"Şanlıurfa'da Kentsel Dönüşüm tartışmaları sürüyor: rant mı, ihtiyaç mı?"

Şanlıurfa'da kentsel dönüşüm konusunda farklı görüşler var: Kimi vatandaşlar desteklerken, kimileri ise endişeli

"Şanlıurfa'da Kentsel Dönüşüm tartışmaları sürüyor: rant mı, ihtiyaç mı?"
"Şanlıurfa'da Kentsel Dönüşüm tartışmaları sürüyor: rant mı, ihtiyaç mı?"
+4
Video için play'e tıklayın

Şanlıurfa'da kentsel dönüşüm konusu hala tartışma konusu olmaya devam ediyor. Kimi vatandaşlar yıkık evlerin yerine daha sağlam binalar inşa edilmesini desteklerken, bazıları ise kentsel dönüşümün rant amaçlı yapıldığını düşünerek karşı çıkıyor. Mehmet Emin Yıldız, kentsel dönüşümün yıkılan binaların yerine yenilerinin yapılması amacıyla yapılmadığını ve insanlar aralarında anlaşamadıkları için arsalarını veremediklerini dile getirdi.

Halil Şanslar ise tarihi evlerin yıkılmasına karşı çıkarken, Eyüp Alican düzensiz şekilde yapılmış evlerin deprem riskine karşı yenilenmesi gerektiğini belirtti. Alaattin Kaya ise sağlam bir evin her zaman iyi olduğunu savunurken, Hüseyin Demir fakir ve fukaraların kentsel dönüşüm sayesinde bu ıstıraptan kurtulabileceğini ifade etti. Şanlıurfa'da kentsel dönüşüm konusunda farklı görüşlerin olması ve evlerin depreme dayanıklı hale getirilmesi ihtiyacı, tartışmaların sürmesine neden oluyor.

 “İNSANLARIN YAŞAM ALANIDIR”

Kentsel dönüşüm daha önce Şanlıurfa’ya verildi ama sonuç elde edilmediğini söyleyen Mehmet Emin Yıldız: “ Kentsel dönüşümün amacı yıkılan binaların yerine yenilerinin yapılması amaç bu kaçak katlar yapıldı kentsel dönüşüm kentsel dönüşüm böyle bir şey yok ki. İnsanlar birbirleriyle anlaşamadıkları için arsasını veremediler keşke iki arsa ve iki ev birleşip te onu kentsel dönüşme dönüştürebilseler ve belediyeler de rantı elde etmeseydi çok güzel ve depreme dayanıklı olurdu. Benim evim bir triyon diyorlar anlaşamazlar ki böyle anlaşamadıkları gibi kentsel dönüşüm bu şekilde olma kanun çıkarılacak buna herkes riayet edecek. Kentsel dönüşümü destekliyorum ama kanun çıkması lazım, kentsel dönüşüm mecburi olacaktır hayat meselesi insanların yaşam alanıdır. Evimizin kentsel dönüşüme girmesini istemiyorum çünkü fora kazıklı temel 7 katlı binadır, dereye yakındır ve sağlam yapıdır sağlam beton kullanılmış. Fırat kumu içinde bulunmayan bir binanın yıkılmaya mahkûmdur çünkü Fırat kumu güçlü ve kuvvetlidir. Şuan beyaz kum kullanılıyor bu da bir rant meselesidir” dedi.

“TARİHİ EVLER YIKILIYORSA BU KARŞIYIM”

Kentsel dönüşümü bu şekilde desteklediğini beyan eden Halil Şanslar:” Eğer tarihi evler yıkılıyorsa bu karşıyım. Eğer yıkık evlerse yıkılsın yerine daha sağlam binalar inşa edilsin. Kentsel dönüşüm olursa iyi olur, benim evim bana yeter kentsel dönüşüme girmesini de istemiyorum evim sağlam”  ifadelerini kullandı.

“DÜZENSİZ ŞEKİLDE YAPILMIŞ ÇOK SAYIDA EVLER VAR”

Kentsel dönüşümün olması iyidir diyen Eyüp Alican: “Çok çarpık yapılar, sıkıntılı evler var. Eyyubi’ye, mance bu bölgeler buralar hariç çünkü buralar turistlik alanlar. Ama çevresini temizlemek ve düzeltmek bana göre olması gereken şeyler. Bunun için belediyelerimizin çalışması lazım kentsel dönüşümün olması iyidir. Halkımız, gelecek için çok iyidir. Düzensiz şekilde yapılmış çok sayıda evler var, iç içe ve yan yana Allah korusun deprem olsa çok kötü olur” sözlerini kullandı.

“ SAĞLAM BİR EV HER DAİM İYİDİR”

Kentsel dönüşüm insanların yararına olacağını söyleyen Alaattin Kaya: “ Bence deprem anında binaları yenileme amacıyla iyi. Kentsel dönüşümü destekliyorum ve emimizin kentsel dönüşüme girmesini de istiyorum, sağlam bir ev her daim iyidir” dedi.

“FAKİR FUKARA EN AZINDAN BU ISTIRAPTAN KURTULUR”

Kentsel dönüşüm yapılsa çok iyi olacağını ifade eden Hüseyin Demir: “ Fakir fukara en azından bu ıstıraptan kurtulur. Bundan daha iyisi var mı tabiki evimizin kentsel dönüşüme girmesini istiyoruz. Şanlıurfa’nın sel gelen yerlere önce kentsel dönüşüm olsa daha iyi olur” ifadelerini kullandı.

 

 ÖZEL HABER: HALİME ÇİFTÇİ- ŞABAN KIRBAÇ

19 Nis 2023 - 13:00 Şanliurfa- Yaşam

urfanatik.com son bir ayda 3.084.423 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfanatik Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfanatik Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Urfanatik Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Urfanatik Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.