Urfa’da FETÖ’den Bin 519 Kişi işlem gördü, 755 Kişi tutuklandı

15 Temmuz Darbe girişiminin ardından Türkiye genelinde olduğu gibi Şanlıurfa’da da Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından FETÖ/PDY Terör Örgütüne yönelik operasyonlar hummalı ve titizlikle sürüyor. 15 Temmuz Darbe girişiminin ardından Şanlıurfa’da FETÖ’ den tutuklananların sayısı 755’e ulaştı.

Urfa’da FETÖ’den Bin 519 Kişi işlem gördü, 755 Kişi tutuklandı

Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığı himayesinde Şanlıurfa Emniyet Müdürlüğü tarafından FETÖ/PDY terör Örgütüne yönelik gerçekleşen Hakim, Savcı, Subay, Astsubay, Polis, Kaymakam, Öğretim Görevlisi, Avukat ve aralarında İş adamlarının da bulunduğu toplam 1519 kişi hakkında işlem yapıldı. 1519 Kişiden 755’i tutuklanarak cezaevine konuldu.

48 HAKİM VE SAVCI TUTUKLANDI FİRAR OLANLAR VAR!

15 Temmuz Darbe girişiminin ardından başlatılan FETÖ operasyonları kapsamında Şanlıurfa’da 48 Hakim ve Savcı tutuklanırken, 23’ü Adli Kontrol şartı ile serbest bırakılırken 4 Hakim ve Savcının gözaltlarının sürdüğü ve 4 Hakim ve Savcı hakkında yakalama kararı olduğu öğrenilirken genel olarak bakıldığında 79 Hakim ve Savcı hakkında işlem yapıldı.

53 SUBAY VE ASTSUBAY TUTUKLANDI

Darbe girişimini başlatan TSK içerisindeki yapılanmanın bir an evvel çökertilmesi ve yakalanması için Şanlıurfa’da yürütülen çalışmalar ve operasyonlar kapsamında 53 Subay ve Astsubay FETÖ operasyonları kapsamında tutuklandı. 55 Subay ve Ast Subay adli kontrol şartı ile serbest bırakılırken 1 Subay hakkında yakalama kararının olduğu, 2 Subayın halen sorgusunun devam ettiği öğrenilirken Mahkeme tarafından tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan Subay ve Ast Subayların sayısının ise 11 olduğu öğrenildi. Genel olarak TSK içerisinde gerçekleşen FETÖ operasyonlarında toplam 123 kişi hakkında işlem yapıldığı öğrenildi.

293 POLİS TUTUKLANDI

FETÖ/PDY Terör Örgütüne yönelik Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından titizlikle yürütülen araştırmalar kapsamında Emniyet Teşkilatında Şanlıurfa’da aralarında rütbelilerinde bulunduğu 293 Polis tutuklandı. 60 Polis’in Adli Kontrol şartı ile serbest bırakıldığı öğrenilirken 12 Polis hakkında yakalama kararı olduğu, 1 Polisin tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldığı öğrenilirken 4 Polisin ise firar olduğu öğrenildi. Toplam sayılara bakıldığında Emniyet teşkilatında 370 kişi hakkında işlem yapıldığı görüldü.

1 KAYMAKAM TUTUKLU

FETÖ Operasyonları kapsamında ilçelerde Kaymakamlık görevini yürüten ve yapılan araştırmalar sonucunda FETÖ bağlantısı olduğu tespit edilen 1 Kaymakam tutuklanırken 2 Kaymakamın ise adli kontrol şartı ile serbest bırakıldığı öğrenildi. Genel sayı olarak ise 3 ilçe Kaymakamı hakkında işlem yapıldığı görüldü.

34 ÖĞRETİM GÖREVLİSİ TUTUKLANDI

 Özellikle Eğitim alanında sızan FETÖ’cülerin tespit edilmesi ve yakalanması kapsamında yürütülen çalışmalar kapsamında 34 Öğretim görevlisi tutuklandı. 21 Öğretim görevlisinin Adli Kontrol şartı ile serbest bırakıldığı öğrenilirken 17 Öğretim Görevlisinin ise göz altılarının devam ettiği ve 5 Öğretim görevlisinin firar olduğu öğrenildi. Toplam FETÖ soruşturması kapsamında Şanlıurfa’da 82 Öğretim görevlisi hakkında işlem yapıldı.
  
4 AVUKAT TUTUKLANDI

Adli Yargıda savunucu olarak bilinen ve yapılan araştırma ve soruşturmalar kapsamında FETÖ bağlantısı olduğu tespit edilen Şanlıurfa BARO’su avukatlarından 4 kişinin FETÖ’den tutuklandığı öğrenilirken, 2 Avukatın Adli Kontrol şartı ile serbest bırakıldığı 5 Avukat hakkında ise yakalama kararı olduğu öğrenildi. FETÖ’den Avukatlara yönelik yapılan incelemeler kapsamında toplam 11 Avukat hakkında işlem yapıldığı öğrenildi.

322 İŞ ADAMI VE MEMUR TUTUKLANDI

15 Temmuz Darbe girişiminin sonuçsuz kalması ve halkın iradesi tarafından bertaraf edilmesiyle birlikte FETÖ’ye finansman sağlayan iş adamlarının da bulunduğu, Memur ve STK başkanlarının da bulunduğu toplam 322 kişi FETÖ’den tutuklandı.  70 İş adamı, Memur, STK temsilcisinin göz altılarının devam ettiği öğrenilirken 221 kişinin ise Adli Kontrol şartı ile Salı verildiği öğrenildi. Yine İş adamı ve Memurlarında aralarında bulunduğu 52 kişi tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılırken 66 kişi hakkında yakalama kararı olduğu öğrenildi.

 1519 KİŞİ HAKKINDA İŞLEM YAPILDI

Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Şanlıurfa merkez ve ilçelerde yürütülen FETÖ/PDY Operasyonları kapsamında, aralarında Hakim, Savcı, Subay, Ast Subay, Polis, Kaymakam, Öğretim Görevlisi, Avukat, STK Başkanı, Memur ve İş adamlarının da bulunduğu 1519 kişi hakkında işlem yapıldığı öğrenildi. 1519 kişiden 755’i tutuklanırken, 93 kişinin göz altılarının sürdüğü, 384 kişinin Adli Kontrol Şartı ile Salı verildiği, 93 kişi hakkında yakalama kararı olduğu 64 kişinin tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldığı ve 130 kişinin ise Firar olduğu öğrenildi.
 
 
 
 

Güncelleme Tarihi: 21 Ekim 2016, 10:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER