Yeterlilik belgesini alamayan çalışamayacak

25 Mayıs 2015’de tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde çalışan ustalara Mesleki Yeterlilik Belgesi alma zorunluluğu getirildi. Bu belgeyi alamayan işçiler 26 Mayıs 2016 tarihinden itibaren inşaatlarda veya ağır işlerde çalışamayacak.

Yeterlilik belgesini alamayan çalışamayacak

Rıdvan ORTAKAYA / Urfanatik Gazetesi


Konuyla alakalı mikrofonlarımıza konuşan Şanlıurfa İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Kemal Yazar, belge almanın önemine dikkat çekti. Yazar, belgenin çok önemli olduğunu ancak belge verilirken usulüne uygun hareket edilmesi gerektiğini belirtti. Aksi takdirde belgenin kâğıttan farkı kalmayacağını belirten Yazar, belgeyi hak eden almalı dedi.

26 Mayıs Son Gün

Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından iş ve işçi kalitesinin arttırılması, kayıt dışı çalışmanın önüne geçilmesi gibi nedenlerden dolayı tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde çalışan ustalara Mesleki Yeterlilik Belgesi alma zorunluluğu getirildi. Kurum tarafından tebliğ edilen tarihten 12 ay sonra yani 26 Mayıs 2016’da belge alamayan işçiler inşaatlarda veya ağır işlerde çalışamayacak.

“Yönetmenliğe Uymayanlara Ceza Kesilecek”

Tebliğ hükümlerine aykırı davranan işveren veya işveren vekillerine Çalışma ve İş Kurumu il müdürü tarafından her bir çalışan için beş yüz Türk lirası idari para cezası kesileceğini belirten Şanlıurfa İnşaat Odası Başkanı Kemal Yazar, belge almanın önemli olduğunu ifade etti.

“Belge Usulüne Göre Verilmeli”

Belgenin hem işçiler hem de işverenler için çok önemli olduğunu ancak belge verilirken usulüne uygun hareket edilmesi gerektiğini belirten Yazar: “Her meslekte olduğu gibi inşaat alanında çalışan ustalarında bir diplomaya veya bir sertifikaya sahip olmaları gerekir. Nasıl ki bir mühendis, doktor veya farklı bir meslek gurubunun bir yetkinlik belgesi varsa ayni şey tüm alanlarda gereklidir” dedi.

“Umarım Ustalık Belgesini Hak Edenler Alır”

 Gelişmiş ülkelerin tamamında bu sistemin uygulandığına değinen Yazar, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından başlatılan bu uygulamayı destekliyorum. Umuyorum ki usulüne uygun bir sınav yapılır ve ustalık belgesini hak edenler alır. Aksi takdirde her zaman olduğu gibi belgenin kâğıttan bir farkı kalmaz” ifadelerini kullandı.

“Sınavı Geçemeyenler İçin De Çözüm Bulunmalı”

Yapılan sınavda başarılı olamayan ustalar için de çözümün bulunması gerektiğini ifade eden Yazar: “ Kurum tarafından yapılan sınavda başarılı olamayanlar için de eğitimler verilerek çalışanlar kendi mesleğiyle ilgili yeterli hale gelmelidir. Aksi takdirde ciddi bir is sıkıntısı ile karşı karşıya gelebiliriz” dedi.

Belgeyi almak zorunda olan bazı meslekler ise şöyle

Ahşap Kalıpçı, Alçı Levha Uygulayıcısı, Alüminyum Kaynakçısı, Bacacı, Betonarme Demirci, Doğal Gaz İşletme ve Bakım Operatörü, Isı Yalıtımcısı, İnşaat Boyacısı, Sıvacı ve Duvarcı gibi mesleklerde çalışan ustaların belgeyi alması zorunluluğu getirildi.

Güncelleme Tarihi: 21 Mayıs 2016, 10:20
YORUM EKLE
YORUMLAR
Viranehaber.com
Viranehaber.com - 3 yıl Önce

Viranehaber.com sadece burada

SIRADAKİ HABER