Urfa lezzetleri ramazan sofralarını süslüyor

Dünya Mutfağına giren ve lezzetli yemekleriyle bilinen Şanlıurfa'da sizin için en çok yenilen ve tavsiye edilen yemekleri araştırdık.

Urfa lezzetleri ramazan sofralarını süslüyor

Lezzetli yemekleri ve zengin mutfağıyla Dünya Mutfağında şan kazanan Şanlıurfa'da, ramazana özgü geleneksel lezzetler iftar sofralarındaki yerini almaya hak kazanıyor.

Şanlıurfa'da yılın 12 ayı en çok tüketilen yemeklerden biri olan ciğer kebabı, sahur ve iftarda da Şanlıurfa'lı vatandaşlar tarafından yoğun ilgi görüyor.

Ev yemekleri olarak Şanlıurfa'da hazırlanışı bakımından zor olan fakat lezzeti doyunulmaz olan İçli Köfte, Lahmacunlar ve diğer kebap türleri ramazan da en çok tercih edilen yemekler arasında.

Zengin mutfağı ve yemekleriyle tanınan Şanlıurfa'da geleneksel lezzetler iftar sofralarını süslüyor.

Hz. İbrahim dönemine kadar dayandığı rivayet edilen Çiğköfte'de ramazan sofralarını vazgeçilmez yemekleri arasında yer buluyor.

Şanlıurfa'nın en popüler yemekleri arasında bulunan bir diğer yemek ise Boranı. Genellikle özel misafirler için hazırlanan bu yemek, hem hazırlanış bakımından, hem de pişirilmesi bakımından zahmetli ve bir o kadar da lezzetli olan bir yemek olan Boranı geliyor.

Şanlıurfa'nın sembolü ve en lezzetli ve popüler yemekleri arasında bulunan Ciğer Kebabı ise hem sahurda hem iftarda rağbet gören yemeklerden biri.

Bir çok sebzenin doğranarak hazırlandığı ve içine nar pekmezi, buz ve isot kullanılarak yapılan ve bir salata türü olan bostana pilav, söğülme ve çiğköftenin yanında servis ediliyor.

Bir tür çorba türü olan, nohut, buğday ve yoğurdun pişirilmesiyle yapılan ve lezzetli bir çorba türü olan lebeni'de ramazan sofralarını süsleyenlerden.

Şanlıurfa Kolası diye isimlendirilmiş olan ve yaz ayları ve ramazanın en popüler içecekleri arasında bulunan Meyan Şerbeti, ramazan sofralarından eksik edilmiyor. Birçok hastalığın panzehiri olduğu ifade edilen meyan şerbeti turistler tarafından da dikkat çekiyor.

Büyük küçük farketmezsizin herkes tarafından rağbet gören meyan şerbeti litresi yaklaşık 1 TL'den satılıyor.

Şanlıurfa'nın en gözde, en lezzetli ve en hafif tatlılarından olan ve tüketiliş bakımından yoğun ilgi gören, hamur ile cevizin pişirilmesinden sonra üzerine sıcak şerbetin dökümesiyle yapılan tatlı oldukça lezzetli ve hafif.

Güncelleme Tarihi: 11 Haziran 2016, 12:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER