03 Temmuz 2013 Çarşamba 00:00
Urfa Semahı Değil Kısas Semahı'ymış

Şanlıurfa’da Alevi Bektaşi inancının ileri gelenlerinden Alevi Babası Ali Özel ve Kısaslı Aşık Sefai semahın doğuşunu ve asıl ismi hakkında bilgiler verdi.
 
URFA DAHA İYİ BİLİNDİĞİ İÇİN “URFA SEMAHI” DENİYOR
Alevi Babası Ali Özel, “Urfa Semahı denen bir şey yok, aslı Kısas Semahı’dır. Fakat Şanlıurfa’nın il olması hasebiyle bütün memleketlerde Urfa’nın ismi geçsin diye Semahın adı Urfa Semahı olmuştur. Trabzon’da, Karadeniz’de veya Ege’de ya da Trakya’da Kısas Semahı olarak söylendiği zaman; “Kısas nedir Neresi?” diye bütün vatandaşlarımız, insanlarımız, Alevi Bektaşi olanlar yahu bu Kısas Semahı nerenin semahı? diye sorar. Fakat herkes Urfa’yı tanıdığı, bildiği için Urfa Semahı olarak adlandırılır” dedi.
 
SEMAH MİRAÇ’TAN GELİYOR
Semah’ın Hz. Muhammed’in Mirac’a çıktığı günden bu yana gelen bir ibadet olduğunu söyleyen Kısaslı Aşık Sefai ise, “Alevi Bektaşi inancında özünde Semah vardır. Semahlarımız Hz. Peygamber Efendimizin yaşadıkları güne kadar dayanır.  Peygamber Efendimizin Mihrac’a çıkıp Cenabı Allah ile 90 bin kelam konuştuktan sonra geri dönüşte bir ışık görür. Bu ışık nedir diye gider bakar. Orada bir kapalı mekan. Kırklar Kapısı’nı çalar. Kırklar bir-iki defa kapıyı açmazlar.  Üçüncü defasında kapıyı açarlar kendisine. Siz kimlersiniz diyor. Biz Kırklarız diyor. Peki ben Kırklar olduğunuzu nereden bileyim. Biriniz bir keramet gösterin de bileyim. O zaman bir tanesi parmağına bir neşter vuruyor. Kırkından da kırk damla kan damlıyor. Hâlbuki parmağını yaralayan bir kişi. Bir damla kan da pencereden içeri düşüyor. Diyor ki bu kim ola. Deniliyor ki bu da Selman-ı Faris diğer ismiyle Selman-ı Pak. Dışarıya çıkmış. Cennet’ten üzüm getirmeyle görevlendirilmiş. O damla kan da ondan düşüyor. Üzümü ezdikten sonra dem yapıyorlar.  Engür suyu. Onu içiyorlar. İçtikten sonra mest olup Semah dönmeye başlıyorlar” dedi.
 
AŞIK SEFAİ: “HZ. MUHAMMED DE SEMAH DÖNDÜ”
Aşık Sefai, “Semah’ın diğer bir ismi de ‘Uçmak’tır. Tanrıya ulaşmaktır. Engür suyunu içtikten sonra Peygamber Efendimiz de Kırklar’la birlikte Semah’a kalkıyor. Semah dönerken sarığı başından düşüyor yere. O sarığı alıyorlar kırk pareye bölüyorlar. Kırk kişi bellerini bağlıyor. Şimdi bizim Cem evlerimizde Semah dönenler muhakkak bellerini bağlarlar. Baş açık, bel bağlı, yalın ayak” dedi.
 
KISAS SEMAHI DİĞER SEMAHLARDAN ÇOK DAHA ZENGİN YAPIDA
Kısas Semah’ının diğer yöre Semahlarından çok farklı müzikal zenginliği  olduğunu söyleyen Aşık Sefai, “ Kısas Semah’ı altı bölümden oluşuyor. Mihraç’la başlıyor. Tevhid’le bitiyor. Nereden baksan bir saat bir zaman alır. Müzik olarak çok zengin” dedi.
 
AŞIK SEFAİ KİMDİR?
Şanlıurfa'nın Kısas beldesinde 1954 yılında dünyaya geldi. Gerçek adı Mehmet Acet’tir. Aşık Sefai, Kültür ve Turizm Bakanlığı Şanlıurfa Devlet Türk Halk Müziği korosunda ses sanatçısı olarak çalışıyor.
 
Aşık Sefai maddi imkansızlıklar nedeniyle ortaokuldan sonra öğrenim hayatına devam edememiş. Mehmet Acet aşıklık geleneği yanı sıra Şanlıurfa makam geleneğini de iyi bilen sanatçılardan. Daha önce hayatı kitap olan Aşık Sefai bir dönem de TRT deyişlerini derledi.
 
AŞIK SEFAİ AMELİYAT MASASI YOLUNDA
Son olarak Kısas Semah’ının etkileyici söz dizimine örnekler veren Aşık Sefai’nin rahatsızlığı nedeniyle bugünlerde ameliyat olacağı öğrenildi.(Urfa HA)

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.