Yeni Askerlik Sistemi İçin Tarih Belli Oldu!

Yeni askerlik sistemi ile ilgili sıcak gelişmeler yaşanıyor. Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla harekete geçen Milli Savunma Bakanlığı

YENİ ASKERLİK SİSTEMİ NE ZAMAN GÖRÜŞÜLECEK?

Yeni askerlik sisteminin TBMM'de görüşüleceği gün belli oldu. TBMM, yeni askerlik sistemini 11 Haziran Salı günü görüşecek. Resmi tatilin ardından TBMM 10 Haziran Pazartesi günü açılacak. Salı günü ise TBMM'de partilerin grup toplantıları olacak ve vekillerin büyük bölümü burada olacak.

YENİ ASKERLİK SİSTEMİ NE ZAMAN YASALAŞACAK?

Yeni askerlik sistemi TBMM'de önümüzdeki Salı günü görüşülecek. Görüşmeler sonrası uzlaşma sağlanarak Genel Kurul aşamasına geçilecek. TBMM Genel Kurulu'nda oylanacak olan yeni askerlik sistemi kabul edilmesi halinde Başkan Erdoğan'a gönderilecek. Başkan Erdoğan imzalar imzalamaz karar Resmi Gazete'de yayınlanacak. Kararın ardından yeni sisteme geçilecek. Önümüzdeki hafta yeni askerlik sisteminin yasalaşması bekleniyor.

ASKERLERİN TERHİS OLMASI İÇİN FORMÜL BULUNDU

Yeni sistemde en büyük belirsizlik karar çıktıktan sonra mevcut askerlerin terhisinin nasıl gerçekleşeceğine ilişkindi. Olası terhis krizi ise kanuna eklenecek bir madde ile giderilecek.

YENİ ASKERLİK SİSTEMİ NASIL OLACAK?

Yeni askerlik sisteminin ayrıntılarını ilk kez A Haber duyurmuştu. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar bugün yaptığı açıklamalarla bilinmeyen ayrıntıları da anlattı. Yeni askerlik sisteminde birçok ilk yaşanacak. İşte yeni askerlik sisteminin ayrıntıları...

HERKES 1 AY ZORUNLU TEMEL EĞİTİM

Yeni askerlik sisteminde askerlik çağına gelen her birey zorunlu olarak 1 ay kışlanın kapısından girecek. 1 ay sonra bedelli askerlik tercihinde bulunabilecek olan askerler belirlenen ücreti ödemek kaydı ile tezkere alabilecek. Bedelli askerlik yapmak istemeyenler ise askerliğe devam edecek.

ASKERLİK SÜRESİ DÜŞÜRÜLDÜ

Türk Silahlı Kuvvetleri çatısı altında yapılan vatani görev 12 ay sürüyordu. Burada lisans mezunları için kısa dönem ayrıcalığı sunuluyordu. Kısa dönem yapmak isteyen lisans mezunları 6 aylık askerlik görevinden sonra kışladan ayrılıyordu. Yeni askerlik sisteminde ise eşitlik getirildi. İlkokul, ortaokul, lise, meslek yüksek okulu ve üniversite mezunu ayırt edilmeksizin herkes 6 ay askerlik yapacak.

MAAŞLI ASKERLİK SİSTEMİ GETİRİLDİ

Askerliğin 6 aya düşürülmesi ile birlikte bir yenilik daha getirildi. Askerlik sonrası iş problemi olanlar 12 ay askerlik yapmak isterlerse bunu maaş karşılığında yapacaklar. Bakan Hulusi Akar, 6 ay maaşlı askerlik yapacaklara ödenecek ücretin 2 bin TL olduğunu açıkladı.

BEDELLİ ASKERLİK ÜCRETİ NE KADAR OLDU?

2018 yılı içerisinde bir kereye mahsus olarak çıkarılan bedelli askerlik yasal zemine oturtularak kalıcı hale getirildi. Bakan Akar, "Bedelli askerlik ücreti asteğmen maaşının 6 katı, 30 bin tL olarak belirlendi" dedi. Bedelli askerlik ücreti tek seferde peşin olarak ödenecek.

TECİL YAŞI DÜŞÜRÜLDÜ

Askerlik tecil yaşı ile ilgili de bir yeniliğe gidildi. Bakan Akar yaptığı açıklamada, "Eskiden gençlerin bedelli askerlik çıkar umuduyla okullarını uzattıklarına dikkati çeken Bakan Akar, "Lisede 29 olan erteleme yaş sınırını 22'ye indiriyoruz, Meslek liselerine artı 3 sene daha ekliyoruz 25 yaşına kadar devam etme şansı veriyoruz. Meslek yüksek okulları ve lisans 28, lisansüstü 32, doktora 35, tıp 35, sporcu 35 yaş oluyor. Bunları aşağı çekerek lüzumsuz beklemeleri, tıkanıklıkları ve insanların bir an önce bu işi bitirerek işlerini güçlerini yapmalarını sağlamayı hedefliyoruz " ifadesini kullandı.

KIŞLAYA ER GİREN GENERAL OLABİLİR

Bakan Hulusi Akar'ın yeni askerlik sistemi ile ilgili açıklamalarından en çok dikkat çeken, er giren bir kişinin generalliğe kadar yükselme şansı ile ilgili kısım oldu. Yeni askerlik sisteminde tüm askerlerin rütbe olarak önü açıldı.

YEDEK ASTSUBAYLIK GELİYOR

Bedelli ve dövizli askerlikten sağlanacak gelirle yükümlü erbaş ve erlerin maaşları ile diğer giderlerin karşılanabileceğini ifade eden Akar, "Bütçeye herhangi bir yük teşkil etmeden bu sistemin kendi içinde dönmesini amaçlıyoruz" dedi.

