Milletvekilleri Urfa İçin Erdoğan ile Görüştü!

Ak Parti Şanlıurfa Milletvekilleri Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşerek Şanlıurfa'nın ihtiyaçlarını ve eksikliklerini ilettiler.

Zaza
Haber albümü için resme tıklayın

AK Parti Şanlıufa milletvekilleri ve MKYK Üyesi Vildan Polat, Ankara Kızılcahamam’da gerçekleştirilen AK Parti’nin 29. İstişare ve Değerlendirme toplantısında CumhurbaşkanıRecep Tayyip Erdoğan ile bir araya geldiler.

Şanlıurfa Vekilleri Zemzem Gülender Açanal, Mehmet Ali Cevheri, Halil Özcan, Ahmet Akay, Halil Özşavlı ile Ak Parti MKYK Üyesi Vildan Polat, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşerek Urfa'nın sağlık, eğitim ve tarım konusunda eksikliklerinin ve ihtyiaçlarının neler olduğunu aktararak çözümü noktasında görüştüler.

Heyet, 3 Nisan 1977'de temeli atılan Şanlıurfa ve Güneydoğu için hayati önem taşıdığını GAP'ı Cumhurbaşkanı Erdoğan'a ileterek;Bölgedeki tarımsal alanların sulamaya açılmasıyla bölgenin iktisaden geliştiğini, tarıma dayalı sanayinin kurulduğunu ve bölge insanının varsıllaşarak refahın arttığını buu sayede projenin Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin adeta sigortası haline geldiğini,Şanlıurfa'da 4.000.000 dekar arazinin daha sulamaya açılması gerektiğini belirtilirken, Hilvan, Siverek ve Viranşehir ilçelerini kapsayan 1.580.000 dekarlık alanın da muhakkak sulamaya açılması gerektiği ilettik'' ifadelerini kullandılar.

Bir diğer önemli sorunlardan biri olan eğitim konusunda,Şanlıurfa'da 2019-2020 eğitim-öğretim yılında 683 bin öğretmenin ders başı yaptığı yüzde 4,2 doğurganlık oranıyla her yıl 60 bin öğrencinin okula başladığını yaptığını aktaran heyet, bundan dolayı sağlıklı bir eğitimin yapılmadığına dikkat çekerek; her yıl 1500-2000 bin arası dersliğin Şanlıurfa'da yapılması gerektiğini ve halen 3822 derslik ile 2017 öğretmene ihtiyaç var'' denildi.

Urfa'nın kanayan yarası tarım sorununuda Erdoğan'a aktaran heyet, tarım kendti olan Şanlıurfa'da çiftçilerin bu sezon çok düşük seviyede verim aldıkları, fiyatların istikrarsız ve üretim maliyetlerinin çok yüksek olmasından dolayı çiftçilerin desteklenmesi gerektiğini ifade ettiler. Aynı zamanda sulama birlikleri sahasında üretim yapançiftçilerin enerji maliyetlerinin çok yüksek olduğunu, birliklerin arasındaki fiyat farklılıklarının aşağıya çekilmesini istediklerini Cumhurbaşkanı Erdoğan'a ilettileri.

Son olarak Şanlıurfa'da yaşanan sağlık sıkıntılarınıda aktaran heyet doktor ve hastane eksikliği konusunda çözüm beklediklerini ifade ettiler.

07 Ekim 2019 - Siyaset

urfanatik.com son bir ayda 721.814 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfanatik Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfanatik Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


ŞANLIURFA ŞEHİR MARKALARI

Markanız 1 yıl boyunca, Urfanatik'te, bu alanda! Arayın...

+90 (532) 175 0403
Reklam bilgi


Anket Urfa'nın çözülmesi gereken en acil sorunu sizce hangisidir?