçirdi.

çiftçileri yolu açması konusunda ikna etmek isteyen emniyet güçleri megafonla; “ araçlarda hasta olanlar var yolu açmazsanız hayatını kaybedebilirler bunun sorumlusu da sizlersiniz” şeklinde anons yaptı. Anons üzerine kısa süreliğine yolu trafiğe açan çiftçiler hasta olan araçlara yol verdikten sonra tekrardan yolu trafiğe kapattı.

Diyarbakır, Gaziantep ve Adıyaman istikametinden gelen araçlar saatlerce yolun açılmasını bekledi. Üç kentten de Şanlıurfa’ya gelmek isteyen araçlar uzun kuyruklar oluşturdu. Beklemek istemeyen şoförler altarnatif yollar aradı.

27-BİK Müdürü Kılıç, son yolculuğuna uğurlandı

Basın İlan Kurumu (BİK) Şube Müdürü Kılıç, memleketi Malatya’da toprağa verildi.

İstanbul dönüşü, Bolu yakınlarında geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybeden BİK Şanlıurfa Şube Müdürü Şükrü Kılıç için memleketi Malatya’nın Kuluncak ilçesinde cenaze töreni düzenlendi.

28-Başlık parasını kaldırdı 4 çocuğun aynı anda evlendirdi

Şanlıurfa eski Konuklu Belediye Başkanı 2 eşli 17 çocuk babası Halaf Yıldız, Binicil, aşiretinde ve kendi ailesi olarak başlık parası âdetini ortadan kaldırdı.başkan başlık parasının kalkmasıyla birlikte aynı anda 3 oğlu 1 kızının evlendirdi.

Konuklu eski Belediye Başkanı Halaf Yıldız, aile olarak başlık parasını ortadan kaldırması nedeniyle askerden yeni gelen yaşları 21 ile 24 arasında değişen 3 oğlu ile 1 kızını aynı anda evlendirdi.

29-Atatürk Barajı 3 kuzeni aldı

Şanlıurfa’nın Bozova ilçesinde serinlemek için Atatürk gölüne girip boğulan 3 çocuğun cansız bedenleri defin edilmek üzere köylerine gönderildi.

30-Badıllı son yolculuğuna uğurlandı

Ankara'da hastanede vefat eden Bediüzzaman Said-i Nursi'nin talebesi Nur Cemaatinin önde gelen isimlerinden 7 çocuk babası Abdülkadir Badıllı'nın Cenazesi Şanlıurfa Dergah Camiine getirildi. Burada kılınan ikindi namazından sonra dede Osman hazretlerinin yanında dergahta toprağa verildi

Uzun süredir bağırsaklarındaki rahatsızlığı nedeniyle Ankara Gazi Üniversitesi Hastanesinde yoğun bakımda vefat eden 79 yaşında Abdülkadir Badıllı son yolculuğuna uğurlandı.

31-ABD'li Gazetecinin cenazesi adli tıp morgunda

Kobani’de IŞID ile YGG güçleri arasındaki savaşı takip eden Amerikalı gazeteci geçirdiği trafik kazası sonucu öldü. Gazeteci kadının cesedi adli tıp morguna ailesine teslim edilmek üzere bekletiliyor.

Kaza Şanlıurfa’nın Suruç ilçesine bağlı Aligör mahallesinde meydana geldi iddiaya göre kiralık araçla Şanlıurfa’dan Suruç ilçesine giderken otomobil ile mikser kamyonu çarpıştı. Kazada ağır yaralanan Press TV Muhabiri ABD’li gazetecilerden iki çocuk annesi Serena Shim kaldırıldığı Suruç Devlet Hastanesinde hayatını kaybederken aynı araçta bulunan kameraman Judy Shim Suruç Devlet Hastanesinden Şanlıurfa Mehmet Akif İnan Eğitim Araştırma Hastanesine sevk edildi. Yaralı ABD’li gazetecinin durumun durumunun iyi olduğu öğrenildi. kazada ölen Serene Shim cesedi ise adli tıp morgunda ailesine teslim edilmek üzere bekletiliyor.

32-Şehitler Askeri Uçakla gönderildi

Şanlıurfa’nın Ceylanpınar İlçesinde sınırda nöbet tutarken hayatlarını kaybeden 3 askerin cenazeleri askeri uçakla gönderildi.

Şanlıurfa’nın Ceylanpınar İlçesindeki Suriye sınırında dün gece nöbet tutarken cinnet geçiren bir asker 2 arkadaşını şehit etmiş ardından da intihar etmişti. P Çvş. Ramazan Yel, P. Onb. Kadir Yıldız ile P.Er. Umut Aslan’ın cenazeleri öğlen saatlerinde otopsi yapılmak üzere Ceylanpınar’dan Şanlıurfa’ya getirildi. Şanlıurfa Adli Tıp Kurumunda otopsileri akşam saatlerinde tamamlanan 3 askerin cenazesi Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi morguna götürüldü. Şehitler cenaze aracıyla GAP havaalanına getirilen cenazeler buradan askeri uçakla toprağa verilmek üzere memleketlerine gönderildi.

Gap havaalanında düzenlenen törene Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük, 20. Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral İhsan Başbozkurt, İl Emniyet Müdürü Eyyüp Pınarbaşı ve İl Jandarma Komutanı Albay Selman Kömürcü katıldı. Törende İl müftüsü İhsan Açık’ın okuduğu duanın ardından P Çvş. Ramazan Yel’in Kütahya’da, P. Onb. Kadir Yıldız’ın Karamürsel’de, P.Er. Umut Aslan’ın ise İstanbul’da toprağa verileceği öğrenildi.

01 Oca 2015 - 00:00 - Gündem

urfanatik.com son bir ayda 1.560.117 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfanatik Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfanatik Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Urfanatik Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Urfanatik Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.ŞANLIURFA ŞEHİR MARKALARI

Markanız 1 yıl boyunca, Urfanatik'te, bu alanda! Arayın...

+90 (532) 175 0403
Reklam bilgi


Anket Şanlıurfa En Başarılı Milletvekilini Seçiyor!