Emek ve Demokrasi Platformundan tepki

Şanlıurfa Emek ve Demokrasi Platformu, Valiliğin etkinlikleri kısıtlamasına tepki gösterip son verilmesi için çağrıda bulundu.

Video için play'e tıklayın

Şanlıurfa Valiliği geçtiğimiz günlerde il genelinde her türlü toplanma, yürüyüş, basın açıklaması, açlık grevi, oturma eylemi, miting, stant açma, çadır kurma, bildiri dağıtma gibi etkinliklerin 15 gün süreyle yasaklandığını açıklamıştı.

Valilik kararıyla ilgili Şanlıurfa Emek ve Demokrasi Platformu, basın açıklaması düzenledi. Açıklama Şanlıurfa Barosu hizmet binası önünde gerçekleşirken açıklamayı ise Özgürlük İçin Hukukçular Derneği Şanlıurfa Şube Yöneticisi Avukat Sedat Altundağ yaptı. Basın açıklamasına Siyasi Parti Temsilcileri, STK Temsilcileri katılarak destek verdi.

Avukat Altundağ, “Valilik ve kaymakamlarca alınan yasak kararlarının gerekçeleri de uluslararası insan hakları belge ve organlarının yaklaşımının aksine hakkın özünü ortadan kaldıran, geniş yorumlanan, keyfi, soyut ve ayrımcı değerlendirmeler içermektedir” dedi.

“DEMOKRASİDEN BAHSETMEK MÜMKÜN OLMAZ”

Avukat Sedat Altundağ, yaptığı açıklamanın devamında şu ifadeleri kullandı; “Toplanma ve gösteri yapma hakkı demokrasilerin vazgeçilmez koşulu ve ayrılmaz bir parçasıdır. Bu hakkın güvence altına alınmadığı bir ülkede demokrasiden bahsetmek mümkün olmaz. Bölge illerde ve ilimiz Urfa’da sıklıkla alınan eylem ve etkinlik yasakları sonucu bu hak ve özgürlük kullanılamaz hale getirilmektedir. Bu gerçek, Anayasası’nın 34. maddesi tarafından da güvence altına alınan “önceden izin almaksızın barışçıl toplantı ve gösteri yapma hakkı”nı içi boş bir söylem haline getirmektedir.

“İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ TOPLUMUN TEMELİNİ OLUŞTURMAKTADIR”

Anayasa’nın 34. maddesinde “Herkes, önceden izin almadan, silahsız ve saldırısız toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkına sahiptir” denilerek toplanma ve gösteri yapma hakkı/özgürlüğü güvence altına alınmaktadır. Ancak bölge şehirlerde ve şehrimiz Urfa’da bu özgürlüğün filen kullanımı uzunca bir dönemdir ohal rejimini aratmayacak şekilde sıkça valiliğin vermiş olduğu Eylem ve Etkinlik yasaklarıyla engellenmektedir. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin içtihatlarına göre Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin  11. maddesi ile korunan “toplanma ve gösteri yapma hakkı”, demokratik toplumda korunan temel haklar arasında yer almakta ve yine AİHS 10. madde ile korunan “ifade özgürlüğü” ile birlikte, demokratik toplumun temelini oluşturmaktadır. Toplanma ve gösteri yapma hakkının güvence altına alınmadığı bir ülkede demokrasiden bahsetmek mümkün olmadığından, bu hak demokrasinin vazgeçilmez bir koşulu ve onun ayrılmaz bir parçasıdır.

“TOPLUMUN VARLIĞINI TEHLİKEYE SOKMAKTADIR”

Bu hak sayesinde vatandaşlar, politikacıların ve ülkeyi yönetenlerin davranışlarını eleştirme, ülkede uygulanan politik uygulamalar ve projeler üzerinde etkide bulunma ve demokratik taleplerini dile getirme imkânına sahip olmaktadırlar. Bu yönüyle toplanma özgürlüğüne ve göstericilerin ifade özgürlüklerine müdahale yapılması demokrasiyi işlevsiz kılmakta, hatta demokratik toplumun varlığını tehlikeye sokmaktadır.

“MİTİNG İÇİN YASAK KARANIN İŞLEMEDİĞİ ANLAŞILMAKTADIR”

Valilik ve kaymakamlarca alınan yasak kararlarının gerekçeleri de yukarıda değinilen uluslararası insan hakları belge ve organlarının yaklaşımının aksine hakkın özünü ortadan kaldıran, geniş yorumlanan, keyfi, soyut ve ayrımcı değerlendirmeler içermektedir.  Bu yönüyle valilik tarafından alının ve hali hazırda ilimiz Urfa’da uygulanan eylen ve etkinlik yasağı tüm Sivil Toplum Örgütlerine, muhalefetteki siyasi partilerine  ve  634 gündür adliye önünde adalet mücadelesi yürüten Şenyaşar Ailesine karşı istisnasız uygulanmasına rağmen yarın (03.12.2022) partili cumhurbaşkanı tarafından düzenlenecek olan miting için yasak karanın işlemediği/işlemeyeceği miting alanının günlerdir ablukaya alınarak yapılan hazırlıklardan anlaşılmaktadır.

“SON VERİLMESİ ÇAĞRISINDA BULUNUYORUZ”

Açıkladığımız nedenlerle aşağıda imzası bulunan sivil toplum kuruluşları ve siyasi parti temsilcileri olarak valiliğin şehrimizde sürekli olarak ohal rejimini aratmayan keyfi ve ayrımcı yasaklamalarına ve Anayasada güvence altına alınan yasanın istismar edilmesine son verilmesi çağrısında bulunuyoruz” dedi.

02 Ara 2022 - 14:26 - Gündem

urfanatik.com son bir ayda 1.822.844 kez ziyaret edildi.göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfanatik Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfanatik Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Urfanatik Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Urfanatik Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Bugün Cumhurbaşkanlığı seçimi olsa kime oy verirdiniz?
Tüm anketler