Urfa’da tesis kurdu: 1 kilosu 10 Milyon Dolara satılıyor

İngiliz haber ajansı Reuters, Türkiye'de bir girişimcinin akrep fabrikası kurduğunu ve burada akreplerden elde edilen zehrin toplanarak satıldığını yazdı.

İbrahim Çakmak
İbrahim Çakmak Tüm Haberleri

İngiliz haber ajansı Şanlıurfa’da akrep üretim tesisi kurarak, akrep zehri toplayan ve daha sonra bunu yurt dışına satan bir girişim ile ilgili kapsamlı bir haber yayınladı.

Bir girişimcinin 2020’de akrep üretim tesisi kurduğunu yazan Reuters, şu an üretim tesisinde yaklaşık 20 bin Androctonus Turkiyensis türü akrep olduğunu aktardı.

Haber ajansı, akreplerin zehrinin toplandığını ve bunun daha sonra tıp alanında kullanıldığını duyurdu.İğne ile ufak zehir damlacıklarının toplandığı belirtilirken bir akrepten iki miligramlık zehir elde edildiği belirtildi.

300-400 akrepten bir gramlık zehir toplandığını belirten yetkililer 1 litrelik zehrin fiyatının ise 10 milyon dolara ulaşabildiğini aktardı.

Zehrin Fransa, İngiltere, Almanya ve İsviçre’ye gönderildiğini belirten yetkililer kozmetik, ağrı kesici ve antibiyotik üretiminde bunların kullanıldığını da dile getirdi.

18 Ağu 2022 - 05:00 Şanliurfa- Yaşam

Muhabir  İbrahim Çakmak

urfanatik.com son bir ayda 2.016.019 kez ziyaret edildi.

Anket Bugün Cumhurbaşkanlığı seçimi olsa kime oy verirdiniz?