A.B.D Neyi Planlıyor?

ABD Başkanı Donald Trump'ın Rakka operasyonunu gerekçe göstererek terör örgütü PKK'nın Suriye'deki uzantısı PYD/YPG'yi resmen silahlandrılmasına

Mehmet kemal
Haber albümü için resme tıklayın

ABD

'nin bugün yaptığı şeyler aşina olarak söylenmekte, silah desteğini kendisi duyurdu, daha önce bu desteği perde arkasında sağlamaktaydı ve gereğinden fazla destek olmaktaydı. Türkiye Cumhuriyeti içerisinde bir çok köşe yazarı ABD'nin bu tutumunu sert bir dille eleştirdi, köşelerinde yer verdi.

ABD Neden PYD/YPG'ye Silah Desteği Sunuyor?

ABD’nin bize dost gibi, müttefik gibi davranmadığına dair bazı örnekler zaten vardı bunlardan biri de,

Emekli Orgeneral Edip Başer, 2006 yılında PKK ile mücadele konusunda, ABD’yle görüşmelere ‘özel temsilci’ sıfatıyla katıldı. 22 Eylül 2014’te Hürriyet’te röportajı yayınlandı. Anlattıklarından kısaca bahsetmek gerekirse;

“ABD’li muhatabım Ralston’a Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt’ın odasında bir CD izlettik. PKK kamplarından birine erzak götüren pikabın ön tarafında Amerikalı asker oturuyor. Tabii Ralston, ‘Hemen bunu inceleteceğiz, size cevap vereceğiz’ diye aldı. Hiçbir cevap falan gelmedi. Bir yerde daha benzer bir durum tespit ettik. ‘Onlar Amerikalı asker değil, yardım gönüllüleri, Peşmergeler onlara Türk uçaklarının yıktığı bir köyü gösteriyorlar’ gibi şeyler söylediler.

“EUROPOL’ün raporuna göre PKK’nın bir yıl içinde sadece uyuşturucudan elde ettiği para 300 ila 500 milyon Euro arasında. Bu para işte Avrupa bankalarında aklanıyor, ondan sonra PKK’nın finans kanalına giriyor. Sonra silahını alıyor Avusturya’dan, Almanya’dan ve Fransa’dan..." (Hüseyin Gülerce)

Bu İlk Değil Aslında!

Gerekçe olarak DAEŞ'in öne sürülmesi hiç inandırıcı değil. DAEŞ bir aparat. İşin içinde başka bir hesap var. Bu da, Kürt hareketlerinin solla ve silahla buluşturulmasına kadar gerilere giden bir strateji.
Bir parantez açıp, 90'lardaki askeri komutanların öldürülmesini hatırlatmakta yarar var.
Orgeneral Eşref Bitlis'le birlikte aralarında Bahtiyar Aydın'ın da bulunduğu 4 jandarma bölge komutanını kim ve niçin öldürdü? Ve bu neden hiç sorgulanmadı?
Neyin hedeflendiği şimdi çok daha net ortaya çıkıyor. 100 yıl önce İngilizler nasıl bölgede çok sayıda suni devlet kurduysa, şimdi de ABD bölgeyi biraz daha parçalayıp bölerek kaosla yönetmek istiyor.. (Mahmut Övür)

Peki ABD Hangi Silahları Verecek, Nasıl Bir Destek Sunacak?

ABD Özel Kuvvetleri’nin kullandığı tipte mühimmat, hafif silah, makineli silah, ağır makineli silah, haberleşme cihazları, gece görüş sistemleri, dijital kamuflaj ile iş makineleri ve silahlı zırhlı araç sevkıyatı yapılacağı öğrenildi.

İŞTE O SİLAH VE ARAÇLAR

FGM-148 Javelin
Lazer güdümlü antitank füzesi. DEAŞ'ın zırhlı araçlarına karşı kullanılacak. Omuzdan ateşlenebiliyor. Etkili menzili 2 bin 500 metre.

MILAN ATGM

Antitank füzesi. 40 santim kalınlığında çelik zırhı delebiliyor. Etkili menzili 75 metre ila 2 km.

M4 piyade tüfeği
Otomatik ve yarı otomatik olarak kullanılabiliyor. YPG/PYD piyadeleri bu silahın yanında her biri 950 dolara satılan savaş kaskı ve kask üzerinde 3 bin 400 dolara satılan gece görüş dürbünü ile donatılacak. Tüfeğin üzerinde lazer işaretleyici ve taktik fener bulunacak.

Digital kamuflaj, özel botlar ve ilave şarjör gibi ekipman hesaba katıldığında bir savaştçınını üzerinde 9 bin dolarlık malzeme taşıyacağı tahmin ediliyor. Menzili 800 metre.

IGA Guardian
Kara mayınlarına karşı yüksek korumalı zırhlı araç. Üzerinde makineli tüfek, füze sistemleri ve bomba atar var.

4X4 Cougar MRAP
El yapımı patlayıcı, kara mayını, küçük çaplı balitik saldırılara karşı koruma sağlayan makineli tüfekli zırhlı araç. 6 personel kapasiteli.

ABD Bu Kararını İse Şu Şekilde İfade Etti

Washington yönetiminin, karara tepki gösteren Ankara’ya, “Rakka Operasyonu’nun başarısı için buna mecburuz. Koalisyonun operasyonuna karadan destek verebilecek başka güç yok” karşılığını verdiği belirtildi.

ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Bob Corker, “Kürtlerin silaha ihtiyacı vardı. Türkiye ile amaçlarımız şimdilik aynı yönde değil. Ancak bir noktada karar vermeniz gerekiyor” dedi.

ABD'nin söz konusu silahları PYD/YPG yönetimine ulaştırdığı zaman Türkiye Cumhuriyeti'ni ne gibi zor durumlar bekliyor, kaos ortamı oluşacak mı? PYD/YPG, DAEŞ için donanıp Türkiye Cumhuriyeti'nin birliğine kastedecek mi bunları zaman gösterecek.

11 Mayıs 2017 - Gündem

urfanatik.com son bir ayda 721.814 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfanatik Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfanatik Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


ŞANLIURFA ŞEHİR MARKALARI

Markanız 1 yıl boyunca, Urfanatik'te, bu alanda! Arayın...

+90 (532) 175 0403
Reklam bilgi


Anket Urfa'nın çözülmesi gereken en acil sorunu sizce hangisidir?