02 Nisan 2014 Çarşamba 00:00
Urfa, Proje Aşamasında Kaldı
banner23

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) Genel Müdürü Süleyman Karaman, 2023 yılına kadar 9 yıl içerisinde 3 bin 500 kilometre yüksek hızlı, 8 bin 500 kilometre hızlı ve 1.000 kilometre konvansiyonel yeni demiryolunun yapılarak işletmeye açılmasını hedeflediklerini söyledi.

Uluslararası Demiryolları Birliği'nin (UIC) "11. Avrupa Demiryolu Trafik Yönetim Sistemi (ERTMS) Dünya Konferansı", Ulaştırma, Denizcilik veHaberleşme Bakanlığı'nın himayesinde ve TCDD işbirliğinde, Haliç Kongre Merkezi'nde başladı.

Aynı zamanda UIC Orta Doğu Bölgesel Kurul Başkanı da olan TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, konferansın açılışında yaptığı konuşmada, Türk demiryollarının UIC yönetiminde 10 yıldır bulunduğunu ve etkin rol aldığını belirtti.

UIC'in Türk demiryollarındaki her gelişmeyi yakından takip ettiğini, desteklediğini ve uluslararası organizasyonlar ve alınan kararlarla Türkiye ile etkin işbirliği yoluna gittiğini aktaran Karaman, bu konferansın Türkiye'de yapılmasının da bu anlamlı ve uyumlu işbirliğinin bir meyvesi olduğunu dile getirdi. 

Türk demiryollarının UIC içerisindeki rolünün yönetimde bulunmakla sınırlı olmadığını belirten Karaman, "Demiryolu idaremiz aynı zamanda son 10 yıldır UIC'in bölge kurul başkanlığını da yapmakta ve bölgesel demiryolu ulaşım politikalarına azami derecede katkı vermektedir" dedi. 

Asya ile Avrupa arasındaki yıllık toplam taşımaların navlun bedelinin 75 milyar dolar olduğunun bilgisini veren Karaman, Türkiye'nin Avrupa Birliği (Ab) ve bölge ülkelerle demiryolu koridoru oluşturmasının, demiryolu ağırlıklı yeni kombine taşımacılık koridorlarının açılmasının ve Orta Doğu bağlantılı yeni koridor bağlantılarının planlanmasının Türkiye ile Ab ülkeleri demiryolu idareleri arasında sıcak ve sürdürülebilir bir işbirliğini zorunlu kıldığını söyledi.

Karaman, bu potansiyel ve gelişmelerin hem Türkiye hem de Ab ülkeleri için sürdürülebilir demiryolu politikaları açısından önem arz ettiğini vurgulayarak, dünya demiryollarının Türkiye'de sağladığı bu anlamlı buluşmanın hem Türk demiryollarındaki gelişmenin hem de UIC ile kurulan işbirliğinin güzel bir örneği olduğunu ifade etti.

"Demiryolu, öncelikli olarak geliştirilmesi gereken bir sektör olarak ele alındı"

TCDD Genel Müdürü Karaman, Türkiye'de Hükümet'in 2004 yılında hazırladığı Ulaştırma Ana Plan Stratejisi'nde demiryollarını diğer ulaşım modlarıyla entegre bir şekilde öncelikli olarak geliştirilmesi gereken bir sektör olarak ele almasının Türkiye'nin bölgesel ve kıtalar arası konumuyla da yakından ilgili olduğunu ifade etti.

Doğal bir köprü konumunda bulunan Türkiye'nin bu işlevini güçlendirmek, Asya-Avrupa kesintisiz demiryolu koridorunu oluşturmak ve modern İpek demiryolunu hayata geçirmek için hedeflerini belirlediğini aktaran Karaman, şunları kaydetti:

"Türkiye, bu hedeflere uygun projelerini hazırlamış ve bu projeleri hayata geçirmeye başlamıştır. Türkiye hayata geçirdiği Marmaray, yapımı devam eden Bakü-Tiflis-Kars ve yine yapımı devam eden 3. köprü demiryolu geçiş projeleriyle makro anlamda kıtalar arası demiryolu entegrasyonunu sağlamaktadır. Bu büyük projeler, oluşturulmakta olan batı-doğu yüksek hızlı tren, batı-güney hızlı ve yüksek hızlı tren koridorlarıyla Orta Doğu'yu da Avrupa'ya bağlamaktadır. Ankara-Eskişehir, Ankara-Konya, Konya-Eskişehir hatlarının işletmeye açılmasından sonra, İstanbul-Eskişehir yüksek hızlı tren hattının da yapımı tamamlanmış, test ve sertifikasyon çalışmaları tamamlandıktan sonra yıl içerisinde işletmeye açılacaktır.

Diğer taraftan Bursa-Ankara, İzmir-Ankara ve Ankara-Sivas yüksek hızlı tren hatları ile Konya-Karaman hızlı tren hattının yapımı devam etmektedir. Bu hatların uzunluğu 2 bin 160 kilometredir. Sivas-Erzincan hattının yapım ihalesi yapılmış, Karaman-Mersin-Adana-Osmaniye-Gaziantep-Şanlıurfa-Mardin sınır güney hızlı tren hatlarının proje süreçleri ise devam etmektedir. 2023 yılına kadar önümüzdeki 9 yıl içerisinde 3 bin 500 kilometre yüksek hızlı, 8 bin 500 kilometre hızlı ve 1.000 kilometre konvansiyonel yeni demiryolu yapılarak işletmeye açılması hedeflerimiz arasındadır." 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.