Plastik ürünlerin altındaki numaralara dikkat!

Günümüzün modern hayat anlayışı insana, tabiata, çevreye ve daha birçok alana hükmetmiş durumda. Bu nedenle de modern hayat anlayışı, yeni yaşayış tarzını ortaya çıkardı. Tempolu hayat, paketlenmiş hazır gıda tüketimine ve bunun beraberinde besinleri, uygun paketleme ve saklama kaplarının kullanılmasına neden oldu.

Plastik ürünlerin altındaki numaralara dikkat!
Plastik ürünlerin altındaki numaralara dikkat!
+5
Haber albümü için resme tıklayın

Ne yazık ki, uzun süredir sıkça kullanılan plastik ürünler, gün geçtikçe yeni çeşitleri ile  piyasaya sürülüyor. Pratik oluşu, az yer kaplayışı, daha da önemlisi ucuz olması nedeniyle neredeyse bütün mutfaklar da yerini alıyor. Üstelik gıda saklama ve paketleme malzemesi olarak gıda teknolojisi tarafından da oldukça fazla tercih ediliyor.

Plastiklerin hammaddesi, doğal gaz, petrol ve kömürden üretiliyor. Üretim aşamalarında aynı zaman da bu maddelerler beraber bazı katkı maddeleri de ekleniyor. Kullanılan katkı maddeleriyle ile esneklik, dayanıklılık, sıcaklığa dayanma, ultraviyole ışınlarına direnç gibi özellikleri artırılmış oluyor. Özellikle, sağlıklı olarak tüketilen bitki çaylarında bulunan hazır poşet paketler de bunların içerisinde yer alıyor. Sıcak suya attığımızda iyi bir çözücü olan sıcak su, kurutulmuş bitki tozunun yanında poşet ambalajın da çözülmesine neden oluyor. Böylece sağlıklı diye tükettiğimiz bitki çayları çözeltiyle beraber zehirli birçok madde de vücuda girmiş oluyor. Bu nedenle plastikler, birtakım katkı maddeleriyle birlikte işlenirken, birçoğu ağır metaller içerdiğinden, insanlara toksik maddeler olarak geçiyor.

Plastik ürünlerin altındaki numaralara dikkat!

Plastikler içinde bulunan kimyasallar,  ne yazık ki gıda ile temas ettiklerinde besinlere de yerleşiyor. Bu geçiş, yiyeceğin sıcaklığına göre değişiklik gösterirken, sıcaklık arttıkça yiyeceğe geçiş daha yüksek, azaldıkça da daha az oluyor. Bu nedenle özellikle sıcak ve yağlı gıdaların plastiklerde saklanması tercih edilmemelidir. Zararlı kimyasalların gıdaya geçişleri, aynı zamanda plastiğin tipine bağlı oluyor.

Plastik ürünlerin altındaki numaralara dikkat!

EN ZARARLI PLASTİKLER KODLANIYOR

Plastik kaplarda birden yediye kadar rakamlar olan kodlar yer alıyor. Bu kodlar plastiklerin tarif edilip, sınıflandırılmasında kullanılıyor. Yani plastik ürünlerin en zararlıları üç, altı ve yedi numaraları içerenlerdir. Bu zararların başında alerjik etkiler, karaciğer hasarları ve kanser gibi tehlikeli hastalıklar yer alıyor.

Yapılan bir çok araştırma ve çalışma neticesinde uzmanlar,  günümüzde geniş bir kullanım alanı olan plastik bardakların kanser tehlikesi oluşturduğunu  vurguluyor.

Plastik bardaklar içerisine konulan 70-90 derece sıcaklığındaki içeceklerin, içinde bulunduğu plastik malzemeyi ısı etkisiyle çözüp monomerlerine ayırmakta, tehlikeli sonuçlara yol açıyor ve monomerler insan sağlığı için tehlikeli olan kanserojen malzemeler yer alıyor.

Plastik ürünlerin altındaki numaralara dikkat!

YOĞURT MAYALARKEN PLASTİK ÜRÜNLERDEN  UZAK DURUN

Plastik kaplarda yoğurt mayalanmaması da oldukça sağlık açısından tehlike saçıyor. Yoğurdun içindeki asit plastik malzemenin üretildiği maddeleri de eriterek çözüyor ve bu da yoğurdun içine geçiyor. Bu nedenle kesinlikle yoğurt mayalamak için plastik malzeme kullanılmaması gerekiyor.

Tüm bunlarla beraber günümüz de sıkça kullanılan renkli poşetler de sağlık açısından oldukça zararlı maddeler arasında yer alıyor. Bu durumda plastiğin kalitesiz oluşu, kötü kokusundan ve ıslak bir mendille silindiğinde mendile boya vermesinden anlaşılabiliyor.

Uzmanlar tarafından yapılan incelemelerde, plastiklerin yapımında kullanılan BPA kimyasalının, polikarbonat içecek şişelerinden insanların vücuduna geçtiği tespit edilmiştir.  Aynı zaman da bebekler için kullanılan plastik biberonlardan, sıvı ihtiyacımızı karşıladığımız pet şişelere ve gıda saklama kaplarına kadar günlük hayatımızda kullandığımız pek çok plastik eşyanın taşıdığı sağlık riski, bu bilimsel bilgilerle korkunç boyutlara ulaşıyor.

Plastik ürünlerin altındaki numaralara dikkat!

ANNE KARNINDA Kİ BEBEĞİ BİLE ETKİLİYOR

Bu risklerden bazıları ise şu şekildedir;

BPA’ya maruz kalmış anne karnındaki bebekler de, yeni doğmuş bebeklerde, çocuklarda büyüme ve davranış bozuklukları ortaya çıkmaktadır. Plastik şişe ve ambalajlardan tüketilen besin maddeleriyle birlikte vücudumuza giren BPA maddesi prostat, beyin gelişimi, kalp hastalıklarına, karaciğerde enzim bozukluklarına ve diyabet rahatsızlıklarını da beraberinde getiriyor. Polikarbonat, biberonlarla beslenen çocukları, erken cinsel olgunlaşmaya maruz bırakıyor, sperm üretiminde ciddi bir düşüşe sebep oluyor. Çünkü BPA maddesi, vücutta östrojen hormonunu taklit ediyor ve kadınlık hormonuna dönüşüyor! Yetişkinler de ise göğüs kanseri riskine neden oluyor.

MİKRO DALGA FIRINLARINDA PLASTİK ÜRÜNLER KULLANILMAMALI

Plastik kaplarla ilgili diğer bir nokta ise, mikro dalga fırınlarda ısıtma işlemi yapılırken kesinlikle plastik kapların kullanılmaması gerektiğidir. Aksi taktirde sıcaklıkta plastik kaptaki kimyasal maddeler, yiyeceklere geçecektir. Yine üzeri plastik ambalajla kaplı yiyeceklerin mikrodalga fırınlarda ısıtılması durumunda plastikteki zararlı kimyasalların buhar yoluyla çözünerek gıdaya bulaşması söz konusu olmaktadır. Bu da yiyeceğin zehirli toksinlerle birlikte yenmesine neden olmaktadır.

Plastik ürünlerin altındaki numaralara dikkat!

PLASTİK YERİNE CAM VEYA AHŞAP ÜRÜNLER TERCİH EDİN

Yukarıdaki bahsettiğimiz araştırmalara benzer daha birçok yeni araştırmalar, plastiklerden uzak durmanın gerekli olduğunu göstermektedir. Plastik ürünlerin, poşetlerin ve ambalajların, denizlerde 400 yıl, karalarda ise 800 yıl çürümeden kalıp bu süre boyunca suya ve toprağa zehir saçtığı bilinen bir gerçektir. Bu nedenle artık günümüzün her alanında yer alan plastik, tabak, bardak, kaşık, çatal ve daha sayamayacağımız yüzlerce plastiklerin her ne kadar çok geniş bir alana yayılan bir teknolojisi olsa da biz, mümkün olduğu kadar tercihlerimizi camdan porselene, ahşaptan çelik kaplara doğru kullanmalıyız.

13 Ara 2023 - 15:05 - Sağlık

urfanatik.com son bir ayda 3.081.123 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfanatik Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfanatik Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Urfanatik Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Urfanatik Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.