90 bin taşerona kadro geliyor!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı kapsamında yürütülen EYT, sözleşmeliye kadro, mevsimlik ve geçici işçi gibi çalışmaların yanı sıra taşerona kadro konusu da gündemdeki yerini aldı. Bakan Bilgin tarafından açıklanan 90 bin taşeron işçiye kadro verilmesi konusundaki düzenleme çalışılmaya devam ediyor. Konuyla ilgili toplantı yapan Bakanlık ve Memur-Sen ortak çalışmalarla çözüme ulaşacak. Daha önce verilen haktan yararlanamayan 90 bin işçi için çalışmalar başladı.

İbrahim Çakmak
İbrahim Çakmak Tüm Haberleri

90 bin taşeron işçi kadroya ne zaman geçecek sorusu gündemden düşmüyor. İşçi, emekli, memur, sözleşmeli ve taşeron konusunda birden fazla çalışma yürüten Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı taşerona kadro için çalışmalarına hız kazandırdı. 90 bin taşerona kadro kimleri kapsıyor, hangi kurumlarda yapılacak gibi sorular yanıt aramaya başladı.

TAŞERON İŞÇİ KADROYA NE ZAMAN GEÇECEK?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin; "Taşeron işçilerin kamuda kadrolu işçi haline gelmesi konusunda geçtiğimiz yıllarda hükümetimiz önemli bir reforma imza attı. Yaklaşık 1 milyon işçiye kadro verildi.

O zamanlarda 90 bin işçi bu fırsattan istifade edemedi. Onların problemlerini kasım ayında ya da daha erken çözmüş olacağız. Şu anda geçici işçiler sorunu var. 90 bin işçinin kadroya alınması için çalışmalarımız sürüyor." açıklamalarında bulundu.

Buna göre taşerona kadro meselesinin Kasım ayında çözüme kavuşması bekleniyor.

ÇALIŞMALAR TAMAMLANDI!

Bakanlık olarak şu anda üzerinde çalıştıkları konuları aktaran Bilgin, "Sözleşmeli personel meselesi var. Bunlar 516 bin kişinin kadro haklarına kavuşması meselesidir. Onun çalışması bitti, zaman meselesi var." dedi.

Bilgin, çalışmanın son halinin Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sunulup sunulmadığına ilişkin ise, "Sayın Cumhurbaşkanımız uygun olduğu zaman sunacağız. Bugün gündemde yoktu." ifadesini kullandı.

Bu çalışmada kamu sendikalarından gelen talepleri de dikkate aldıklarını vurgulayan Bilgin, "Geçenlerde arkadaşlarımız bir görüşme yaptı. Bunları da değerlendiriyoruz." diye konuştu.

90 BİN TAŞERON İŞÇİ KİMLERİ KAPSIYOR?

Bakan Bilgin, taşeron işçiye kadro için çalışmalara devam ettiklerini kaydetti.Detayların önümüzdeki günlerde yine Bakan Vedat Bilgin tarafından açıklanması bekleniyor.

SÖZLEŞMELİYE KADRO SON DURUM

Kamuda sözleşmeli olarak çalışan yaklaşık 600 bin personelin kadroya geçmesiyle ilgili sona gelindi. Teknik çalışmanın tamamlanmasının ardından hazırlanan iki taslak metin ile ilgili karar verilecek. Bu kapsamda son değerlendirmeleri yapmak üzere Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ile Memur-Sen yönetimi, geçtiğimiz günlerde Bakanlık'ta bir araya geldi. Toplantıda, Memur-Sen yönetiminin sözleşmelilere kadro konusundaki raporlarını sunacağı ve bu konuda taleplerini dile getirdiği öğrenildi.

Taşeron işçiler, EYT, geçici ve mevsimlik işçilerle ilgili çalışmalarını sürdüren Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, kamuda 550 bin civarındaki sözleşmeli personelin kadroya alınmasıyla ilgili süreci de devam ettiriyor.

22 Eki 2022 - 05:00 - İş-Yaşam

Muhabir  İbrahim Çakmak

urfanatik.com son bir ayda 1.713.342 kez ziyaret edildi.

Anket Bugün Cumhurbaşkanlığı seçimi olsa kime oy verirdiniz?