Urfa’da Yapışık Olan İkizler Birbirinden Ayrıldı

Şanlıurfa'da bir ay önce sezaryenle doğan siyam ikizleri yapılan başarılı ameliyat ile birbirinden ayrıldı.

 Mustafa Bayar

Şanlıurfa'da bir ay önce sezaryenle doğan siyam ikizleri yapılan başarılı ameliyat ile birbirinden ayrıldı.
Şanlıurfa'da sezaryenle doğum yapan Gülçin Yaşar'ın siyam ikizleri dünyaya geldi. Aynı karaciğeri paylaşan erkek ikizler, aradan geçen bir ay sonra ameliyatla birbirinden ayrıldı.
Hamileliğinin 38'inci haftasında doğum sancıları tutan Gülçin Yaşar, eşi Adem Yaşar tarafından özel bir hastaneye götürüldü. Burada sezaryenle doğum yapan Gülçin Yaşar'ın erkek ikizleri, yapışık halde dünyaya geldi. Yeni Doğan Ünitesi'nde yoğun bakıma alınan erkek bebeklerin karın ve göğüs bölgelerinden yapışık olduğu ve aynı karaciğeri paylaştıkları belirlendi Özel bir hastanede gözetim altında tutulan ikizler bir ay sonra kilo almalarıyla birlikte yapılan başarılı ameliyatla birbirinden ayrıldı.
Her biri 1 kilo 900 gram olarak dünyaya gelen yapışık ikizler aynı karaciğeri paylaşıyorlardı. Doğumun şu ana kadar ikizleri takip eden doktorlar MR’larını çektikten ve gerekli tetkikleri yaptıktan sonra Çocuk Cerrahisi Doktor op. Dr. Suat Erkoç ve ekibinin yaptığı 2 saatlik ameliyatla bebekleri birbirinden ayrıldı.
Çocuk Cerrahisi Doktor Op. Dr. Suat Erkoç, “ Hastalarımız bize bir ay önce geldiler, 38 haftalık gebelikten doğan yapışık ikizler hastalarımızın tetiklerini yaptık karaciğerinin bitişik olduğunu diğer organlarda herhangi problem olmadığını gördük çok nadir görülen bir hastalık yaklaşık 500 bin doğumda bir gözüken bir hastalıktır. Ve yapılan uzun tetiklerden sonra hastanın ameliyat etmemiz için kilo almasını bekledik hastalarımız belirli bir kiloya ulaştıktan sonra hastalarımızı ameliyata aldık, ameliyat süremiz yaklaşık 2 saat sürdü. Ve büyük bir başarı ile karaciğerlerini birbirinden ayırdık ve şuanda hastalarımızı yoğun bakıma aldık ameliyattan sonra hastalarımızın genel durumları iyi bir sıkıntıları yok durum bulguları normal seyrediyor. Şanlıurfa’da çok nadir rastlanan bir durum özellikle yapışık ikizlerin olması ve ayrılması konusundaki kararlar herkesinin ilgisini çeker  bazen bebeklerin ayrılması ölümle sonuçlanabiliyor. Çok şükür bizim bu ameliyatımız bebeklerin ikisinin de sağlığı iyidir”dedi.
2 yıllık evli Adem ve Gülçin Yaşar Çiftinin başarılı bir ameliyatla ayrılan ikizlerine Nebi ve Muhammed ismini verdi.
 
Güncelleme Tarihi: 29 Haziran 2016, 12:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER