Yaz Tatilinde 'Sakin Şehir'e Akınlar Başladı

Şanlıurfa'nın Halfeti ilçesi, Yaz tatilin başlamasıyla binlerce yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapıyor.

Yaz Tatilinde 'Sakin Şehir'e Akınlar Başladı

Mustafa Bayar

Cittaslow Uluslararası Koordinasyon Komitesince 2013 yılında "Sakin şehir" ağına dahil edilen Şanlıurfa'nın Halfeti ilçesi, Yaz tatilin başlamasıyla binlerce yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapıyor.

Güneydoğu bozkırının ortasında olmasına rağmen Birecik Baraj Gölü sayesinde sahil kenti görünümüne sahip olan Şanlıurfa'nın Halfeti ilçesi, yapılan çalışmalar sayesinde adeta ziyaretçi akınına uğruyor.Baraj nedeniyle bir bölümü sular altında kalan, sakin ve huzur veren özelliğiyle Cittaslow Uluslararası Koordinasyon Komitesinin 2013 yılında "Sakin şehir" ağına dahil ettiği ilçe, hafta sonları günlük 10 binin üzerinde turisti ağırlıyor.Tarihi taş evleri ve doğal güzellikleriyle Güneydoğu'nun "saklı cenneti" olarak da adlandırılan ilçe, Türkiye'nin farklı kentlerinden vatandaşların yanı sıra yabancı turistlerin de ilgi odağı oluyor.

İlçeye gelen ziyaretçiler, büyük bölümü sular altında kalan "batık kenti" tekne turuyla geziyor. Tur sırasında birçok medeniyete ev sahipliği yapan Rumkale'yi de görme fırsatı bulan turistler, bozkırın ortasında farklı atmosfere tanıklık ediyor. İlçede su altında kalan caminin minaresi ve terk edilmiş eski yapıların bulunduğu Savaşan Mahallesi ilgi gören yerler arasında bulunuyor. Bir kısmı su altında kalan Ulu Cami'yi gezen ziyaretçiler, dünyada sadece burada yetişen "Karagül" bitkisini sahildeki seralarda görebiliyor. Aziz Nerses Kilisesi, Bar Şavma Manastırı ve İncil’in bir nüshasının çoğaltıldığı yer olarak bilinen Rumkale, kaya kilisesinin yer aldığı tarihi Savaşan Köyü’ne teknelerle düzenlenen turlar, yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor. İlçedeki otellerin ise tamamen dolu olduğu öğrenildi. Halfeti de özellikle yaz tatilin girmesiyle neredeyse yer bulmak imkansızlaşırken, yaşanan bu durum turizmcinin yanı sıra esnafın da yüzünü güldürüyor.

YORUM EKLE
YORUMLAR
misafir
misafir - 1 yıl Önce

halfeti yazın çok güzel

SIRADAKİ HABER