Urfa’nın Sahte ‘Seçim Tweetleri’

Şanlıurfa’da yaklaşan yerel seçimler öncesi siyasi arena iyice kızıştı. Aday Adayları arasında rekabet yaşanırken sosyal medya da bundan nasibini aldı. Özellikle twitter de Fake (sahte) hesapların arttığı görüldü.    ŞANLIURFA’DA İLKLERİN SEÇİMİ Türkiye’d

Urfa’nın Sahte ‘Seçim Tweetleri’
Şanlıurfa’da yaklaşan yerel seçimler öncesi siyasi arena iyice kızıştı. Aday Adayları arasında rekabet yaşanırken sosyal medya da bundan nasibini aldı. Özellikle twitter de Fake (sahte) hesapların arttığı görüldü. 
 
ŞANLIURFA’DA İLKLERİN SEÇİMİ
Türkiye’de Gezi olayları ve Mısır’da yaşanan askeri darbe ile birlikte Sosyal Medya’nın gücü bir kez daha gündeme gelmişti. Yaklaşan yerel seçimler öncesi Şanlıurfa’da Büyükşehir Belediyesi ile birlikte 2 yeni ilçe daha belediye başkanını seçecek.  Şanlıurfa’da Büyükşehir, Haliliye ve Eyübiye Belediyeleri ilk belediye başkanlarını da seçmiş olacak. 
 
TWİTTER’DE EN ÇOK BÜYÜKŞEHİR ADAYI KONUŞULUYOR
Birçok ilk’i beraberinde getirecek olan yerel seçimler öncesinde Aday adayları arasında yaşanan rekabet sosyal medya’ya da yansıdı. Özellikle Twitter’de birçok sahte hesap açıldı. 
 ‘Urfa, Şanlıurfa, Mozaik’ gibi kodlarla kurulan birçok yeni hesaptan siyasi propagandalar paylaşılıyor. Sahte twitter hesapları arasında zaman zaman atışmalar yaşanırken, kullanıcıların kendi destekledikleri aday adaylarının seçileceğini ileri sürüyor.  Zaman zaman tatlı sert tartışmalarında yaşandığı Sosyal Medya’da en çok konuşulan konu ise Ak Parti’nin Büyükşehir Belediye Başkan Adayının kim olacağı. 
 
 
EN ETKİLİ ALAN TWİTTER
Özellikle gündemi hızlı takip etmek veya gündem oluşturmak için twitter bu alanda en etkili sosyal medya alanı olarak gören Sosyal Medya uzmanları ise Twitter’i  ‘’Kimisi derdini, sıkıntısını, sevincini duyuracağı bir günlük gibi davranır bu alana, kimisi beğendiği ya da beğenmediği herhangi bir şeyi takip edenleriyle paylaşmak için kullanır. Kimisi ise Twitter’a bir “iş” olarak bakar ve ya kendi markasını oluşturmak için ya da sorumlusu olduğu markayı tanıtmak ve yaymak için kullanır. Kimisi de son zamanlarda siyasiler propaganda aracı olarak görüyor. Mantıklı da. Geçmişte bir yerde okumuştum: Avrupa’nın bir kentinde bir parlamenter adayı seçmenlerine twitter üzerinden ulaşarak Parlamentoya girmeyi başarmış. Hem de bir kuruş harcamadan bu kadar etkili bir araç’’ olarak görüyor. 
 
 
SOSYAL MEDYA TOPLUM ÜZERİNDE ETKİLİ 
Twitter’de gündem oluşturmak isteyenler ise #adayımızxşahsı  # urfanıntekadayı gibi hashtag formatları oluşturuyor.  Mısır askeri darbesi ve gezi olaylarında da birçok olay hashtag oluşturularak Facebook ve Twitter üzerinden tüm dünya’ya yayılmıştı. Bu olayların ardından sosyal medya’nın toplum üzerindeki etkisi tartışma konusu olmuştu. (haber.com)
 
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER