Şanlıurfa'da hekimler görev bıraktı

Şanlıurfa'daki sağlık çalışanları ve hekimler sağlıktaki şiddet ve maaşlarla ilgili il sağlık müdürlüğü önünde basın açıklaması düzenledi.

Ahmet  Durmuş
Ahmet Durmuş Tüm Haberleri
Video için play'e tıklayın

Aile hekimleri ve sağlık çalışanları, Şanlıurfa İl Sağlık Müdürlüğü Bahçesinde toplanarak 2021 yılında çıkarılan Aile Hekimliği Sözleşme ve Ödeme Yönetmeliği, sağlıkta şiddet, hekim ve sağlık çalışanlarının ekonomik koşullarına ilişkin taleplerini dile getirerek tepki gösterdi.

Düzenlenen basın açıklamasına Hekimler Birliği Şanlıurfa Şubesi, Hekimsen Şanlıurfa Şubesi, Tabipsen Şanlıurfa Şubesi ve Şanlıurfa Aile Hekimleri Derneği adına konuşan Tabip-Sen İl Başkanı Aile Hekimi Mehmet Şeyhanlıgil yaptı.

Şeyhanlıgil, “anayasal dayanağı olan meşru iş bırakma hakkımızı kullanıyoruz ve 17-18  Mayıs 2022 tarihlerinde iş bırakıyoruz” dedi.

“BİZ HEKİMLER ARTIK TÜKENDİK”

Aile Hekimi Mehmet Şeyhanlıgil açıklamasının devamında şu ifadeleri kullandı: “Savaşta, salgında, her koşulda halkımızın sağlığı için yanında olan; ülkenin çalışkan, vefakar çocukları biz Hekimler artık tükendik.  Biz Hekimler, sağlık hizmeti verdiğimiz kamu kurumlarının içerisinde sözel, fiziki ve psikolojik saldırıya uğruyor; hatta öldürülüyoruz.

“CAYDIRICI HÜKÜMLER İÇEREN KANUNLARIN ÇIKARILMASINI BEKLİYORUZ”

Biz Hekimler, şiddete karşı göstermelik koruma kanunları değil, caydırıcı hükümler içeren kanunların çıkarılmasını bekliyoruz. Hekime karşı işlenen şiddet olaylarında, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasının (HAGB) uygulanmamasını ve gelişmiş ülkelerde olduğu gibi etkin tedbirler alınmasını bekliyoruz. Popülist politikaların sonucu oluşturulan sağlık sistemi binlerce Hekimin istifasına sebep oldu. İdare bunun nedenleri irdelemek yerine, sanki Hekimler tıbbi bir cihazmış gibi, Hekimlerimizi ailelerinden uzaklaştıracak şekilde geçici görevlendirme yapma yöntemini benimsemiştir. Artık zulme dönen geçici görevlendirmelerin bitmesini, Hekimlerin güvenceli çalışma koşullarının sağlanmasını istiyoruz.

“KIRBAÇ SIRTIMIZDA HİSSETMEDEN ÇALIŞMAK İSTİYORUZ”

En zor sınavları geçerek, meşakkatli olduğu kadar çok güç eğitim süreçleri de içeren Hekimlik eğitimimizi tamamladıktan sonra, hayatımızı idame ettiremeyecek şekilde yoksulluk sınırının altında maaşı almayı bizler kabul etmiyoruz. Performans sistemi kırbacını sırtımızda hissetmeden çalışmak istiyoruz. Söze gelince bizlere, Hekimler de hakimler gibidir diyen yetkililerden, en az hakimler kadar temel maaş talep ediyoruz. Bizlerle sağlık ordumuz diye övünen yetkililerden, bizlere de aynı askeri Hekimler gibi hiçbir kritere bağlı olmayan temel maaş verilmesini istiyoruz. İnsanca yaşamamızı sağlayacak, emekliliğimize yansıyan, performansa dayalı olmayan, güvenceli temel bir gelir istiyoruz.

“BAĞIMSIZ HEKİMLERDEN OLUŞMASINI İSTİYORUZ”

Halkımıza doğru tanı koymak için en az 15-20 dakika muayene süresi ayırabilmek istiyoruz. Hastaların aylarca randevu sırası beklemediği, sağlıklı uygulanabilir bir sevk zinciri istiyoruz. Malpraktis davalarında hakimler gibi tamamen devlet korumasına girmeyi istiyoruz. Hakimlerin hakkında karar veren kurulun tamama yakınının hakim olması gibi, Hekimlerin malpraktis dosyaları hakkında karar verecek kurulun da bağımsız Hekimlerden oluşmasını istiyoruz.

“AZAMİ SAYILARIN ÇOK ÜZERİNDE KADRO AÇILMASINI KABUL ETMİYORUZ”

Hakim, C. Savcısı, öğretmen vb hiçbir kamu görevlisi telefon ile şikayet edilemez iken Hekimin SABİM üzerinden şikayet edilmesini kabul etmiyoruz ve SABİM’in derhal kaldırılmasını talep ediyoruz. Asistan Hekimlerimizin neredeyse açlık sınırında maaşlar almalarını, 36 saat nöbet tutmak zorunda kalmalarını, TUS ve DUS'ta asistan Hekimlerin kaliteli eğitim alabilmeleri için belirlenen azami sayıların çok üzerinde kadro açılmasını ve hakkı ile eğitim alamamalarını kabul etmiyoruz.

“24 SAAT NÖBET UYGULAMASININ KALDIRILMASINI TALEP EDİYORUZ”

Aile Hekimlerimizin esas görevi olan koruyucu hekimlik hizmetini verebilmelerinin sağlanmasını, izin için vekalet bırakma sisteminin kaldırılmasını, ceza yönetmeliğinin iptal edilmesini, aile sağlığı merkezlerinde personel eksikliklerinin bir an önce çözülmesini, nüfustan bağımsız temel maaş verilmesini, cari giderlerin enflasyon oranında revize edilmesini, hizmet binalarının kamu tarafından tahsis edilmesini, kamusal hizmet veren aile hekimliği merkezlerinin elektrik ve su gibi harcama kalemlerinin kamu tarafından karşılanmasını talep ediyoruz. Diş Hekimlerimiz için; dört el kuralına uygun olarak yardımcı verilmesini, hastalara kaliteli malzemeler ile hizmet sunulmasının sağlanmasını, Diş Hekimlerimizin girişimsel işlemleri yapabilmeleri için yeterli zamana sahip olmalarını ve  bunun için de günde 10 MHRS dışında hasta bakılmamasını, acil statüsü olmayan Diş Hekimliği için 24 saat nöbet uygulamasının kaldırılmasını, birim performans katsayısının kaldırılarak temel maaş almalarını talep ediyoruz.

“TARAFIMIZA VERİLEN TÜM HAKLARI KULLANMAYA KARARLIYIZ”

14-15-16 Mart 2022 tarihlerinde Hekim Birliği,Hekimsen,Tabip-SEN  tarafından alınan iş bırakma eyleminde mesleğimiz ile ilgili olarak dile getirdiğimiz taleplerimizin idare tarafından karşılanmadığını görmekteyiz. Bizler yakın dönemde yaşadığımız tecrübeler ile taleplerimizin Resmi Gazete’de yayımlandığını görmediğimiz sürece anayasal düzen içinde tarafımıza verilen tüm hakları kullanmaya kararlıyız.

“İŞ BIRAKIYORUZ”

Bizler öldürülmemek, şiddete uğramamak, halkımıza hakkı ile sağlık hizmeti sunabilmek , geçim derdine düşmemek, ömür boyu çalışsak da ödeyemeyeceğimiz tazminatlar ile karşılaşmamak ve emekliliğimizde ek iş yapmadan rahatça geçinebileceğimiz bir maaş alabilmek adına, yetkililerin davul zurna ile açıkladıkları müjde verme tarihleri olan 1 Aralık 2021 den 166 gün 14 Mart 2022 den 63 gün geçmiş olmasına rağmen taleplerimiz yönünde herhangi bir kararın da şu ana kadar icraata geçirilmediğini görmemiz nedeniyle anayasal dayanağı olan meşru iş bırakma hakkımızı kullanıyoruz ve 17-18  Mayıs 2022 tarihlerinde iş bırakıyoruz” dedi.

17 May 2022 - 12:47 - Gündem

Muhabir  Ahmet Durmuş

urfanatik.com son bir ayda 1.682.594 kez ziyaret edildi.göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfanatik Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfanatik Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Urfanatik Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Urfanatik Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

15

Sağlık Calisani - Doktorlara sesleniyorum akliniz kaldiysa hala okumaktan burda memeleketcilik halkcilik yapip durmayin cunku goruyorsunuz halk sizi acgozlu yapmis. Avrupa, Kanada ya gitmek kolay. Gencliginizi bu insanlar icin curuttugunuzu ozel hastane diplerinde ev fiyatlarina ameliyat icin sira beklerken sizi anlayacaklar. Ulkenin en zeki insanlarinin getirildigi duruma bak yazik.

Yanıtla . 0Beğen . 1Beğenme 18 Mayıs 10:45
14

Sağlık Calisani - Doktorlara sesleniyorum akliniz kaldiysa hala okumaktan burda memeleketcilik halkcilik yapip durmayin cunku goruyorsunuz halk sizi acgozlu yapmis. Avrupa, Kanada ya gitmek kolay. Gencliginizi bu insanlar icin curuttugunuzu ozel hastane diplerinde ev fiyatlarina ameliyat icin sira beklerken sizi anlayacaklar. Ulkenin en zeki insanlarinin getirildigi duruma bak yazik. 40 bin altinda alan doktor fedakarlik yapar nokta.

Yanıtla . 0Beğen . 1Beğenme 18 Mayıs 10:45
13

Sağlık Calisani - Doktorlara sesleniyorum akliniz kaldiysa hala okumaktan burda memeleketcilik halkcilik yapip durmayin cunku goruyorsunuz halk sizi acgozlu yapmis. Avrupa, Kanada ya gitmek kolay. Gencliginizi bu insanlar icin curuttugunuzu ozel hastane diplerinde ev fiyatlarina ameliyat icin sira beklerken sizi anlayacaklar. Ulkenin en zeki insanlarinin getirildigi duruma bak yazik. 40 bin altinda alan doktor fedakarlik yapar nokta.

Yanıtla . 0Beğen . 1Beğenme 18 Mayıs 10:45
12

TanalBey - Hekim olmayınca işte böyle mağdur oluyor,hastanelerde sızlanıyorsunuz;size müstehak. Ey halk gözünüze batan hekim maaşları değil başka şeyler olmalı,mesela torpilli belediye çalışanları, bekçi,zabıta vs vs

Yanıtla . 4Beğen . 0Beğenme 17 Mayıs 21:25
05

Ajan - pandemi sürecinde bunların burnu kalktı biraz devlet millet bunlara yalaka olunca kudurdular ama bu böyle gitmez bekleyin sizde 2023 ü bekleyin

Yanıtla . 1Beğen . 12Beğenme 17 Mayıs 13:45
11

Ayşe - @Ajan 05 nolu yoruma cevabı: Eleştirdiğin doktorlardan biriyle 5 dk randevu ile muayene olabilmen için haftalar öncesinden randevu alman gerekiyor; işte Sağlık Bakanlığı’nın sana verdiği değer bu..!

Kusura bakma, sen bunu hakediyorsun; Fahrettin KOCA da Kamu’dan istifa eden hekimleri hastanesinde çalıştırmayı hakediyor..!

Yanıtla . 8Beğen . 0Beğenme 17 Mayıs 15:21
03

Mustafa - ŞİDDET DİYORSUNUZDA HAKKEDİYORSUNUZ Kİ ŞİDDET YAPILIYOR SİZE

Yanıtla . 4Beğen . 12Beğenme 17 Mayıs 13:39
09

Ali K. - @Mustafa 03 nolu yoruma cevabı: İstediğin kararı vermeyen Hâkime, kredini onaylamayan Bankacıya, aracında eksik bulan TÜVTÜRK İstasyonundaki görevliye de şiddet uygulayabiliyor musun ..?

Yoksa para ödediğin için uslu uslu sıranı bekleyip; verilen karara saygı mı duyorsun..?

Yanıtla . 9Beğen . 0Beğenme 17 Mayıs 15:16
02

MUSTAFA AKİF TÜRE - ÜLKENİN CUMHURBAŞKANI HESABINAZA GELMİYORSA AVRUPAYA GİDİN DEDİ ÖZEL HASTANEYE GİDİN DEDİ NE KADAR ARSIZ UTANMAZ BUNLAR. YA .

Yanıtla . 4Beğen . 11Beğenme 17 Mayıs 13:38
10

Zeliha M. - @MUSTAFA AKİF TÜRE 02 nolu yoruma cevabı: Gidecek olan, hekimler değil..! ?

Yanıtla . 4Beğen . 1Beğenme 17 Mayıs 15:18
07

Reşat Can - @MUSTAFA AKİF TÜRE 02 nolu yoruma cevabı: Hastahanelerı de kapatsınlar ozellerde de cuvalla para dokerek tedavı olsun millet nasılsa herkes zengin değil mi?

Yanıtla . 8Beğen . 0Beğenme 17 Mayıs 14:16
01

Ahmet - ulan millet aç perişan bunlar hala isyan ediyor ya alahımmm

Yanıtla . 5Beğen . 12Beğenme 17 Mayıs 13:15
08

Mehmet C. - @Ahmet 01 nolu yoruma cevabı: Milletin aç, perişan olmasının sebebi doktorun aldığı 10-12 bin TL değil ki..!

Devlette seni tedavi edecek doktor bulamadığında; ( Fahrettin KOCA’nın sahibi olduğu ) özel hastaneye 30 bin TL’yi ameliyat için yatırmak zorunda kaldığında aklın başına gelir..!

Yanıtla . 9Beğen . 2Beğenme 17 Mayıs 15:12
06

Mustafa - @Ahmet 01 nolu yoruma cevabı: Aç olanlar neden isyan etmiyor? Belediye çöpçüsünden az maaşa doktorluk yapılmaz. Devlet aklı varsa başına alacak.. yok öyle 3 kuruşa 5 köfte

Yanıtla . 8Beğen . 1Beğenme 17 Mayıs 14:06
04

Burhan Hıdır - @Ahmet 01 nolu yoruma cevabı: Adamlar çalışıyor hakkını istiyor hak aramak ne zamandan beri açgözlülük olmuş

Yanıtla . 10Beğen . 2Beğenme 17 Mayıs 13:41


Anket Bugün Cumhurbaşkanlığı seçimi olsa kime oy verirdiniz?