25 Mart 2013 Pazartesi 00:00
Yenilenebilir Enerjiyle Güneydoğu Şahlanacak
banner23

Şanlıurfa, yenilenebilir enerji kaynakları yönünden en verimli bölgelerin başında geliyor. 2007-2011 yıllarında hazırlanan yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı ve enerji verimliliğinin artırılması ve yaygın kullanımı ile ilgili projeler sürdürülüyor. Projelerin bitiminde birçok aileye aş ve iş kapısı açılması hedefleniyor. 
Güneydoğu Anadolu Bölgesinde sürdürülebilir enerji çalışmaları sürdürülüyor. Sosyal, eşitlikçi ve verimli bir şekilde kalkınmanın artmasına yönelik çalışmalar bölge dışına göçü ve işsizliği büyük oranda bitirmesi bekleniyor. Bölgenin kaderini değiştirecek yenilebilir enerji çalışmaları sürdürülebilir büyüme, ekonomik kazanç ve iş imkanları sağlayacak. Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde sanayi sektörlerinde ve hizmet binalarında enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji imkânlarının belirlenmesi ile örnek uygulamaların yapılması ve yaygınlaştırılması amaçlanıyor. Bölgede sanayi, hizmet, bina ve tarım sektörlerinde enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji konularında teknik, kurumsal ve işgücü kapasitesinin geliştirilmesi çalışmalarıyla bölge şahlanacak.
GAP İdaresi Başkan Yardımcısı Mustafa Kölmek, güneş enerjisi ile tarımsal sulama alanında gerçekleştirilmesi planlanan beş ayrı pilot proje uygulaması için uygun saha ve proje yaptıklarını söyledi. Kölmek, kamu kurumlarında enerji verimliliğinin iyileştirilmesine dönük pilot uygulama çalışmaları ve binalarda proje teknik özellikleri detaylandırdıklarını vurguladı.
Enerji verimliliği danışmanlığı alanında hizmet vermek isteyen girişimcileri desteklediklerini ifade eden Kölmek, Gaziantep’te kurulması planlanan enerji verimliliği danışmanlığı kuluçka merkezi ve ortak kullanım laboratuvar çalışmalarını sürdürdüklerini aktardı.
Mustafa Kölmek, Gaziantep Sanayi Odası, Gaziantep Üniversitesi, Makine Mühendisleri Odası Gaziantep Şubesi, Elektrik Mühendisleri Odası Gaziantep Şubesi, İpekyolu Kalkınma Ajansı ve Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü yetkilileri ile proje paylaşımı konusunda toplantılar gerçekleştirdiklerini dile getirdi. Kölmek, söz konusu merkezin kurulumu ve ilgili adayların enerji yönetimi konusundaki eğitim süreçlerine ilişkin hazırlıkların devam ettiğinin altını çizdi.
Bölgede yer alan kurumların enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji alanlarında kurumsal kapasitelerinin artırılmasına yönelik faaliyetlerde bulunduklarını aktaran Kölmek, proje bileşeni kapsamında kurumsal ihtiyaç analizi istişare çalıştayı ve strateji raporu oluşturduklarını açıkladı. Kölmek, bölgede yer alan turistik tesislerin enerji verimliliğini iyileştirmek ve yenilenebilir enerji alanlarındaki kapasite kullanımlarını artırmaya dönük bir analiz ve etüt çalışması sürdürüldüğünü kaydetti.
GAP İdaresi Başkan Yardımcısı Mustafa Kölmek, yıllık elektrik enerjisi tüketimi 50 bin kwh seviyede olan toplam 20 sanayi kuruluşunda detaylı enerji etüt çalışmaları ve iyileştirme tedbirlerini uygulamaya dönüştüreceklerini anlattı. Bölgede 150 kamu binası ile 50 hizmet sektörü binası için enerji verimliliğinin iyileştirilmesi ve yenilenebilir enerji kullanımı potansiyelinin belirlenmesine yönelik bir analiz çalışması yaptıklarını anlatan
Kölmek, sözlerini şöyle sürdürdü: "Seçilecek 10 binada enerji etüt çalışmaları yürütülecek. Tarımsal sulamada kullanılan ve halihazırda şebeke enerjisi kullanan pompa sistemlerinde enerji verimliliğinin artırılmasına yönelik etüt çalışmaları düzenlemeyi amaçlıyoruz. Bölgenin biyokütle kaynaklarının miktar ve dağılımlarının tespiti ile bir kaynak haritası oluşturacağız. 500 kw güç kapasitesinde bir pilot biyokütle enerji santralinin kurulumu gerçekleştirilecek. Bölgede enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji alanlarında bilinçlendirme kampanya ve faaliyetleri yürüteceğiz. Teknik işgücünün enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji alanlarında eğitime dönük kurs ve programlar düzenleyeceğiz.”

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.