Erdoğan imzaladı: Şanlıurfa'da o yer sit alanı ilan edildi

Şanlıurfa’nın Ceylanpınar ilçesinde bulunan 1 bölge sit alanı olarak ilan edildi.

İbrahim Çakmak
İbrahim Çakmak Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzası ile Resmi Gazete kararları yayımlandı. Karara göre Şanlıurfa’nın Ceylanpınar ilçesinde bulunan 1 bölge sit alanı olarak ilan edildi.

Şanlıurfa’nın Ceylanpınar ilçesine bağlı Merkez işletmesi Mahallesi sınırları içerisinde yer alan Mangala Nekropol Alanlarının 2863 sayılı Yasa kapsamda korunması gerekli taşınmaz kültür varlığı olarak tescil edilmesine ilişkin Şanlıurfa Valiliği 1 Kültür ve Turizm Müdürlüğünün 14.06. 2022 tarih ve 2614489 sayılı yazısı ve eki 14.06.2022 tarihli Şanlıurfa Müze Müdürlüğü uzmanlarının raporu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğünün 17.08.2022 tarih ve 2.022.277.502 sayılı, Şanlıurfa Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığının 17.08.2022 tarih ve 49972 sayılı ve Ceylanpınar Kaymakamlığı Milli Emlak Şefliğinin 17.08.2022 tarih ve 4363847 sayılı kurum görüş yazıları, Şanlıurfa Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü uzmanlarının 23.09.2022 tarihli ve 1622786 sayılı raporu okundu. Konunun dosyası, 1/10000 ölçekli öneri sit alanı haritası, tescil fişi, fotoğraflar, bilgi ve belgeler incelendi.

Yapılan görüşmeler sonucunda; Ceylanpınar ilçesi, Merkez işletmesi Mahallesi sınırları içerisinde yer alan Mangaia Nekropol Alanlarının korunması gerekli taşınmaz kültür varlığı özelliği göstermesi nedeniyle 2863 sayılı Yasa kapsamında, ekli 1/10000 ölçekli koordinatlı haritada smirları gösterildiği şekilde, Alan A, Alan B ve Alan C olarak 1. Derece Arkeolojik Sit Alanı olarak tescil edilmesine, hazırlanan tescil fişinin uygun olduğuna, Sit alanı bölgesinde kadastro müdürlüğünce tespiti yapilan parsellerin tapu müdürlüğüne iletilerek tapu müdürlüğünce tamamı 1. derece arkeolojik sit alami smirları içerisinde yer alan parsellerin tapu kütüğünün beyanlar hanesine "L. Derece Arkeolojik Sit Alanındadır" bir kısmı 1. derece arkeolojik sit alanı sınırları içerisinde yer alan parsellerin tapu kütüğünün beyanlar hanesine "Bir kısmi L Derece Arkeolojik Sit Alandadır perelerinin konulması,

Kültür ve Tabiat Varlıklarımı Koruma Yüksek Kurulu'mm 05.11.1999/658 sayılı ilke karan doğrultusund Mangala Nekropol Alanları 1. Derece Arkeolojik Sit Alam Koruma ve Kullanma Koşullarının

1. Bilimsel çalmalar dunda aynen korunacak sit alandır. 2. Kesinlikle hiçbir yapılaşmaya izin verilemez. 3. Resmi ve özel kuruluşlarca zorunlu durumlarda yapılacak alt yapı uygulamaları için mize mühür ve varsa kazı başkanının görü almamak yapılmak istenen uygulama Kurulamaca değerlendirilir. 4. Yeni tarumsal alanlar açılamaz, ağaçlandırmaya gidilemez. Yalnızca mevcut ağaçlardan ürün alınabilir 5. Tas, toprak, kum vb. almamız Kireç tag, tugla, mermer, kum, maden vb. ocukları açılama Toprak, eru, ç sanays angt ve benzeri malzeme dikilemem

6. Parsellere ilişkin tevhit ve ifraz işlemleri, toyanmar kültür varlıkların mahiyetine tesir etmeyecek şekilde Kurulumuzdan izin almak koşuluyla yapılabilir. Şeklinde altı madde olarak belirlenmesine karar verildi.

16 Eki 2022 - 03:05 Şanliurfa- Gündem

Muhabir  İbrahim Çakmak

urfanatik.com son bir ayda 1.704.812 kez ziyaret edildi.göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfanatik Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfanatik Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Urfanatik Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Urfanatik Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Bugün Cumhurbaşkanlığı seçimi olsa kime oy verirdiniz?