Yapışık siyam ikizlerin dramı

Yapışık Doğdular, üçüz olarak Sezaryenle dünyaya geldiler. İkisi diğer kardeşleri kadar şanslı değildiler.  Üçüz olarak sezaryenle Şanlıurfa Kadın Doğum Hastanesinde Dünya’ya gelen Muhammed ve Mustafa Y. kardeşlerden ikisi diğer kardeşleri Medine Y. kad

Yapışık siyam ikizlerin dramı

Yapışık Doğdular, üçüz olarak Sezaryenle dünyaya geldiler. İkisi diğer kardeşleri kadar şanslı değildiler.

 Üçüz olarak sezaryenle Şanlıurfa Kadın Doğum Hastanesinde Dünya’ya gelen Muhammed ve Mustafa Y. kardeşlerden ikisi diğer kardeşleri Medine Y. kadar şanslı değildiler.

 8 Mayıs'ta Şanlıurfa Kadın Doğum Hastanesinde üçüz olarak Dünya’ya gelen kardeşlerden ikisi siyam ikizi olarak dünyaya geldiler.

Anne karnında daha 4 aylıkken üçüzlerden ikisinin gelişimini tamamlayamadığı ve yaşama ihtimali olmadığı doktorlar tarafından belirlendi. Ancak annenin hayati tehlikesinin olduğunu göz önünde bulunduran Doktorlar çocukların alınmasının riskli olduğu için müdahalede bulunmadı.

Üçüz kardeşlerden  ‘Medine’ adı verilen bebeğin ise sağlık durumunun iyi olduğunu belirten 32 yaşındaki baba Ali Y., diğer iki yapışık bebekleri Muhammed ve Mustafa Y.,’nin ise yapışık olduğu için sürekli ateşlerinin yükseldiğini ve normal olarak gelişmediklerini ifade etti.

 Şanlıurfa’da yaşayan baba Ali Y. İşsiz olduğu için çocuklarının tedavi sürecini takip ettiremediğini defalarca çocuk Hastanesine giderek çocuklarının tedavi süreçleri için Ankara’ya yapılmasını isteyen baba Ali Y.bunun üzerine sevk aldığını basına haber vermemesi için baba Ali Y.’ye telkinde bulunduğunu iddia eden baba Ali Y. haberdar edeceğini söylemesi üzerine elindeki sevk kâğıdını yırttığını söyleyen baba Ali Y. Başhekim’in yaptığına bir anlam veremediğini, tek düşüncesinin çocuklarının tedavi süreçleri için çabaladığı ve hiçbir yetkilinin kendisiyle ilgilenmediğini iddia eden baba Ali Y. yağtığı açıklamada, Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç’le görüşmek için eşi ve üçüz çocukları ile birlikte Valiliğe defalarca gittiğini ancak Vali Celalettin Güvenç’le görüşme taleplerinin sürekli engellendiğini iddia etti.

Üçüz çocukların annesi Hülya Y.(23) ise doğum sancıları artınca, 5 Mayıs'ta Şanlıurfa Kadın Doğum Hastanesi’ne kaldırıldı. Kadın Doğum Uzmanı Ahmet Dönen tarafından ameliyata alınan genç anne, sezaryenle yapılan doğumla biri kız ve yapışık ikiz erkek bebekler dünyaya getirdi. Kuvöze alındı. Birkaç gün kuvözde tutulan bebekler Çocuklardan ikisinin göğüs bölümü çok yetersiz gelişmiş. Göğüslerinden yapışık olan ikizlerin kol ve bacaklarının da büyük ölçüde gelişmemiş olduğu görüldü. Ankara Hacettepe Hastanesinde tedavileri devam eden ikizler Muhammed ve Mustafa Y. Adlı ikizler 6 aylıkj iki erkek çocukları olan Ali ve Hülya Y. çifti ise ikizlerinin operasyonla birbirlerinden ayrılmaları için başta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’ndan Şanlıurfa Milletvekillerinden kamuoyundan yardım için el uzatılmasını istiyorlar.

URFADABUGUN

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER