Çölyakların Sorunları Meclise Taşındı

Çölyaklıların yaşam kalitesini artıracak ve bu hedeflerin hayata geçebilmesi için Dernek üyeleri Türkiye Büyük Millet Meclisinde Parti grup başkan

Gerekli
Haber albümü için resme tıklayın

Türkiye genelinde faaliyet gösteren 28 Çölyak Derneği Başkanı, Glutensiz Yaşam Platformu ve Glutensiz Türkiye Akademisi temsilcileri Antalya ve Manisa'da alınan kararları meclise taşıdı. Dernekler Türkiye Büyük millet meclisinde lobi çalışmalarına başladı.

Çölyak dernekleri Manisa ve Antalya Çalıştay sonucun kararların uygulanması için kanun değişikliği lobi çalışması başladı. Çalıştaya katılım sağlayan dernekleri temsilen Bursa, Elazığ,İstanbul, Kocaeli, Manisa ve Şanlıurfa Çölyak dernek Başkanları Türkiye Büyük Millet Meclisinde üç parti grup başkanvekilleriyle görüştü. Şanlıurfa milletvekilleri Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba, Halil Özcan ve Mahmut Kaçar ve Bursa, Manisa ve Kocaeli millettekileri tam destek verdi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Şanlıurfa Çölyak Derneği Başkanı Hasan Doğan, " 28 dernek adına kurulan platform adına 6 dernek başkanı Türkiye Büyük Millet Meclisine gittik. Üç parti başkan vekilleri, Şanlıurfa milletvekilleri, Bursa, Kocaeli, İstanbul, Elazığ ve Manisa milletvekilleriyle görüştük Yapılan görüşmeler sonucu çölyak sorunlarının tespiti ve çözüm önerilerinin belirleneceği Meclis Araştırma Komisyonu kurulması, Kanun Teklifi hazırlanması talebimiz tüm parti vekilleri tarafından olumlu karşılandı. Bizler Türkiye’deki Çölyak hastasının sayı ve istatistiklerinin belirlenip,Glütensiz ürünlere Çölyaklıların daha kolay ulaşabilmesi ve uygun fiyatlara alabilmesi sağlanmasını, Avrupa Birliği'nin gıda kodeksinin öngördüğü glütensiz tebliğin Türkiye'de Gıda Tarım Ve Hayvancılık Bakanlığı'nın uyguladığı tebliğ ile karşılaştırılarak gerekli değişikliklerin yapılması ve Bakanlıkta bir ''Çölyak Birimi'nin'' kurulması vergiden muaf tutulması, Çölyak hastaları için SSK tarafından ödenen 70-80 TL'nin yükseltilmesi Çölyak hastaların gulitensiz ürünleri daha kolay sahip olması ve barkodu okuduğunda Glutensiz olup olmadığını bilmesi gerekir" şeklinde konuştu.

05 Mayıs 2017 - Gündem

urfanatik.com son bir ayda 911.159 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfanatik Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfanatik Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.ŞANLIURFA ŞEHİR MARKALARI

Markanız 1 yıl boyunca, Urfanatik'te, bu alanda! Arayın...

+90 (532) 175 0403
Reklam bilgi


Anket Korona gündemden düştükten sonra hangi sektör en çok değişime uğrayacak?