Yeşildirek Projesinde Yıkım Çalışmaları Başladı

Şanlıurfa’nın en büyük problemlerinden olan Yeşildirek Kentsel Dönüşüm Projesi Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından ihaleye çıkılıyor. Karayolları 91. Şube Şefliğinin bulunduğu alanda yıkım çalışmaları başladı.

Yeşildirek Projesinde Yıkım Çalışmaları Başladı
Yeşildirek kentsel dönüşüm projesi 2010 yılında dönemin belediye başkanı olan ve daha sonra 26 hükümette Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı olan Ahmet Eşref Fakıbaba tarafından planlanmıştı. Şanlıurfa için çok önemli olan proje o yıllarda yapılan plan doğrultusunda bir türlü yapılmadı ve günümüze kadar sürükleye geldi. Sürekli projenin takipçisi olan Fakıbaba sonunda projeyi hayata geçirmeye başardı. TOKİ ve Büyükşehir Belediyesi tarafından ortaklaşa yapılan proje ile yapılacak ihale sonrası etap şeklinde projeye başlanacağını söyledi. 27.3 hektarlık bir proje alanı üzerinde 874 hak sahibi bulunuyor. Proje tamamlandığında toplam bin 630 bağımsız bölümün yanında yaklaşık 300 civarında iş yeri, 2 bin 700 konut, sosyal donatı, cami, okulla beraber Şanlıurfa'ya yakışır nitelikli güzel bir yapılaşma tasarımı ortaya koymak hedefleniyor.
537 adet konut ve 44 adet dükkân İnşaatları İle Altyapı ve Çevre Düzenlemesi İşlerini kapsayan Yeşildirek Kentsel Dönüşüm Projesi 1. Etabı 8 Ağustos 2018 tarihinde saat 14:30'da ihaleye çıkarılacak. Karayolları 91. Şube Şefliği Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü yakınlarındaki alana taşındı Projenin ilk etabı Karayolları 91. Şube Şefliğinin bulunduğu alanda yıkım çalışmaları başladı.
Büyükşehir Belediyesi projeye katkı olsun diye 20 dönüme yakın alanı bile bedelle TOKİ'ye verdi.. Karayolları arsası ile birlikte projenin ilk etabı 60 dönüme çıkarıldı.
YORUM EKLE
YORUMLAR
Göstermelik hareketler
Göstermelik hareketler - 8 ay Önce

Binaları yıkıp 3-5 sene daha bekletirler.

mehmet gümüş
mehmet gümüş - 8 ay Önce

sonunda nihayet hayırlısı olsun :)

SIRADAKİ HABER