Urfa İsot'u Hem Ağzı Hem Cepleri Yakıyor

Şanlıurfa’da yıllardır tüketimi üretiminden fazla olan isot bu yıl yüksek fiyatla satılıyor

Urfa İsot'u Hem Ağzı Hem Cepleri Yakıyor
Şanlıurfa'da geçen yıl ŞUTİM'de 1 TL'den satılan isot bu yıl 2 liradan satılıyor. İsot için üreticiler, ürün azlığının yaşandığını hatırlatarak vatandaşların ihtiyacını karşılamaları gerektiğini vurguladı.
Şanlıurfa’da yıllardır tüketimi üretiminden fazla olan isot bu yıl yüksek fiyatla satılıyor. Üretimin geçen yıllara göre az olduğu belirtilen isot fiyatları bu yıl hal pazarında 2 liradan satılıyor. Hal pazarı esnafı isot fiyatlarının bu kadar yüksek olmasının sebebini üretimin azlığına bağlıyor.
Çiftçinin pahalılıktan dolayı ekemediğini belirten hal pazarı esnafı,” çiftçi masrafını kurtaramıyor. Masrafı her geçen yıl daha da artıyor. Gübre pahalı ilaçlar pahalı. Biberin kalitesi geçen yıla göre iyi de değil. Bu biberlerden kime gönderdikse hepsi şikâyetçi oldu” dedi.
Sebzeden verim alamadıkları için pamuğa yöneldiklerin belirten çiftçiler, “Bu yıl çiftçiler olarak sebzeden verim alamadık. Sebzelerin desteklemesi olmadığı için çiftçiler hep pamuğa yöneldi. İsot tarlaları bu yıl pumuk tarlalarına dönüştü. Sebzelerde, özellikle isotta bu yıl ürün azlığı var” dedi.
YORUM EKLE
YORUMLAR
ateş
ateş - 11 ay Önce

hayvancılık ve tarım destek çıkmıyor adamlar gidilp İsot Festivalı yapıyorlar tarım destek çıkmasanız yakında isot fastivalı da olmaz

SIRADAKİ HABER