- 08 Ocak 2020

Şanlıurfa’da Gezilecek Yerler

Şanlıurfa’da Gezilecek Yerler Neresidir?

mask
Şanlıurfa’da Gezilecek Yerler

Şanlıurfa’da Gezilecek Yerler Neresidir?

Şanlıurfa’da Gezilecek Yerler Neresidir?

2/7
mask

Balıklı Göl Rivayete göre Hz. İbrahim Şanlıurfa Kalesi’nden ateşe atıldıktan sonra, bir mucize gerçekleşir. Bu esnada Allahü Teala tarafından “Ey ateş İbrahim’e karşı serin ve selamet ol” emri üzerine ateş suya, odunlar da balığa dönüşür ve etraf güllük

Balıklı Göl



Rivayete göre Hz. İbrahim Şanlıurfa Kalesi’nden ateşe atıldıktan sonra, bir mucize gerçekleşir. Bu esnada Allahü Teala tarafından “Ey ateş İbrahim’e karşı serin ve selamet ol” emri üzerine ateş suya, odunlar da balığa dönüşür ve etraf güllük gülistanlık olur. Bu mucizenin gerçekleştiği yer Balıklıgöl ve çevresidir.

3/7
mask

Ayn Zeliha Gölü Rivayetlere göre, Nemrut’un kızı Zeliha babasının ilahlığını reddedip ve Hz. İbrahim’ın dinine inandığını söyleyince , babası tarafından ateşe atılır. Nemrut, diri diri kızının can verişini izler. Daha sonra, Zeliha’nın düştüğü yerde bir

Ayn Zeliha Gölü



Rivayetlere göre, Nemrut’un kızı Zeliha babasının ilahlığını reddedip ve Hz. İbrahim’ın dinine inandığını söyleyince , babası tarafından ateşe atılır. Nemrut, diri diri kızının can verişini izler. Daha sonra, Zeliha’nın düştüğü yerde bir göl ve içinde balıklar oluşur. O günden bu güne bu göl, Zeliha’nın gözyaşları ve pınarı manasına gelen Ayn-Zeliha Gölü adıyla anılmaktadır.

4/7
mask

Gümrük Hanı Kanuni Sultan Süleyman döneminde 1563 yılında Urfa Sancakbeyi Halhallı Behram Paşa tarafından yaptırılmıştır. Avlusundan Halil ür-Rahman Gölü’nün suyu geçmektedir.

Gümrük Hanı



Kanuni Sultan Süleyman döneminde 1563 yılında Urfa Sancakbeyi Halhallı Behram Paşa tarafından yaptırılmıştır. Avlusundan Halil ür-Rahman Gölü’nün suyu geçmektedir.

5/7
mask

Bedesten 1562 yılında inşa edilen Bedestem, Gümrük Hanı’nın hemen yanındadır. İçerisinde Urfa’ya özgü giysi ve aksesuarlar satılmaktadır.

Bedesten



1562 yılında inşa edilen Bedestem, Gümrük Hanı’nın hemen yanındadır. İçerisinde Urfa’ya özgü giysi ve aksesuarlar satılmaktadır.

6/7
mask

Bakırcılar Çarşısı 1800’lü yıllarda yapılan bu çarşı ilk olarak halı, kilim ve keçelerin satıldığı yer olarak kullanılmıştır. Daha sonra yemenici pazarı olarak kullanılan bu yer en son bakırcı esnafına bırakılmıştır.

Bakırcılar Çarşısı

1800’lü yıllarda yapılan bu çarşı ilk olarak halı, kilim ve keçelerin satıldığı yer olarak kullanılmıştır. Daha sonra yemenici pazarı olarak kullanılan bu yer en son bakırcı esnafına bırakılmıştır.

7/7
mask

Hasan Paşa Camii Balıklıgöl yakınında, Akarbaşı mevkiindedir. Camiinin, 15.yy’ da, Akkoyunlu Hükümdarı Uzun Hasan tarafından yaptırıldığı zannedilmektedir.

Hasan Paşa Camii



Balıklıgöl yakınında, Akarbaşı mevkiindedir. Camiinin, 15.yy’ da, Akkoyunlu Hükümdarı Uzun Hasan tarafından yaptırıldığı zannedilmektedir.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfanatik Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfanatik Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.



ŞANLIURFA ŞEHİR MARKALARI

Markanız 1 yıl boyunca, Urfanatik'te, bu alanda! Arayın...

+90 (532) 175 0403
Reklam bilgi

403 Erisim Engellendi

Error 403 Erisim Engellendi

Erisim Engellendi

Guru Meditation:

XID: 24106158


Varnish cache server