SON DAKİKA: Akaryakıta yeni indirim geliyor!

OPEC+ üyelerinin petrol üretiminde kısıtlama kararı sonrası yükselişe geçen brent petrol fiyatları haftayı yüzde 3,11 düşüşle kapattı. Yaşanan düşüşle birlikte benzin ve motorin fiyatlarına indirim beklentisi oluştu.

İbrahim Çakmak
İbrahim Çakmak Tüm Haberleri

OPEC'in petrol üretimini azaltma kararı sonrası uluslararası piyasalarda yükseliş yaşayan brent petrol, haftanın son iş gününü yüzde 3,11 düşüşle kapattı. Yaşanan düşüş ise beraberinde mazot, yani motorin ve benzin fiyatlarında indirim beklentisini beraberinde getirdi.

BRENT PETROLDE DALGALI SEYİR!

AA'nın haberine göre; Fiyatlar, zayıf dolar ve ABD'nin ticari ham petrol stoklarındaki artış nedenleriyle dalgalı bir seyir izliyor.

ABD dolarının diğer para birimleri karşısında değerini ölçen dolar endeksindeki düşüş petrolü diğer para birimlerini kullanan alıcılar için daha ucuz hale getirerek fiyatları destekliyor.

Petrol Üreticisi Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC dışı bazı ülkelerin de dahil olduğu OPEC+ grubunun üretim kesintisi kararı da fiyatları desteklemeye devam ediyor.

Ancak, ABD'nin ticari ham petrol stoklarındaki artış dünyanın en büyük petrol tüketicilerinden ABD'de talebin düşük seyrettiği algısı yaratarak fiyatları baskılıyor.

ABD Enerji Enformasyon İdaresine (EIA) göre, ülkedeki ticari ham petrol stokları geçen hafta yaklaşık 9 milyon 900 bin varil artarak 439 milyon 100 bin varile yükseldi. Piyasa beklentisi stokların 7 milyon 54 bin varil artacağı yönündeydi.

Ticari ham petrol stoklarına dahil olmayan stratejik ham petrol stokları ise 7 milyon 700 bin varil azalışla 408 milyon 700 bin varile geriledi. Söz konusu dönemde ABD'nin benzin stokları da 2 milyon varil artışla 209 milyon 500 bin varil oldu.

MOTORİNE GECE YARISI BİR ZAM DAHA GELDİ!

Sektör kaynaklarından edinilen bilgiye göre, 15 Ekim 2022 Cumartesi gününden itibaren geçerli olmak üzere motorinin litre fiyatına 99 zam geldi.

 

17 Eki 2022 - 05:10 - Otomobil

Muhabir  İbrahim Çakmak

urfanatik.com son bir ayda 1.740.631 kez ziyaret edildi.

Anket Bugün Cumhurbaşkanlığı seçimi olsa kime oy verirdiniz?