Yağmur Ekinlere Yaradı

Ekilebilir tarım arazisi genişliği bakımından Türkiye’nin en büyük illeri arasında yer alan Şanlıurfa’da bir aydır düşen yağışla birlikte ekinler kısa sürede boy verdi.

Yağmur Ekinlere Yaradı
Türkiye’nin en geniş arazisine sahip illerin başında gelen Şanlıurfa’da bu yıl daha önceki yıllara oranla ekinler daha kısa sürede gelişti. Ekilen alanların büyük kısmı buğday olurken, yağan yağmur ve hava koşullarının normallerde seyretmesi dolayısıyla geçen seneye göre buğdaylar daha fazla gelişti. Bu anlamda çiftçilerin umudu büyürken, ziraat mühendisleri de hava koşullarının iyi olduğunu ve kısa süre sonra ekinlerin daha fazla gelişeceğini kaydetti.
Henüz kış ayları başındayken, buğdayın boyu ortalama bir karış olurken, bu durum yüksek rekolte beklentisini de artırdı. Çiftçilerin yanı sıra ziraat mühendisleri de bu yıl buğdayda yüksek rekolte beklediklerini dile getirdi. Aynı şekilde bu yıl kuraklık korkusunun da olmaması çiftçileri ayrıca sevindiriyor. Bu yıl daha ilk ayda düşen yağış miktarı, geçen yıllara oranla fazla olması dolayısıyla barajlarda da su seviyesi yüksek oluyor. Barajlardan faydalanamayan çiftçiler de sondajlarla sulama ihtiyacını karşılıyor. Kış ayları olması sebebiyle herhangi bir kaynak suya ihtiyaç duyulmazken, meteoroloji yetkililer, bu yıl bol miktarda yağış beklediklerini belirtti.
Yağmur oranının fazla olacağı belirtilmesi üzerine bölgede verimlilik anlamındaki beklenti de yükseliyor.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER