Urfa’da ekmeğe zam

Şanlıurfa’da son olarak ekmeğe de zam geldi. Ulaşım zammı ve suyun yüksek faturalarının ardından Urfalılar güne ekmeğe yapılan zamla uyandı. Artarda gelen zamlar Kemal Sunal’ın “Orta Direk Şaban” filmindeki zam sahnesini akıllara getirdi.

Asgari ücret ve emekli maaşlarına yapılan zamların ardından birçok alanda zam uygulanmaya başlandı. Geçtiğimiz günlerde Şanlıurfa ulaşımına zam yapılmıştı. Ulaşımın ardından evlere gönderilen yüksek su faturaları vatandaşları isyan ettirdi. Son olarak Şanlıurfalılar ekmeğe zam ile güne başladı.

SOMUN EKMEK 85 KURUŞ

Şanlıurfa’da ekmek fiyatı 80 kuruştan, 85 kuruşa yükseldi. Uzun bir süredir 80 kuruş olarak seyreden somun fiyatı bugünden itibaren 85 kuruştan satılmaya başladı.

TIRNAKLI EKMEĞE GİZLİ ZAM

Şanlıurfalıların vazgeçilmezi tırnaklı ekmekte zam gördü. 60 kuruştan satılan tırnaklı ekmeğe zam gelince fırıncılar gramajı düşürme kararı aldı. Halk dilinde gizli zam olarak bilinen yöntemle tırnaklı ekmeğin gramajı düşürüldü. Tırnaklı ekmeğin hamuru 160 gramdan, 150 grama düşürüldü. Tırnaklı ekmeğe gizli zam yapılmadı. Tırnaklı ekmek 60 kuruştan satışa çıkmaya devam edecek. Şanlıurfa Fırıncılar Odası Başkanı Mehmet Emin Karaatlı, Şanlıurfa’da bugün itibariyle uygulamaya konulan somun da fiyat artışı, tırnaklı ekmek ve pide deki gramaj düşüklüğü nedeniyle açıklama yaparak bazı konulara açıklık getirdi.

 Asgari ücrete yapılan zam ile esnafın giderinin çoğalmasından kaynaklı meydana gelen fiyat artışları devam ederken bunun bir adresi de Urfa’da oldu. BAĞ-KUR ve SSK pirim borçlarında artışa neden olan zam, halkın cebine de yansıyarak ekmek fiyatlarında değişikliğe gidilmek zorunda bırakıldı.

 Fırıncıların haksız rekabetten kurtulması ve yeni yasa hazırlanması için Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik ile görüşen Fırıncılar Odası Başkanı Mehmet Emin Karaatlı: “ Ekmeğin gramajında sadece 10 gram geri çekme olayımız oldu. Somun ekmeklerinde yalnız Türk Gıda Kodeksine göre gramaj düşüklüğüne gidemediğimiz için 5 kuruşluk bir artış yansıdı. Bunlarda tüm girdilerimize gerek sigorta primlerimize, asgari ücretler, BAĞ-KUR primlerine yüzde 25 ila 30 arasında artış gösterirken oysa şuan bizim belirlediğimiz acil olarak yaptığımız gramajda 10 gramlık bir düşüş. Buda yüzde 5 ila 6 arasında farka sebebiyet veriyor buda sadece un farkı olarak belirlenen girdilerimizi yansıtmaya çalıştık. Önümüzdeki günlerde illaki ücrete yansıyacak veyahut fiyata yansıyacak tekrar gramaj ayarlamaya gidilecek durumumuz var. Biz bunun önüne geçebilmek için Sayın Bakanımızla gerek Ankara’daki, gerek buradaki görüşmelerimizde 5362 sayılı esnaf sanatkarlar kanununun 62. Maddesinde belirtilen ücret belirlemelerini oda belirler. Ancak belirlediğimiz ücret tarifeleri azami hadleri belirttiği için burada kayıt dışı esnafımızın bu ücret tarifesi altında satış yaparak haklı olarak dürüst çalışan esnafımızın karşısında rekabet oluşturuyor. Biz buna bir düzenleme getirmek için yasada değişikliğe gidilmesi için Sayın Bakanımızla görüşmelerimiz oldu. Buda Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına mevzu konu olan bir olay. Biz burada belirlenen ücret tarifelerinde azami değil de, asgari olarak belirler isek burada haksız rekabetin de önüne geçmiş olacağız. Bu olay 60 kuruş pidede, 85 kuruş somunda olan fiyatın azami haddi belirttiğimiz için aşağıya satmaya her türlü yetkisine sahip. Ancak burada kayıt dışı olan esnafımız, kayıt altında olan dürüst çalışan esnafımız karşısında haksız rekabet oluşturup haksız kazanç elde ediyor buda bizleri sıkıntıya koyuyor. Oysa biz belirleyeceğimiz asgari ücret tarifelerinde son belirleyeceğimiz en alt tabandan fiyat ile daha hijyenik daha sağlıklı, üretim yapan istediği fiyata satılabilsin. Önümüzdeki günlerde bu gramaj ayarlarında illaki itiraz ettiğimiz konular var. Sigorta, BAĞ-KUR primlerini eğer asgari yete çekilmesi durumunda hazırlayacağımız yeni ücret tarifeleri çekilmeyeceği durumda da belirleyeceğimiz ücret tarifelerini hesap ederek bir müddet gecikmelide olsa ileriki günlerde yapacağımız zama binaen acilen yapmak zorunda kaldığımız 10 gram düşüşü gerek halkımızın gerek esnafımızın bizi maruz karşılamalarını rica ediyoruz” dedi.

 

Güncelleme Tarihi: 20 Ocak 2016, 13:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER