Urfalı ailenin yaşam mücadelesi

Aslen Şanlıurfalı olan Adana'da yaşayan aile zor günler yaşıyor.

Bu video Adobe Flash Player'ın son sürümünü gerektirmektedir.

Adobe Flash Player'ın son sürümünü indirin.

Adana'da biri doğuştan engelli 5 çocuk annesi 36 yaşındaki Azize Çiftçi ile işsiz 38 yaşındaki İbrahim Çiftçi, kiralık tek odalı evde yaşam savaşı veriyor.
Merkez Yüreğir İlçesi'nin Cumhuriyet Mahallesi'nde oturan Azize ile İbrahim Çiftçi, 11 yıl önce evlendi. İlk çocukları Emirhan, doğum sırasında beynine yeterli oksijen gitmemesi nedeniyle engelli olarak dünyaya geldi. Hem yatalak olan hem de konuşamayan Emirhan'dan sonra çiftin peş peşe 4 çocuğu daha dünyaya geldi. Aylık kirası 300 lira olan bir oda ve bir mutfaktan oluşan evde yaşam mücadelesi veren aile yardım bekliyor.

Tek hayalinin daha güzel bir hayata olduğunu belirten Azize Çiftçi, "Engelli olan Emirhan, sıvı yiyeceklerle beslemek zorunda. Her gün şırınga ile ona mama veya puding tarzı yiyecekler veriyorum. Sürekli bakım yapmak onu bir an olsun yalnız bırakmamak zorundayım. Eşim çalışmadığı için de aylık 700 TL engelli bakım maaşı geçinmek zorundayız. Mama ile beslendiği için bez ve mama masrafları çok fazla. Düzenli bir işe ve gelire ihtiyacımız var" dedi.

Çocuklarından 2'sinin okula gittiğini anlatan Azize Çiftçi, "Emirhan'ın eğitim yaşı geldiğinde okula kaydettiremedik. İki defa, okuldan yazı geldi. Gittim, okul müdürü ile görüşüp, durumu anlattım. O bahçede koşan çocukları görünce, elinde karne ile evlerine dönenlere bakınca gözyaşlarımı tutamadım. Keşke Emirhan'ım da okula gidebilse, karne ile eve gelseydi" diyerek gözyaşı döktü.
Güncelleme Tarihi: 23 Ocak 2016, 17:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER