15 Haziran 2013 Cumartesi 00:00
Vali Güvenç, “Kalkınmanın  Odağında Sanayiciler Var
banner23

“Dünya küresel-leşiyor, iletişim çağında yaşıyoruz ve Türkiye de kendine bir hedef koyuyor. Geleceğin dünyasında ülkemiz daha güçlü yer alsın, dünyanın ilk on ülkesi arasına girsin diyoruz. Geçmiş on yıl Türkiye'nin bu hedefleri yakalayabile-ceğini gösteriyor” dedi. 

Mevcut kalkınma hızlarıyla hedefe varmanın zor olacağını dile getiren Vali Güvenç, ülkenin geçtiğimiz on yıldaki performansının üçe katlanması gerektiğine dikkat çekti. Yeni piyasa kültürün tabana henüz tam anlamıyla yansıtılamadığına değinen Vali Güvenç; devletin bu durumun farkında olduğunu, bu yönde de birçok çalışma yapıldığını ifade etti. KOSGEB, İşkur, TÜBİTAK, Bilim ve Teknoloji Bakanlığının desteklerinin tüm Türkiye'de olduğu gibi Şanlıurfa'da da işadamları tarafından yetirince bilinmediğini söyleyen Vali Güvenç, “Destekleri sanayici yeterince bilmediği için, sanayiciye destek veren kuruluşlar bu konuda kendilerine ayrılan bütçeyi bitiremiyorlar” dedi. 

Yeni döneme ayak uydurmak gerektiğini sözlerine ekleyen Vali Güvenç, “Kendimizi yenilememiz, üretim anlayışımızı değiştirmemiz gerekiyor. Bir araya gelmek, sermayeleri birleştirmek gerekiyor. Teşvik ve destekleri çok iyi takip edip bunlardan istifade etmek gerekiyor. Bu toplantılarda bunlar konuşulacak, işi bilenler gelip burada bunları anlatacak” dedi. 

Şanlıurfa'nın çok iyi, köklü bir üniversiteye sahip olduğunu belirten Vali Güvenç, üniversiteyle sanayicinin iş birliği içerisinde projeler yaparak bu desteklerden faydalanılması gerek-tiğinin altını çizdi. “Bugün burada beni değil TÜBİTAK'tan gelen uzman-larımızı iyi dinlememiz gerekir” diyerek sanayicinin bu konularda daha bilinçli hale gelmesini isteyen Vali Güvenç, “Zaman ağlama, şikâyet etme zamanı değil; zaman bir araya gelme, arayış içinde olma ve güçleri birleşti-rerek yatırım yapma zamanıdır” dedi. 

Vali Güvenç, devletin alt yapı yatırımlarını gerçekleştirdiğini yatırımlarda ise özel sektörü  teşvik ettiğini belirterek, “Kalkınmanın odağında da siz sanayiciler varsınız, bizim ümidimiz sizlersiniz” dedi. 

Toplantıda Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sabri Ertekin, Şanlıurfa'nın potansiyeli hakkında katılımcılara bilgi verirken, Harran Üniversitesi Rektörü Halil Mutlu ise, üniversite'nin her türlü projeye katkı sağlamaya hazır olduğunu söyledi. 

Toplantıda yapılan konuşmaların ardından TÜBİTAK'tan gelen uzmanlar tarafından katılım-cılara ARDEB, TEYDEB ve BİDEB Destekleri hakkında bilgiler verildi. Toplantı, sanayicilerin sorduğu soruları TÜBİTAK uzmanlarının cevaplamasıyla devam etti.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.