Bakan Bozdağ açıkladı: Hapis cezası gelebilir

Adalet Bakanı Bozdağ, kirada yüzde 25 artış sınırı süresinin uzatılacağını, fahiş kira artışlarına yaptırım getirilmesine yönelik çalışma yapıldığını açıkladı.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, fahiş kira artışına yönelik yeni dönemde yaptırım getirmenin söz konusu olduğunu söyledi

Bozdağ,”Şunun üstüne çıkamazsınız' dediniz. Eğer ona bir müeyyide koymazsanız çıktığı zaman sadece hukuk konusunda hukuk davası ederseniz sizin lehinize sonuçlanabilir. Ama bir müeyyidesi olmazsa onu göze alabilir insanlar. Fakat müeyyide olursa neyi kast ediyorum? Hapis cezası ya da adli para cezası ya da idari para cezası gibi bir müeyyide gibi değerlendirildiği takdirde o zaman insanlar bu yasağa, bu kurala uyma konusunda daha özenli davranırlar.

Haklı bir neden olmadan piyasadaki piyasa koşullarına aykırı bir biçimde piayasadaki koşullara da aykırı bir biçimde sırf fahiş kazanç elde etmek sebebiyle daha doğrusu haksız kazanç elde etmek maksadıyla girişiyorsa buna kanun bir yaptırım ayarlayabilir. Bu yasal düzenleme.

Fiyatları etkileme maddesi var. Fahiş fiyat 237. madde TCK'da. Biz orada bir 237a diye bir yeni madde. Sadece kira da değil bunun içinde başka tüketim maddeleriyle ilgili de bazı değerlendirmelerimiz var."

Bu süre uzatılacak. Bir yaptırım getirme söz konusu. Fahiş kira artışı yapanlara hapis cezası gündemde. Fahiş kira artışını önlemek için 3 alternatif hazırladık.

25 Nis 2023 - 12:24 Şanliurfa- Yaşam

urfanatik.com son bir ayda 2.958.002 kez ziyaret edildi.