Yeşil Zeytin Sezonu Bitiyor

Tüm Türkiye genelinde olduğu gibi Şanlıurfa'da Yeşil zeytin sezonu bitiyor.

Yeşil Zeytin Sezonu Bitiyor
Her yıl sonbahar aylarında toplanan kahvaltılık yeşil zeytinler, genelde halk tarafından mevsimlik olarak tüketiliyor. Evlerde elle ve son model makinelerle kırılan zeytinler, çizme, kırma ve salamura şeklinde hazırlanıyor. Tezgâhlarda satılan 10 ayrı zeytin çeşidi, çizilme ve kırılma şekline göre 5 ile 10 TL arasında değişen fiyatla alıcı buluyor.
Kentte yeşil zeytinin kahvaltı sofralarının vazgeçilmez lezzeti olduğunu dile getiren Mehmet Ölmez, "Zeytin bizim sofralarımızın vazgeçilmezidir. Urfa sofralarda yeşil zeytin olmazsa olmaz. Mutfağımız çok zengin olduğu için zeytin de sofralarımızı zenginleştiren sağlıklı bir ürünümüz. Herkesin zeytin yemesi gerekiyor. Zeytin siyahlaşmadan çağla halinde yeşil olarak toplanır. Bizde de böyle bir mutfak kültürü var. Siyah ve yeşil zeytini ayrı tüketiyoruz. Yeşil zeytinde de yemek çeşidi zenginleşiyor. Siyah zeytin sadece tek kalem olarak tüketiliyor. Ama yeşil zeytinin 10 çeşidi var ve daha fazla yemekte kullanılıyor. Satışlarımız sonlarında doğru gelindi.. Bu sene fiyatlar da 4 ila 5 liradan başladı. Geçen yıla oranla bir liralık bir artış oldu. Geçen seneye göre bu sene zeytin biraz pahalı oldu.." ifadelerini kullandı.
Zeytin almaya gelen Halil Kaya ise " Yeşil zeytin bizde alışkanlık olmuş. Çünkü çocuklarımız ve ailelerimiz yeşil zeytine alışmışlar. Yeşil zeytin sofralarımızın olmazsa olmazıdır. Kış aylarında basmalık yani salamurasını yaparız. Zeytin sağlık açısından da çok faydalıdır. Çünkü içindeki yağ oranı vücudumuza faydalıdır. Biz bundan özellikle siyah ve yeşil zeytin alıp tatlandırıyoruz." dedi.
Güncelleme Tarihi: 23 Kasım 2018, 11:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER