Urfa İkinci El Piyasasında Yaprak Kıpırdamıyor

Son haftalarda döviz kurlarında yaşanan artışlarından otomobil fiyatları da nasibini aldı. Şanlıurfa oto alım satım sitesinde fiyatlar 3-5 bin lira artınca, ikinci el oto pazarında satışlar 'yok' denecek kadar azaldı.

Urfa İkinci El Piyasasında Yaprak Kıpırdamıyor
Şanlıurfa'nın Haliliye ilçesinde bulunan oto alım sitem sitesinde Son haftalarda döviz kurlarında yaşanan artışlarından otomobil fiyatları da nasibini aldı. ikinci el oto pazarında fiyatlara yüzde 10 ile yüzde 20 arasında zam geldiği için beklenen satıcılar da alıcılar da eli boş döndü. Sıfır otomobillere yapılan zamlar, döviz kurunun artışı, ikinci el otomobil satışlarını da etkiledi.Geçtiğimiz yıla oranla ikinci el otomobillere yüzde 10'dan fazla zam geldi. Bu sebeple de ikinci el otomobillerde satışlar durma noktasına geldi. Yaz mevsimiyle birlikte satışların artmasını bekleyen satıcılar ve kendilerine uygun otomobil bulmak için pazarın yolunu tutanlar geri döndüler. İkinci el otomobil satanlar geçtiğimiz yıl bu aylarda sattıkları otomobillerin yarısını bugünlerde zor sattıklarını belirtiyor.
En ölü sezonu yaşadıklarını söyleyen ikinci el oto esnafı, “Sıfır araba fiyatları çok pahalı olduğu için halkımız ikinci el arabaları tercih etmektedir. Son bir kaç gündür yükselen Dolar ikinci el araçların fiyatlarında yansıdı. Fiyatlar 3-6 Bin lira artı. İkinci el piyasası da çok yüksektir. Biz esnaf olarak sürekli dışarıya gidip araba getiriyoruz. Şu an dışarıdaki fiyatlar çok yüksek, en uygun piyasa Şanlıurfa piyasasıdır. Bir işyerinde 4-5 kişi çalışıyoruz önceden günde 4-5 araba satarken şimdi ayda sadece bir tane satabiliyoruz. Şu an ölü sezonumuzu yaşıyoruz” dedi
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER