“Urfalıları işsiz bıraktığımızı biliyoruz”

Naci Çetindağ Suriyelilerin Şanlıurfa’ya gelmesiyle birlikte artan nüfus sayısı, günlük işlerde iş piyasasının ucuzlamasına da neden oldu. Kentte çalışmaya başlayan Suriyeliler, Urfalıların iş kalmasına neden oluyor. Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak, Ş

“Urfalıları işsiz bıraktığımızı biliyoruz”

Naci Çetindağ

Suriyelilerin Şanlıurfa’ya gelmesiyle birlikte artan nüfus sayısı, günlük işlerde iş piyasasının ucuzlamasına da neden oldu. Kentte çalışmaya başlayan Suriyeliler, Urfalıların iş kalmasına neden oluyor.

Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak, Şanlıurfa’ya sığınan mülteciler, başta inşaat olmak üzere diğer ilerde ucuz yevmiyeyle çalışması, Şanlıurfalı vatandaşların iş kalmasına neden oluyor. Yıllardan beri çalışan ve artık işinin ustası olan vatandaşlar, Suriyellerin ucuza çalışması sonucu ya kendileri de ucuza çalışmak zorunda kalıyor ya da işsiz kalıyor. İşsiz kalan vatandaşların büyük bir kısmı başka illere çalışmaya giderken, bir kısmı da burada kalarak, sabahtan akşama kadar kahvelerde oturuyor. Şanlıurfalıları iş bıraktıklarının farkında olduklarını söyleyen Suriyeliler, kendi ülkelerinden buraya çalışmak için geldiklerini söyledi. Halep ilçesinden geldiğini söyleyen Halit Elhasan yaptığı açıklamada; “biz Suriye’den Türkiye’ye iş için geldik. Hem sığınmacı olarak hem de iş arıyoruz bir gün iş var bir gün yok. Biz geldikten sonra Şanlıurfa’da işsizlik sorunu yaşanmaya başlandı, bunun farkındayız. Daha önceleri bir işçi yevmiyesi 40 lira iken şimdi 20 lira civarında dolaşıyor. Bu durumda Urfalılar işsiz kalıyor ama bizim de çalışmaya ihtiyacımız var, zaten ülkemizden kaçmış, perişan olmuşuz” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER