22 Aralık 2014 Pazartesi 00:00
Urfa Demokrasi Platformu Hasta Tutsaklar İçin Yürüdü
banner23

HDP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Ayhan ve birçok vatandaşın katıldığı yürüyüşte, grup adına basın açıklaması yapan İHD Urfa Eşbaşkanı MYK Üyesi Nalan Durdu şunları söyledi;

“ Türkiye’de ki infaz anlayışı insani olmayan bir yaşam üzerine kuruludur. Ceza evlerinin fikizi yapısı infaz koşullarının yarattığı olumsuzluklar özellikle tecrit uygulamasının fiziki ve psikolojik etkileri de herkes tarafından bilinmektedir. Mahpuslar beslenme hijyen, sağlığa ulaşım hakkı gibi en temel haklardan, insani yaşam standartlarından yoksun biçimde yaşamak zorunda bırakılmaktadır. Bunun yanı sıra uzun süreli hapis cezalarının ve tecridi had safhaya vardıran hak ve özgürlükleri kısıtlayıcı kuralların, disiplin cezalarının mahpusların üzerinde ki olumsuz etkileri de gözler önündedir. Cezaevlerinde her türlü işkence ve kötü muameleyle karşılaşan mahpuslara insanca yaşama hakkı tanınmamakta sağlığa ulaşma hakkı ve tedavi olanakları engellenmektedir. Bugün hapishanelerde ki yaşamsal sorumlar ya da sağlık sorunları sadece ağır hasta mahpusların tahliye edilmesiyle sınırlı değildir.”

“TÜRKİYE’DE 228’i AĞIR 553 HASTA TUTSAK VAR”

İHD cezaevi komisyonu verilerine göre Türkiye’de 228’i ağır olmak üzere 553 hasta tutsak bulunduğunu vurgulayan Durdu şunları söyledi;

“Hasta mahpusun kendisi bir tehlike oluşturmasa da örgüt tarafından propaganda malzemesi olabileceği veya ailesinin örgüte yakın olduğu, örgüt adına eylem ve faaliyetlerde bulunabilecekleri gibi olasılıklar sıralanarak hasta mahpuslar ölüme terk edilmektedirler. Burada ki sorun kesinlikle güvenlik kaygısı veya özgürlük güvenlik ikilemiyle açıklanamaz. Devletin açık bir biçimde düşmanca bir yaklaşımı vardır ve esas tehlikeli olanda budur. Ölümcül bir hastalığa yakalanmış mahpusların yaşam hakkının polisiye bir sorunmuş gibi ele alınarak tedavilerinin engellenmesi, devletin bilinçli bir şekilde tasarlayarak adam öldürmesidir ve ağır bir suçtur. Kişiyi özgürlüğünden yoksun bırakan yetkililerin aynı zamanda temel hakların korunması ve insan onuruyla bağdaşmayacak muamelede bulunulmasına ilişkin temel bir yükümlükleri bulunmamaktadır. Bu temel yükümlülük, BM Kişisel ve Siyasal Haklar Uluslararası Sözleşmesine göre “ Özgürlüğünden yoksun bırakılmış kişiler insani muamele ve insanın doğuştan kazandığı insan onuruna saygılı davranış görme hakkına sahiptir”. İşkence ve kötü muamelelerin diğer biçimleri ise uluslararası hukukta iç hukukumuzda mutlak bir şekilde yasaklanmıştır. İşkenceyi meşrulaştırmanın hiçbir yasal zemini olmayacağı gibi” bu yasağın savaş olağanüstü hal gibi durumlarda dahil olmak üzere hiçbir istisnası yoktur. Avrupa İnsan hakları Sözleşmesine göre “ Hiç kimse, işkence ya da cezaya tabii tutulmayacaktır” Ancak tüm bu düzenlemelere rağmen işkence suçu işlenmeye devam edilmekte, özellikle cezaevleri gibi mahpusların özgürlüklerinden uzun sürelerle yoksun bırakıldıkları alanlarda ise mahpuslar bu suçlar karşısında daha fazla savunmasız kalmaktadırlar. Cezaevlerinin dışarı ile bağlantısının kopuk olması, çoğu zaman işlenen suçtan çok geç haberdar olunmasına neden olmaktadır. Bu durum ise işkencenin tespitini ve delillerin sağlıklı bir şekilde toplanabilmesini neredeyse olanaksız kılmaktadır. İşkence suçunun yanı sıra, mahpuslara uygulanan muamele ve kısıtlama araçların hukuka aykırı bir şekilde kullanılmasının bizzat işkence olarak değerlendirebileceği gözden kaçırılmamalıdır.”


Tutuklu hastalar için yapılması gerekenlere değinen Nalan Durdu ,“ Hasta mahpuslar derhal serbest bırakılmalıdır. Cezaevlerinde işkence ve kötü muamele yapanlara soruşturma açılmalı sonuçlanıncaya dek görevden alınmalıdır. Tecride dayalı infaz rejimi derhal kaldırılmalıdır. Zincir, demir gibi kısıtlama araçlarının kullanılması önlenmelidir. Özellikle işkence iddialarında olmak üzere mahpusların muayeneleri standart adli muayene formu kullanılarak kapsamlı biçimde yapılmalıdır. Muayene mutlak suretle yalnız yapılmalıdır. Resmi kurumlar ve avukatlarla yapılan yazışmaların mahremiyeti sağlanmalıdır. Cezaevinde sağlanan tıbbi bakım hizmeti cezaevi dışındaki olanaklar eşit hale getirilmelidir” dedi.


Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.