Urfa isotu Dünya'ya tanıtılıyor

GAP Bölge Kalkınma İdaresinin katkılarıyla düzenlenen ve Harran Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen "Urfa İsot Biberinin Özelliklerinin Belirlenerek Pazar Potansiyelinin Artırılması" projesinin tanıtımı Şanlıurfa’da gerçekleşti. GAP Bölge Kalkınma İdaresi desteklenen ve Harran Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen "Urfa İsot Biberinin Özellilerinin Belirlenerek Pazar Potansiyelinin Artırılması" projesi Ceylanpınar Biber Üreticileri Birliği ile yapılan ortak iş birliği ile gerçekleştirildi.

Urfa isotu Dünya'ya tanıtılıyor
Proje kapsamında GAP Bölge  Kalkınma İdaresi'nde akademisyenler ve biber üreticilerinin katılımlarıyla isot biberinin ayırt edici nitelikleri, pazarlama kapasitesi ve markalaşma potansiyeli anlatıldı.
GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Sadrettin Karahocagil, toplantıda yaptığı konuşmada, bölge halkının vazgeçilmez damak tatlarının başında gelen isotu uluslararası pazarda da tanıtmak istediklerini belirten ve açıklamalarda bulunan Karahocagil;
Bölgede her yıl tonlarca isot üretimi yapıldığını anımsatan Karahocagil, İsot'un faydalarına ilişkin HRÜ'de Ziraat Fakültesindeki akademisyenlerin katkısıyla yaklaşık 8 ay süren akademik çalışmanın tamamlandığını aktardı. Karahocagil, "Bu konuyla ilgili daha önce resmi bir çalışma yapılmamış. İlk defa HRÜ'de isot derinlemesine akademisyenler tarafından incelendi. İsotla ilgili tam gerçekleri ortaya çıkarmak istedik. Pazar potansiyelini artırmak isteğimiz isotun sadece çiğ köftede kullanılan bir biber türü olmadığını belirtmek istedik. İsotun dünya ölçeğinde de tanınmasını sağlamak için bu akademik çalışmayı hakemli dergilerde, hem ulusal hem de uluslararası dergilerde İngilizce olarak yayımlamak istiyoruz. İsot artık kendi ismiyle ilmi literatürlere girecek."  diye konuştu.
Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Taşaltın, bölgede daha çok pamuk ve mısır gibi geleneksel ürünlerin yetiştirildiğini söyledi.
Bölgede yetişen isotun yeterli tanıtımının yapılması halinde isot’un bir süre sonra tamamen değişebileceğini kaydeden Taşaltın, talebe bağlı olarak da isotun fiyatının ortalama 3 kat artabileceğini vurguladı. Açıklamalarda bulunan Taşaltın;
“İsotun, hassas devalar içeren bir ürün olduğunu belirten Taşaltın, "Bunun dünyaya reklamını yapmak istiyoruz. İsotun, kansere etkisi şu kadar, soğuk algınlığı etkisi şudur, bebeğe etkisi şudur gibi... İsot, faydalarının tıbbi olarak tespit edilebilmesi için fiziksel ve kimyasal olarak incelendi ve bu İngilizce olarak yayınladı. Şimdi 'isot nedir' denildiği zaman ciddi karakteristik özellikler ortaya çıkacak. Herkeste merak uyanacak, talep olacak. Adamlar Avrupa'da uyduruk bir çiçeği dünyaya reklam etmiş, ciddi talep görüyorlar. İsotu bilseler belki isotun fiyatı 30 liradan 100 liraya çıkacak çünkü isota talep artacak. Esas hedefimiz isotun yapısını bilimsel olarak tanıtmak." dedi.

Güncelleme Tarihi: 28 Haziran 2016, 17:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER