Yazıda aynı kışıda aynı

Şanlıurfa'da fırıncılar yaz mevsiminde patlıcan, biber yoğunluğu yaşarken kış ayında ise tepsi, patates, kuru fasulye yoğunluğu başladı.

Yazıda aynı kışıda aynı

 Şanlıurfa'da fırıncılar yaz mevsiminde patlıcan, biber yoğunluğu yaşarken kış ayında ise tepsi, patates, kuru fasulye yoğunluğu başladı.

Şanlıurfa'da genelde yaz mevsiminde pişirilen tepsi, Patlıcan, biberler ile yoğunluk yaşayan fırıncılar yaz ayının bitmesine rağmen Şanlıurfalıların bu alışkanlıklarından vaz geçmediğini halen pişirilen tepsiler yüzünden ekmek bile çıkarmakta zorlandıklarını söylediler.
Kentte sabah fırından ekmek almaya giden vatandaşlar, pişirilmesi için şişte patlıcan ve biber de veriliyorlar. Öğlen saatlerinde fırına ekmek almaya gitmeden önce hazırlanan tepsi kebabı, tava, patlıcan ve biberler de, piştikten sonra ekmekle beraber fırında alınıyor. Fırıncı esnafı, yazın biber, patlıcan, tepsi kebabı kışın ise patates, kuru fasulye pişirme yüzünden ekmek çıkaramadıklarını dile getirerek, "Patlıcan biber ile birlikte tepsi ve çeşitli yemekler pişirmeye getiriyorlar ve bu gelenek sabahtan akşam saatlerine kadar devam ediyor. Müşterilerimizin isteğini kırmamak için getirdikleri tepsiyi pişirmek zorunda kalıyoruz. Fakat tepsi yemeği yoğun istek olunca ekmek çıkarmakta zorluk çekiyoruz. Yaz aylarında 60 dereceye yakın sıcaklıkta çalışıyoruz. Birde bunun yanında vatandaşların Patlıcan, biber ve tepsilerini pişirmek ile uğraşıyoruz. Şimdi yaz ayı bitmiş olmasına rağmen tepsi çilesi devam ediyor yaz patlıcan ise kışında yerini patates alıyor. Bu tepsiler yüzünden vatandaşlardan ricamız lütfen biz fırıncıları da biraz anlasınlar. Yaz aylarında pişirilen tepsiler yüzünden yeterince cefa çekiyoruz, bari bu kış aylarında bize acısınlar." Dedi. 
Güncelleme Tarihi: 04 Şubat 2016, 10:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER