Yağışlar Urfalı Besicilerin Yüzünü Güldürdü

Türkiye'nin önemli tarım bölgelerinden olan Şanlıurfa'da yağışlar ekili tarım alanlarının yanı sıra meralardaki otlarında büyümesine neden oldu. Yağışlarla meraların erken yeşermesi besicileri sevindirdi.

Yağışlar Urfalı Besicilerin Yüzünü Güldürdü

Küçükbaş hayvancılığın önemli merkezlerinden Şanlıurfa'da, yağışların ardından meraların gelişmesi besicileri umutlandırdı. Yaklaşık 2 milyon küçükbaş hayvanın bulunduğu kentte, geçen yıl yaşanan kuraklığın ardından bu yıl gerçekleşen bol yağış, meraların erken yeşermesini sağladı.

Şanlıurfa'nın Siverek, Hilvan,Akçakale, Bozava ve Tek Tek Dağları bölgelerinde hayvancılıkla uğraşan besicilerin yüzü, son üç aydır etkili olan yağışlarla gülmeye başladı.

Kent genelinde mevsim normallerinin üzerinde yağışın olması, besicileri sevindirdi. Bol yağmurla birlikte yaylalardaki otlaklar, yeşile büründü. Besici ve göçerler, bu durumun bereket getireceğine, bölge hayvancılığına katkı sağlayacağına inandıklarını söyledi.

Sonbahar ve kış ayında devam yağmurun bereket olarak gördüklerini anlatan besiciler yağmurlardan dolayı dağlar ve otlakların yeşile büründüğünü, bunun da bölge hayvancılığı açısında çok önemli bir gelişme olduğunu söyledi. İlk defa hayvanların otlaklarda bol ot yediğini anlatan göçerler, bu nedenle hayvanların aşırı kilo aldığını ve bu durumun et fiyatlarında düşüşe neden olacağına inandıklarını belirtti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER