Urfa’da tarım fuarı açıldı

Şanlıurfa’da bu yıl 3’üncüsü düzenlenen Gıda Tarım ve Hayvancılık Fuarı'nın açılışını Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Mehmet Daniş ile birlikte gerçekleştiren Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, Büyükşehir Belediyesi ve Ticaret Sanayi Odası ile birlikte Şanlıurfa'ya yapacağı yeni fuar merkezinin müjdesini verdi.

Haliliye ilçesine bağlı, Cumhuriyet Meydanında bu yıl 3’üncüsü düzenlenen Gıda Tarım ve Hayvancılık Fuarı'nın açılış törenine;Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Mehmet Daniş, Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük,  Harran Üniversitesi Rektörü Ramazan Pakaltın, AK Parti İl Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, İlçe Belediye Başkanları ve STK Temsilcileri katıldı.

6 Mart'ta kadar ziyaretlerini ağırlayacak olan Fuar alanını Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Mehmet Daniş ile birlikte gezen Başkan Nihat Çiftçi ve beraberindekiler, son teknolojilerle donatılmış tarım aletlerini inceleyerek yetkililerden bilgi aldı.

DANİŞ, ŞANLIURFA'NIN BEREKETLI TOPRAĞI TÜRKİYE'Yİ VE BÖLGEYİ DOYURACAK

Fuar açılışının ardından yaptığı konuşmada Tarım kenti Şanlıurfa için önemli bir fuarın açılışını gerçekleştirdiklerini ifade eden Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Mehmet Daniş, "Zamanın en teknolojik aletlerine sahip olursanız daha fazla ürün elde edebilirsiniz, daha kaliteli ürün elde edebilirsiniz. Şanlıurfa'nın bereketli toprakları sadece bölgeyi değil Türkiye’yi, komşu ülkelerini de doyurabilir; Yeter ki doğru bir şekilde tarım yapalım, doğru şekilde sonuç alalım. Sayın Bakanımız Faruk Çelik’in de Şanlıurfa milletvekili olması bunda çok önemli bir etken olduğunu görüyorum” şeklinde konuştu.

BAŞKAN ÇİFTÇİ, TEKNOLOJİYLE ÜRETİMİMİZİ ARTTIRMALIYIZ

Gıda Tarım ve Hayvancılık Fuarı'nın açılış konuşmasını gerçekleştiren Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, "Teknolojiyi topraklarımızla birleştirerek üretimi arttırmalıyız" dedi.

"Şanlıurfa'nın bereketli toprakları ve sulanabilir arazileriyle, Türkiye'nin gıda ve tarım alanında önemli bir kenttir" diyen Başkan Nihat Çiftçi,"Sadece varlık olarak bu topraklara sahip çıkabilmemiz önemli bir unsur değil, önemli olan topraklarımızı işleyebilirlik seviyesinde teknik bilgiye sahip olmaktır. İşte tarım fuarlarımız bu yüzden bilimi takip edebilme, tekniklerden faydalanarak teknolojiyi toprakla buluşturabilmektir. Aynı zamanda bu fuar merkezlerinde çiftçilerimizin bir araya gelme yerleri olarak bakmamız gerekiyor. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanımız Faruk Çelik'in, Şanlıurfa Milletvekili olması Şanlıurfa'nın Hayvancılık ve Tarımda ayağa kalkması için yeterli bir sebeptir. Bakanım Faruk Çelik'in Şanlıurfa'ya olan emeğini hepimiz çok yakından biliyoruz. İnşallah Şanlıurfa'da güzel gelişmeler yaşanacak" dedi.

ÇİFTÇİ, "11 NİSAN'DA FUAR ALANIN TEMELİNİ ATACAĞIZ"

11 Nisan'da yeni Fuar merkezinin temelini atacaklarının müjdesini veren Başkan Nihat Çiftçi, " Fuar Alanın Şanlıurfa'nın ve Büyükşehir Belediyesinin gündeminde. Büyükşehir Belediyesi olarak Şanlıurfa'da yapacağımız fuar alnının mülkiyet sorununu çözerek planlama ve projesini tamamladık. İnşallah 11 Nisan Şanlıurfa'nın kurtuluş gününde Fuar alnının temel atmayı planlıyoruz" şeklinde konuştu.

VALİ KÜÇÜK, TARIM BAKANIN ŞANLIURFA'DAN OLMASI BÜYÜK ŞANS

Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük ise, Tarım için iyi toprak, güneş ve suyun lazım olduğunu belirterek, “Bunun üçü bir araya gelince oradan şehirler, medeniyetler fışkırıyor.Ülkenin Tarım Bakanı bu ilde, büyük bir şans ve büyük talih. Bu nedenle Şanlıurfa çok şanslı, özellikle kabinenin en güçlü isimlerinden birinin hem de Tarım Bakanı olarak Şanlıurfa’da olması bizim şansımızı katlamıştır, arttırmıştır” dedi. 

Daha sonra protokol üyeleri tarafından kurdelenin kesilmesiyle birlikte ziyaretçilerine kapılarını açan Fuarı inceleyen Bakan Yardımcısı Daniş ve Başkan Nihat Çiftçi, kurulan stantları inceleyerek firma yetkilileriyle sohbet etti.

Güncelleme Tarihi: 03 Mart 2016, 23:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER