Kış saati uygulaması geri dönüyor: İşte detaylar...

Kış saati uygulaması uzun süre sonra yeniden gündeme geldi. Türkiye'de kış saati uygulaması 2016 yılından beri uygulanmıyor. 7 senedir sabit saat uygulamasına dönen Türkiye'de karanlık saatte işe, okula giden öğrenci ve Veliler kış saati uygulanmamasına sosyal medya hesaplarından tepki gösterdi.

Türkiye'de 2016'dan bu yana kalıcı yaz saati uygulamasına geçiş yapıldı. Kış saati uygulaması kalktı ve artık saatler 1 saat geri alınmıyor. Bu nedenle Türkiye’nin genelinde sabahın erken saatlerinde işe, okula giden vatandaşlar karanlık bir güne uyanmaktan şikayetçi olduğunu dile getirerek tekrardan kış saati uygulamasına geçilmesini istedi.

TÜRKİYE KIŞ SAATİ UYGULAMASINA GEÇECEK Mİ?

Dünya genelinde saatler, 29 Ekim Pazar günü geri alındı. Türkiye'de 2016 yılında başlayan kalıcı yaz saati uygulaması kullanıyor.

TÜRKİYE İLE AVRUPA ARASINDAKİ SAAT FARKI KAÇ?

Avrupa kış saati uygulamasına geçti.

Türkiye ile Almanya, Fransa, Belçika, Hollanda, İtalya, İsveç, İsviçre ve Danimarka arasındaki saat farkı 1'den 2'ye, İngiltere ile ise 3'e çıktı.

Kış saati uygulaması geri mi dönüyor, sabit saat uygulaması bitecek mi? Kış saati uygulaması nedir, ne zaman kaldırıldı?

YAZ SAATİ KIŞ SAATİ UYGULAMASI HAKKINDA

Günışığından daha çok faydalanmak için ortaya çıkan yaz/kış saati uygulaması fikri 1700'lü yıllara dayanıyor.

Benjamin Franklin, Amerika Birleşik Devletleri'nden Fransa'ya elçi olarak yollandığı sırada, Paris halkının mum israfını önlemesi ve gün ışığından daha çok yararlanması için The Journal of Paris adlı gazetede imzasız bir mektup yayımladı.

09 Ara 2023 - 22:23 - Gündem

urfanatik.com son bir ayda 2.691.538 kez ziyaret edildi.