Yeni sistemle birlikte çok önemli olarak nitelendirdiği "yedek astsubaylık" uygulamasının da hayata geçirileceğini açıklayan Bakan Akar, şunları dedi:

"Yedek astsubaylıkla, meslek yüksek okulunu bitirdikten sonra herhangi bir şekilde zorlamayla 4 yıllık okul bitirmenize gerek yok diyoruz. Mesleğinizi seviyorsanız bunu yapın, askerlikten dolayı bunu değiştirmeye kalkmayın, böylece ara personel konusunda da sıkıntı oluşmasın istiyoruz. Yedek astsubaylığa kontenjanların uygun olması ve istemeleri durumunda lisans ve lisans üstü mezunları da başvurabilecek. Buraya geldiklerinde iki aylık temel ve sınıf eğitiminin ardından maaşlı olarak 10 ay faaliyetlerini yapacak. Toplamda 12 ayın bitirilmesinin ardından gençler isterse terhis olabilecek. İstek, ihtiyaç ve kadroya göre kendilerine 'Kalmak ister misiniz' diye soracağız. Kalmak isteyenler astsubay olarak devam edecek. Yine astsubaylığa müteakip istenilen kriterleri karşıladıkları takdirde subaylığa geçebilecek."

TESLİM GÜNÜNÜ GEÇİRENLERE CEZA GELİYOR

AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş yeni askerlik sistemi ile ilgili gazetecilerin sorularını yanıtladı. Muş'un yaptığı açıklamalarda, kışlaya geç teslim olan askerlerle ilgili kısım dikkat çekti. Mazeretsiz olarak kışlaya teslim gününü geçiren askerler gitmedikleri gün başına 10 TL ceza ödeyecek.

YENİ ASKERLİK SİSTEMİ SİLAH ALTINDAKİLERİ KAPSIYOR MU?

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar yeni askerlik sistemi ile ilgili açıklama yaptı. Sistemin kanunlaşmasıyla beraber silah altındaki askerlerin terhis olup olmayacağı sorulan Bakan Akar, "Olabilir" yanıtını verdi. Akar, sistemin hemen uygulamaya girip girmeyeceği sorusunu da "Bunun kararını tabii Cumhurbaşkanımız ve Meclis verecek. Biz TSK olarak bu kanunun yayımlandığından itibaren yürürlüğe girmesiyle birlikte çıkabilecek sorunlara karşı tedbirlerimizi almaya çalışıyoruz" diye konuştu.

YENİ ASKERLİK SİSTEMİ İLE KAÇ ASKER TERHİS OLACAK?

Yeni askerlik sistemi ile ilgili olarak kısa süre içerisinde yapılması planlanan Meclis görüşmelerinin, bayram öncesi onaylanması halinde askerler terhis olabilecek. Bayramdan önce ve Meclis'ten onay aldıktan sonra Resmi Gazete'de yayımlanması anı itibari ile 6 aylık vatani görevini tamamlamış olan askerlerin derhal terhis edilebilmesi ve terhis edilecek olan asker sayısının da 130 bin olacağı açıklanan bilgiler arasında yerini aldı

YENİ ASKERLİK SİSTEMİ NEDEN GECİKTİ?

AK Parti TBMM Grup Başkanı Naci Bostancı yaptığı açıklamada sistemin tam mutabakat ile geçmesini istediklerini ve bu nedenle komisyonda iyice incelenerek herkesin fikrini ortaya koyması gerektiğini söyledi.

ÖĞRETMENLER NASIL ASKERLİK YAPACAK?

Milli Eğitim Bakanlığının ihtiyaç göstermesi ve Milli Savunma Bakanlığının uygun görmesi üzerine yedek subay aday adayı olarak silah altına alınacaklardan, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından öğretmen mesleğini fiilen icra edenler arasından bildirilenler temel askerlik eğitimini takiben Milli Eğitim Bakanlığı emrine verilecek.

Bu düzenleme uyarınca öğretmen olarak ayrılan ve göreve başlayan yükümlülere, Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanununda asteğmenler için tespit edilen aylık, ödenek, yardım ve tazminatlar Milli Eğitim Bakanlığınca ödenecek. Bu yükümlüler; öğretmenlik görevleri sırasında resmi elbise giyemeyecek, emsali yedek subaylar kadar hizmet yapacak, hizmetleri askerlik şubelerinden sevk tarihinde başlayacak ve görev yerleri Milli Eğitim Bakanlığınca belirlenecek.

Bu kişiler hizmetleri sonunda asteğmen olarak terhis edilecek, bu görevleri sırasında usulüne göre öğretmenlik mesleğiyle ilişkileri kesilenler, kalan hizmetlerini er olarak tamamlamak üzere kıtalara sevk edilecek, ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı ile de ilişikleri kesilecek.

Milli Eğitim Bakanlığı emrine verilenler hakkında firar, hava değişimi/izin tecavüzü, yoklama kaçağı, bakaya ve geç iltihak suretiyle bakaya kalmak suçlarına ilişkin kanun ile kısa süreli kaçma ve izin süresini geçirme disiplinsizliklerine ilişkin Türk Silahlı Kuvvetleri Disiplin Kanunu hükümleri uygulanacak. Seferberlik ve savaş halinde bu hükümler uygulanmayacak.

.

07 Haziran 2019 - Gündem

urfanatik.com son bir ayda 623.511 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfanatik Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfanatik Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


ŞANLIURFA ŞEHİR MARKALARI

Markanız 1 yıl boyunca, Urfanatik'te, bu alanda! Arayın...

+90 (532) 175 0403
Reklam bilgi


Anket Şanlıurfa'da en iyi çalışan belediye sizce hangisi?